Ana sayfa Dünya Mutfağı Japon Yemekleri Yemek Hikayesi: Miso

Yemek Hikayesi: Miso

186
0

Modern mutfak kültürlerine her geçen gün daha fazla hakim oluyoruz. Dünya çapında giderek daha fazla dikkat çeken mutfaklardan birisi de Asya mutfağıdır. Farklı malzemelerin kullanımlarıyla merak uyandıran lezzetlerin bulunduğu Asya’da en öne çıkan mutfaklardan birisi de Japon mutfağıdır. Özellikle suşi ile dünya çapında ünlü olan Japon mutfağının suşi kadar ünlü olmasa da denenmeye değer lezzetlerinden birisi miso çorbasıdır. Miso çorbasının tarifine geçmeden önce çorbanın hikayesine biraz göz atalım.

İnanışa göre misonun ortaya çıkması uzun süren kuşatmalar ile savaşlara dayanmaktadır. Shogun döneminde Japon tarihinde kuşatmalar aylarca hatta yıllarca sürebilmekteydi. Kuşatma süresince insanlar açlığa terk ediliyordu. Bu esnada halk mayalanmış fasulyeler yiyen bir at görmüştür ve bunu görmeleri üzerine de mayalanmış yiyeceklerle beslenebileceklerini fark etmişlerdir. Böylece kuşatma altındaki insanlar açlıktan ölme tehlikesinden kurtulurlar. Mayalanmış yiyecekler fikrinin akabinde Japon mutfağında önemli bir yere sahip olan miso çorbası ortaya çıkmıştır. Japon tarihinde Edo döneminin incelemesini yapan bir araştırmacı, misonun kökeninin Antik Çin’e dayandığını ileri sürer. Söz konusu dönemde yiyeceğin miso, hishio ve kuki isimleriyle anıldığı söylenmektedir.

Japon mutfağının özel lezzetlerinden biri olan miso çorbası hemen her öğünde tüketilen vazgeçilmez bir çorbadır. İsmini temel malzemesi miso macunundan alan miso çorbası su, tuz, soya fasulyesi, ve tahılın fermente edilip yaşlandırılması ile elde edilir. Misonun rengi yaşlandırma sürecine göre altın sarısından kahverengiye kadar değişken bir aralığa sahiptir. Şimdi sıra kısaca ortaya çıkış sürecine de değindiğimiz miso çorbasının nasıl hazırlandığına geliyor. İşte Japon mutfağının özel lezzeti miso çorbasının tarifi:

Miso Çorbası Tarifi

Malzemeler: 1 adet havuç, 1 demet taze soğan, yarım patlıcan, tofu (soyadan yapılan bir çeşit peynir), 150 gram miso ve 1 çay kaşığı katsuo daşi (bu ürünü çin lokantalarından ve online satış yapan bazı sitelerden alabilirsiniz), yarım litre su.

Yapılışı: İlk olarak yarım litre suyu yüksek ateşte kaynatın. Havucu jülyen usulü kesin. Soğanı halkalar halinde kesin. Su kaynadıktan sonra içerisine jülyen kestiğiniz havucu ekleyin. Tencerenin kapağını kapatıp 2 dakika boyunca havucu haşlayın. Sonrasında soğanı da içerisine atıp 1-2 dakika daha tencerenin kapağı kapalı bir şekilde bekletin. Yarım patlıcanı dilimleyerek kesin. Kestiğiniz patlıcanı haşlanmış sebzelerin içerisine katın. Tencerenin kapağını tekrar kapatıp 3 dakika boyunca bekletin. Katsuo daşi ile misoyu süzgece koyup kaynamakta olan suya temas ettirin. Bir çatal vasıtasıyla suya yayın. Misoyu da ekledikten sonra ocağın altını kapatın. Miso malzemesini ekledikten sonra kaynatmayı durduğunuzdan emin olun. Miso eklendikten sonra kaynatmaya devam etmemelisiniz. Tofuları küp şeklinde kesin. Küp küp kestiğiniz tofuları da çorbaya ilave edin. Tekrar tencerenin kapağını kapatıp 1-2 dakika boyunca çorbayı dinlendirin. Dinlenme süreci sona erdiğinde miso çorbası servis için hazır olacaktır. Japon mutfağının özel lezzetlerinden biri olan miso çorbasını keyifle deneyebilirsiniz.

Miso Nedir?

Japon mutfağının suşi kadar ünlü olmasa da denenmeye değer özel lezzeti miso çorbasının ana malzemesi miso macunudur. Miso, fermente edilerek elde edilen bir tür Japon yiyeceğidir. Pirinç ya da arpa, soya fasulyesi, deniz tuzu ve ko-ji olarak bilinen bir tür mantarın fermantasyonu ile oluşturulan bir tür hamurdur. Miso hamurunun tadı normal şartlarda tuzludur. Ancak kullanılan malzemelerin ve fermantasyonun yöntemine göre hamurun tadı değişebilir. Bu yöntemler ve malzemelerin değişkenliğine göre bazı miso hamurları tatlı da olabilmektedir. Diyet yiyeceği olarak da kullanılan miso, Japon mutfağında çok önemli bir yere sahiptir. Miso macunu yapılış aşamaları ve kullanılan malzemelere göre farklı renkler alabilir. Çorbayı hazırlarken sarı, beyaz ya da kırmızı miso macunu kullanabilirsiniz.

Dashi Nedir?

Miso çorbasının bir diğer önemli malzemesi de dashi olarak bilinen temel bir Japon mutfağı malzemesidir. Dashi, kurutulmuş deniz yosunu ile kurutulmuş palamutun kaynatılmasıyla oluşturulan bir yemek malzemesidir. Granül kavanoz veya paketler halinde satılan dashi, miso çorbasının en önemli malzemelerinden biri olup çorbaya eşsiz bir lezzet katmaktadır.  

Tüm bu malzemelerin bir araya gelmesiyle harika bir uyum oluşturan miso çorbası, sabah, öğlen ve akşam yemeklerine eşlik eden leziz ve diyet açısından da etkisi olan sağlıklı bir Japon çorbasıdır.

İlgili İçerikler

HER DERDE DEVA: ZEYTİNYAĞININ TARİHİ Zeytin ağacı tarihin en eski ağaçlarından biridir. Hatta zeytin için “ilk ağaç” denmektedir. Ege’nin incisi, saklı hazine, sağlık deposu, güzellik iks...
HAFTANIN MALZEMESİ: MANDALİNA Turunçgiller familyasının güzel kokulu kış meyvesi mandalinalar tezgâhlarda yerini aldı. Kışın habercisi bu güzel meyve tam bir vitamin ve mineral dep...
ABD’Lİ ŞEF ANTHONY BOURDAIN ÖLÜ BULUNDU CNN'in bildirdiğine göre, ABD'li ünlü şef ve televizyoncu Anthony Bourdain, CNN'deki Parts Unknown adlı programının çekimleri için gittiği Fransa’nın ...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here