Ana sayfa Genel Yemek Vloggerı Olmanın 7 Yolu

Yemek Vloggerı Olmanın 7 Yolu

306
0

Yemek yapmak çoğumuz için harika bir terapi. Yeni tarifler peşinde koşmak, püf noktaları yakalamak, denemek ve paylaşmak bu terapiyi bir tutku haline getiriyor. Eski yemek kitaplarının yerini artık videolu yemek içerikleri aldı. İnsanlar tarifleri okumaktansa karşılarında canlı bir anlatıcı olmasını tercih ediyorlar ve böylesi çok daha kolay. Bugün nasıl yemek vloggerı olabileceğinizin detaylarını konuşacağız ancak önce vlogger terimine bir göz atalım.

Vlog, kısaca video blog şeklinde açıklanabilir. Kayıtların video biçiminde yapıldığı yeni bir bloglama dalı olarak tanımlanıyor. Vlog çeken kişiler için ise vlogger terimi kullanılıyor.

Siz de yemek vloggerı olmak istiyor ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, etkileşimi yüksek bir profil oluşturmak için dikkate almanız gereken bazı önemli faktörleri öğrenmeniz gerekiyor. Paranızı pahalı ekipmanlara harcamadan ve yanlış yollara sapmadan önce, blogger olmanıza yardımcı olacak bu 7 ipucunu okuyun.

1- Markalaşma

Sadece bir vogger olmakla kalmayacak aynı zamanda bir marka yaratacaksınız. Bu hususta kendinize sormanız gereken belirli başlı sorular bulunuyor. Bunlardan en önemlisi de neden vlogger olmak istediğiniz. Amacınız para kazanmak mı, yoksa boş zamanlarınızı değerlendirmek ve yeni bir hobi edinmek mi istiyorsunuz? Vereceğiniz cevaplar çalışma şeklinizi önemli ölçüde etkileyecektir.

  • Siz kimsiniz?

Öncelikle kendinizi tanımlamakla işe başlamalısınız. Siz kimsiniz, nasıl bir tutuma sahipsiniz ve takipçelerinizin aklında nasıl yer almak istiyorsunuz? Diğer önem teşkil eden bir soru da diğer yemek vloggerlarından farkınız ne olacak? Kanal adınızdan, çekim tekniğinize ve tariflerinize kadar her şeyi etkisi alacak bu cevapları es geçmeden belirlemeniz gerekiyor.

  • Hangi alanda ilerleyeceksiniz?

Yemek vloggerı olmaya karar verdiniz, peki hangi tarifler üzerinde yoğunlaşacaksınız? Örneğin; pratik tarifler, vegan mutfak, tatlılar olarak şekillenebilir. Elbette niş bölümde ilerlemek istemeyebilir alanınızı daha geniş tutabilirsiniz. Ancak kullanıcıların belirli bir konsepti olan kanalları yeniden ziyaret etme alışkanlıklarının bir hayli yüksek olduğunu belirtmekte fayda var.

  • Kanal adı belirleme

Kanal adınızı seçerken, rakiplerinizden ayrışmak dikkat edeceğiniz ilk kurallardan biri. Benzer isimler ve tanımlardan uzak durmalısınız. Kolay hatırlanabilir ve telafuz edilebilir bir isim bulmak akılda kalıcılığı arttıracağı için takipçileriniz ile bağınızı da güçlendirecektir. Eğer yabancı bir isim tercih edecekseniz diğer dillerdeki anlamlarını da kontrol etmekte yarar var, bazı kelimeler başka dillerde iç açıcı olmayan ifadeler çağrıştırabiliyor. Elbette kendi isim ve soy isiminizi içeren bir kanal adı kullanmak da pekala mümkün.

  • Ürün yerleştirme

Henüz kanalınızı yeni kurdunuz ve sponsorla çalışmak için çok erken, evet bunu biliyoruz. Ancak ürün yerleştirmeye neden kendi markanızla başlamıyorsunuz? Kanalınızın logosunun ya da isminin yer aldığı önlük, fincan, tahta ve benzeri ürünler hazırlayabilir bunları videolarınızda kullanabilirsiniz. İlerleyen süreçte, kanalınızın etkileşimleri tırmandığında bu ürünleri satışa sunarak ekstra kazanç sağlayabilirsiniz.

2- İçerik ve zamanlama

  • İçerik

Belirlediğiniz alanda içerik üretmeye başlamak için yerli ve yabancı kaynaklardan konuyla ilgili bolca araştırmalar yaparak yeni püf noktaları ve ipuçları yakalamaya çalışın. Bulduğunuz yeni tarifleri çekmeden önce mutlaka denemelisiniz. İşler her zaman beklediğimiz gibi gitmeyebilir, böylelikle riski minimuma indirmiş olursunuz. Olabildiğince fazla tarife yer vermeniz gerekecek, tarif sayınızı arttırmak için düzenli bir çalışma gerekecektir.

  • Zamanlama

Videoları paylaşırken belirli bir gün ve saat belirleyerek buna sadık kalmalısınız. Kanalınızın yeni kullancılara ulaşabilmesi için bu tür detaylar önem kazanıyor. Uygulamalar algoritmalarını değiştirerek, istikrarlı bir şekilde içerik üreten kanalları öne çıkarıyor. Başlangıçta gün ve saat belirtmek istemeyebilir, performansınızı ölçmek isteyebilirsiniz. Böyle bir durumda “Haftada bir gün görüşeceğiz.” şeklindeki açıklamalarla takipçelerinize aktif bir kanal olacağınız mesajını vermiş olursunuz. Genellikle uygulamaların yoğun olarak kullanıldığı belirli zaman dilimleri bulunuyor. Videolarınızı “prime time” olarak adlandırılan bu zaman diliminde yayınlayarak daha çok kullanıcıya erişme fırsatını değerlendirebilirsiniz. Gelişen sosyal medya kullanımı ile her ne kadar bu değişim gösterse de hala aktif olarak bu yöntemi kullanan yayıncılar mevcut. Video yayın zamanınızı belirlerken dikkat etmeniz gereken bir başka madde ise rakiplerinizin yayın akışı. Hangi zamanlarda içerik yayınladıklarını öğrenerek zamanlama çatışması yaşamayı engelleyebilirsiniz.

3- Çekim ve ekipman

Tariflerinizi doğru uygulamak kadar, doğru sunmak da bir o kadar önemli. Bu nedenle ışık ve açı konularına biraz eğilim göstermeniz gerekiyor. Doğru ışık ve açı sunumunuzu ön plana çıkaracak gizli kahramanlardır. Bunun için ışığı ve kamerayı farklı konumlarda kullanarak bulunduğunuz alan için en doğru seçeneği görebilirsiniz. Sesinizin netliği ve olabildiğince pürüzsüz çıkmasını istiyorsanız mikrofon kullanmanız gerekecektir. Eğer yaka mikrofonu kullanacaksanız kıyafetinize veya takınıza sürtünerek ses çıkartmamasına özellikle dikkat etmelisiniz. Görüntü kalitesi, kullancıları yönlendiren bir diğer etken. Bunun için çok pahalı bir kameraya sahip olmanıza gerek yok, cep telefonu ile çekim yapan birçok ünlü yemek vloggerı bulunuyor. Önemli olan kameranızı doğru açıda sabitlemek ve olabilecek titreşimlerin önüne geçmek. Çekim ekipmanları kadar hazırlık ve pişirme esnasında kullanacağınız mutfak ekipmanları da oldukça önemli. Özellikle temizliğine önem verilmiş ekipmanlar tercih etmeniz gerekiyor. Temizlik konusunda, alan hijyenine de önem göstermeniz gerekiyor.

4- Yükselen trendler

Alanınız her ne olursa olsun, eğer bir vloggersanız gündemi takip etmek zorundasınız. Uygulamaların trend listeleri, gündem konuları sizin için yeni içerik fikirlerini filizlendirebilir. Dönem dönem yükselişe geçen yeni video fikirlerini içeriklerinde kullanabilir, potansiyel takipçilere erişebilirsiniz.

5- Erişebilirlik

Videolarınız başlığını seçerken, hem dikkat çekici olmasına hem de içeriğinizi doğru yansıtmasına özen gösterin. Video içeriği ile ilgili olmayan başlıklar (clickbait) kullanmak zaman zaman işe yarasa da uzun vadede takipçileriniz ile aranızdaki güven bağını zedeleyecektir. Başlık ve açıklamanızı belirlerken kullancıların o konu hakkında arattığı anahtar kelimelerden faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda etiketleri de bu şekilde düzenleyebilirsiniz. Bu detaylar, sıralamada üst basamaklara çıkmanızda yardımcı olacaktır.

6- Sosyal medyanın gücünden yararlanın

Sıra geldi kanalınızı tanıtmaya. Sosyal medya mecraları bu konuda yardımınıza hızla koşuyor. Facebook, Instagram, Twitter ve daha fazlası. Bu mecralarda bir profil oluşturun ve takipçileriniz ile bu profil üzerinden iletişim kurun. Bu mecralarda kullanmak üzere tariflerinizin özel fotoğraflarını çekmeli ve paylaşmalısınız. Ücretli reklamlar aracılığıyla profilinizin daha fazla kullanıcıya erişmesini sağlayabilirsiniz.

7. Abonelerle doğru iletişim

Ulaştığınız kitleyle etkileşim içerisinde olmak bağınızı güçlendirecektir. Yazılan yorumları cevaplamak, anketler düzenlemek fikir alışverişi yapmak için oldukça faydalıdır. Deneyimli yemek vloggerlarına göre videolarda yüzünüzü göstermek, takipçilerinizin gözünde daha güvenilir bir profil yaratacağı için tercih edilmeli.

Tüm bu bilgiler ışığında, özgür ve özgün olun!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here