Ana sayfa Dünya Mutfağı İtalyan Yemekleri Yemek Hikayeleri: Risotto

Yemek Hikayeleri: Risotto

629
1

Rotamızı kültürü ve sanatıyla olduğu kadar dünyaca ünlü mutfağıyla adından söz ettiren bir ülkeye çeviriyoruz. Aşkı, tutkuyu her biri birbirinden güzel şehirlerinde ve birbirinden güzel lezzetlerinde tekrar bulabilirsiniz. Sanırım bahsettiğimiz yeri anladınız. İtalya…

Risotto İtalyan mutfağının en önemli ve vazgeçilmez yemeklerindendir. İtalyan yemek kültürünün simgelerindendir. İtalya da pirinç denince akıllara gelen ilk yemektir. Şarap ve soğanın pilava eklenerek pişirilmesiyle olur. Risotto adını İtalyancada pirinç anlamına gelen ‘’Riso’’ kökünden alır. İtalyanlar bu aromatik ve lezzetli yemeği özel günlerinde olduğu gibi rutin akşam yemeklerinde de tüketirler. Görüntüsü lapa pilava benzese de pişirme yönünden ve tat açısından lapa pilavla bir benzerliği yoktur. Risotto özel bir pirince sahiptir ve lapa olmaz. Kıvamı daha çok ağdalı bir yapıyı andırır. Pişirme tekniği de biraz zahmetlidir ve özel emek ister. Risotto pişirilirken şarap veya et suyu katılır. Böylece kremamsı bir görünüme ulaşır. Tam kararında pişirirseniz tadına bakmadan önce görüntüsü sizi yanıltabilir. Ama  ilk lokmanızda pirinç tanelerinin lapa olmadığını anlarsınız.

Risotto’nun tarihi İtalya’nın pirinçle tanışmasından sonradır. Risotto yaparken kullanılan pirincin nişasta oranı yüksek , taneli ve kısık ateşte pişirilmeye uygun bir kırık pirinç olmalıdır.

İtalyan mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden olan risottoyu yapmak için en ideal pirinç cinsi ise ismini Arborio kasabasından alan Aborio pirincidir. Po vadisinde yetiştirilen bir pirinç türüdür. Diğer pirinç türleriyle de risotto yapılabilir. Tek şart pirincin kırık olmasıdır.

Risotto Hüner İster

Diğer tüm lezzetli yemeklerin yapımı gibi Risotto’nun da yapımı biraz zorluklar içerir. Biraz hüner ve uğraş ister. Herkesin yaptığı Risottodan keyif alamayabilirsiniz. Risottoyu gerçekten hakkıyla yapan birinden yemelisiniz.

Risottonun yumuşatılması için soğan ve tereyağında kavrulması gerekir. Sonrasında pirinç atılır ve kavrulmaya devam edilir. Pirinç şeffaflaşınca azar azar şarap veya et suyu eklenir. Bu sıvılar eklendikçe Risotto sürekli karıştırılmalıdır. 30 dakika süren karıştırma işleminden sonra pirinç suyunu iyice çeker nişastasını iyice salar ve kremamsı bir yapıya dönüşür. Son olarak parmesan ve tereyağ ekleyerek karıştırılır ve ocaktan alınır.

Risotto önceden ısıtılmış tabaklarla servis edilir. Fesleğen, maydanoz, parmesan peyniri üzerine ilave edilir.

Risotto Tarifi

Malzemeler:

-2 su bardağı Arborio pirinci

-Yarım su bardağı beyaz şarap

-5 su bardağı tavuk suyu

-1 tane soğan

-3 yemek kaşığı tereyağ

-1 yemek kaşığı zeytinyağ

-50 gr parmesan peyniri

-2 maydanoz yaprağı

-2 yemek kaşığı tuz

Yapılışı:

-Tavuk suyunu ocakta kaynamaya bırakın.Kapağını kapatıp sıcak kalmasına özen gösterin.

-Soğanı ince ince doğrayın.Maydanozları çok küçük olmayacak şekilde doğrayın.

-Zeytinyağ ve tereyağını geniş bir tabana sahip tencere de ısıtın.

-Soğanları ekleyerek 4-5 dakika kavurup soteleyin.

-Pirinçleri ekleyin ve devamlı aynı tarafa olacak şekilde bir kaşıkla 2-3 dakika karıştırın.

-Yarım bardak beyaz şarabı ekleyin ve karıştırmaya devam edin.

-Biryandan kısık ateşte kaynattığımız tavuk suyundan bir kepçe yardımı ile azar azar ekleyin.

-Suyu azaldıkça ilave edin ve suyun sıcak kalmasını sağlayın.

-Pirinçler yumuşamaya başlayınca ve kremamsı bir hale gelince ocağın altını kapatın.

-Bu işlem tahmine 30 dakikanızı alabilir.

-Ocaktan aldığınız Risottonun üzerine parmesan peynirini, tuzu ve maydanozları ekleyin. Karıştırıp servis edebilirsniz.

Püf Noktası

İsteğe göre domates ya da farklı sebzelerle üzerine mantar ekleyerek de hazırlayabilirsiniz. Alkol tüketmeyenler için sirke kullanmak bir çözüm olabilir.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here