Ana sayfa Genel Yılbaşı Sofrası Süsleme Tüyoları

Yılbaşı Sofrası Süsleme Tüyoları

478
0

Yeni yıla çok az bir zaman kaldı. 2020’ye girmemize sayılı günlerin kaldığı şu zamanlarda pek çok kişiyi yılbaşı heyecanı sardı. Yılbaşı gecesi hazırlıklarına şimdiden başlamak gecenin harika bir şekilde planlanması için oldukça önemli. Yılbaşında evde olacaklar için planlanması gerekenlerin başında yılbaşı sofrası geliyor. Hepsi birbirinden lezzetli tariflerle mükellef bir yılbaşı sofrası kurmak için şimdiden düşünmeye başlamak gerek.

Yılbaşı gecesi için yapılması gereken planlamalardan birisi de yılbaşı sofrasının süslenmesidir. Keyifli bir gece geçirmek isteyenler yeni yıla saatler kala bir araya toplanıp heyecanla yeni yılı bekleyecekler. Özellikle kalabalık ailelerin ve dostların bir araya geldiği bu etkinlikte, geceye neşe ve renk katacak süslemelerin varlığı çok önemli. Peki yılbaşı sofrasını süslerken ne gibi ayrıntılara dikkat edebiliriz? Şimdi harika bir yılbaşı sofrası için bazı tüyolara göz atacağız.

Her Öğüne Ayrı Çatal-Bıçak

Yılbaşı sofrası düzenlerken ilk dikkat edilmesi gereken çatal, bıçak, kaşık vb. yemek malzemelerinin her öğün için ayrı ayrı ve uygun boyutlarda olmasıdır. Yemekler değiştikçe uyumlu bir şekilde farklı tabak ve çatalların gelmesine özen gösterilmeli.

Mükemmel Uyum

Yılbaşı sofrası dizayn edilirken araç gereçten yemeklere kadar her şeyin uyum içerisinde olması önemlidir. Özellikle masa örtüsü ile üzerindeki şeylerin uyumu çok mühimdir.

Rahatlık

Yılbaşı sofrasında şıklığın yanı sıra rahatlık da göz ardı edilmemeli. Şatafatlı bir yılbaşı sofrası hazırlamaya çalışırken misafirlerin rahatça yemek yemesini engelleyecek derecede süslerden kaçınmakta fayda var. Sofrada kişi başına düşen alan genellikle 50 ila 70 cm arasında değişmektedir. Yılbaşı sofralarında menü daha da zenginleştiği için misafirlerin daha yakın oturacağı bir gerçek. Ancak leziz bir yılbaşı sofrasının tadını çıkarmak için misafirlerin rahatının da şart olduğunu unutmayın.

Aydınlatma

Yılbaşı sofrasının şıklığını görünür kılmak için iyi bir ışıklandırma şarttır. Sonuçta sofranın güzelliğini misafirlere en iyi şekilde yansıtmak için doğru ışıklandırma şart. Işık oranı rahatsız edici seviyede çok yüksek olmamalı. Aynı şekilde ortam karanlık da olmamalı. Sofraya estetik katacak ışıklandırma yöntemlerinden birisi mum kullanmaktır. Ancak kokulu mumlar bazen keskin kokuları nedeniyle rahatsız edici olabilir. Bundan dolayı mum kullanımına da dikkat edilmeli.

Renkler

Yılbaşının meşhur renkleri kırmızı, beyaz ve yeşildir. Süslemeler de genellikle bu renkler çerçevesinde yapılır. Zaman zaman farklı renklerle de harika uyumlar oluşturulabilse de genellikle kullanılan süsler ağırlıklı olarak kırmızı, beyaz ve yeşil renklerdedir. Siz de yılbaşı sofrası süslemelerinizde yılbaşının genel renklerini kullanarak çok şık tasarımlar ortaya çıkarabilirsiniz. Öte yandan bir renkten feragat da edebilirsiniz. İki renkli kombinasyonlar da gayet şık olacaktır. Sonuçta fazla renk cümbüşü de kötü sonuçlar doğurabilir.

Yılbaşı sofranızı süslerken misafirlerinizi de özel hissettirmenin yolu isim kartlarıdır. Gelen misafir sayısı kaç olursa olsun her birine özel isim kartı bulunması hem misafirlerinizi mutlu edecek hem de masaya şıklık katacaktır.

Kokular

Sofra süslemelerinizde kozalak kullanabilirsiniz. Soğuk kış aylarında dışarıdan topladığınız kozalaklarla masayı süsleyebilirsiniz. İçeride sıcak havanın etkisiyle açılmaya başlayan kozalaklar, hem çok güzel çatırtı sesleri hem de hoş bir koku bırakacaktır.

Yeni yıla ilk adımı atarken kış mevsiminin güzelliği olan kar tasarımından yararlanmak da masaya renk katacaktır. Yılbaşı sofrasında kar ambiyansı yaratmak için şeker kullanabilirsiniz. Masayı süslediğiniz kristal şeker, yılbaşı sofrasında harika bir kar ambiyansı oluşturulabilirsiniz.

Süsler

Yılbaşı ağacındaki süslerden sofraya koyabilirsiniz. Böylece sofrada bayram esintileri oluşturabilirsiniz. Yılbaşının olmazsa olmazlarından olan yılbaşı ağacını süslediğiniz estetik, dekoratif, zarif süslerle sofranızı da süsleyebilirsiniz.

Yılbaşı sofrasında önemli parçalardan biri peçetelerdir. Servis araçlarının olmazsa olmazlarından olan peçeteler, masanın tasarımında doğrudan etkisi olan parçalardır. Peçetelerinizi çam ağacı şeklinde katlarsanız yılbaşı kutlanmasının anlam ve önemi ile yakından bağlantılı olur. Sofraya gayet şık ve sevimli bir hava katacak olan bu peçetelerin yapılması da oldukça kolaydır.

Ve Parti Başlasın!

Yılbaşı gecesinde doyasıya eğlence ve kutlamaların eşliğinde favori etkinlik olan yılbaşı sofralarını hazırlarken en güzel süslemelerle sofranıza renk katmanız için çeşitli tüyolar vermeye çalıştık. Yılbaşı sofralarında keyif dolu bir ziyafet için doğru süslemelerin doğru şekilde dizayn edilmesi çok önemli. Hem aile üyeleri hem de yakın dostlarla birlikte sımsıcak bir yılbaşı gecesi geçirmeniz dileğiyle herkese keyifli bir akşam ve mutlu yıllar dileriz. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here