Ana sayfa Genel YILBAŞI SOFRALARI

YILBAŞI SOFRALARI

758
0

Yılbaşında “evim evim, güzel evim” diyecekler aslında haklılar. Çünkü yılbaşını dışarıda kutlamak ziyadesiyle masraflı, yorucu ve özgürlük kısıtlayan taraflarıyla can sıkıcı hale dönüşebilir. Ayrıca ailenin daha sakin bir ortamda bir arada olması hem etkili iletişim hem de kaliteli zaman geçirme bağlamında daha yararlıdır. O halde yılbaşında evdeyim ama masama bakanın da gözü gönlü açılsın, yeni yıla tebessümle girsin diyorsanız bu yazı tam size göre!

Önemli birkaç noktaya dikkat çekip size masa önerilerini sunacağım, siz de kendi zevkinize göre bir masa donatabilirsiniz.

Öncelikle akşam uzadıkça yılbaşı sofrası giderek yemeklerle dolmaya başlar. Bu yüzden sofra dekorasyonu daima sade bir şekilde düzenlenmeli. Simetrik bir düzen ile karmaşık bir görüntü önlenmiş olup dikkatler tamamen leziz yemeklerde kalır. Sofra dekorasyonunda gökkuşağı kadar karışık olmaya gerek yoktur. En fazla iki renk kullanmaya dikkat edin. Böylece sofranızla hem sade hem de daha şık bir hava elde edebilirsiniz. Bu da yılbaşı gibi özel bir güne çok daha uygun olacaktır. Ayrıca yılbaşı sofralarına en çok uyan renklerden biri kırmızıdır. Eğer siz de seviyorsanız kırmızıyı tercih edebilirsiniz. Sofranın bir adabı vardır. Bu bağlamda tabak, çatal-bıçak takımı ve bardaklar belli bir temel kurala göre aranje edilir. Örneğin çatal-bıçak takımını sunacağınız menüye göre dıştan içe doğru sıralayarak düzenleyin. Güzel bir peçete ile sofranın en gözde parçası haline getirebilirsiniz. Yılbaşı gibi özel akşamlar için kaliteli kumaş peçete ve zarif peçete halkaları tercih edebilirsiniz. Kişi başı yeri uygun ayarlamak çok önemlidir.  İnsanların sıkışmayacağı bir sofra tercih etmeniz çok önemlidir. Kişi başı düşen boşluğu artırmak için aşırı büyük sofra süslerinden mümkün mertebe kaçının. Sofranın dekorasyonunu ve düzenlemesini tamamlamak için doğru müzik seçimi de önemli. Ancak tercih edeceğiniz müzik arka planda kalmalı ve sohbetinizi engellememelidir. Fon müziği olarak tercih edeceğiniz müzikler sofranıza lezzet katabilir.

Sade tarzda ve kırmızının ağırlıklı olduğu romantik masalar, sevdiğinizle kutlanan yılbaşı için gayet ideal tercihlerdir.

Bu şekilde daha çok beyazın ağırlıklı olduğu kırmızının süsleyici tonda olduğu sofralarsa daha kalabalık sofralar için çok daha uygundur. Beyazın göz yormayan özelliğiyle uzun süren masa sohbetleri daha keyifli hale gelecek.

 

Bu şekilde peçeteleri çeşitli şekilde katlayarak daha süslü bir görünüm elde edebilirsiniz.

Bu şekilde tekli mumları çeşitli şekilde masanızın belirli yerlerine dağıtarak daha salaş ve otantik bir hava yakalayabilirsiniz. 4 veya daha fazla kişilik masalarda bu şekilde mum süsleri tercih edilebilir.

 

Ya da bu şekilde çam ağacının yatağında daha büyük mumları tercih edebilirsiniz. Bu da masanızın daha derli toplu durmasını sağlayabilir. Bu da daha çok 2 veya 3 kişilik masalarınızda tercih edilebilir.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here