Ana sayfa Yemek Hikayeleri YİYECEĞİN İSPANYOL HALİ: TAPAS VE TARİHİ

YİYECEĞİN İSPANYOL HALİ: TAPAS VE TARİHİ

2287
1

İçkilerin yanında servis edilen çeşitli yiyeceklerin küçük porsiyonlarına tapas deniyor. Tapas dünyanın en ünlü restoran zincirlerine kadar yayılan İspanyol kökenli bir yemek kültürü aslında. Tapasın orijini kesin olarak bilinmese de hakkında anlatılan birçok hikaye mevcut. Birbirinden lezzetli yiyeceklerden yapılan tapasın tarih sayfalarına not düşülen hikayesini okuduktan sonra bakış açınız değişecek. ¡Vamos a tapear!

tapas

Orijinal tapas zeytin, peynir gibi kokteyl yiyecekleri için oluşturulmuş küçük bir tabaktır ve içkilerin yanında herhangi bir ücret talep edilmeden ikram edilir. Günümüzde bu adetten vazgeçilmiş olsa da Granada gibi şehirlerde hala barda sipariş ettiğiniz içkilerin yanında ücretsiz tapas ikram ediliyor.

bens-wine-tapas-totnes-web-news

Tapas bir kadeh şarap ve ya bir  bardak biranın en güzel eşlikçisi, hatta İspanya’nın en geleneksel ve taze içilen çorbası gazpacho’nun da tapasla güzel bir birlikteliği var.

Tapasın ortaya çıkış hikayeleri oldukça çeşitli ve hepsi birbirinden ilginç. En popüler öykülerden biri 13.yy’da Kral Alfonso’nun bir hastalığa yakalanması ile başlar. Hastalık sonucu yemek ve içeceklerden küçük porsiyonlar halinde tüketmesi gerektiği için hazırlanan ilk tapasları çok beğenmesi tapasın doğuşudur. Kral artık bütün içeceklerin yanında bu atıştırmalıkların ikram edilmesini emreder ve tapas kültürü oluşur.

couch-1879731_1920

Başka bir hikayeye ise 19.yy’a dayanır ve Alfonso XII’nin Cadiz’deki çok ünlü bir meyhanede şarap istemesi ile ilişkilidir. Cadiz’in havası rüzgarlı ve tozludur. Bu nedenle barmen jambonları ince dilimlenmiş parçalar halinde üst üste gelecek şekilde servis eder. Kral bu sunumdan hoşnut kalır ve tekrar tekrar ister. Böylece içkinin yanında servis edilen küçük porsiyonlar halinde çeşitli gıdalardan oluşan tapas yaygınlaşır.

food-229262_1920

Diğer anlatılanlar daha çok halkla ilişkidir ve daha mütevazıdır. Kırsal kesimde çalışan çiftçe ve işçi halk uzun saatler boyunca çalışıyorlardı. İşçi sınıfı bu uzun saatlere dayanmak için bir bardak şarap ve küçük atıştırmalıklarla öğle ve akşam yemekleri arasında molalar veriyorlardı. Bu sırada ortaya çıkan tapaslar günümüze kadar ulaştı.

Bugün tapas bir yemek yeme biçimidir, bu stil uzun, resmi ve sıkıcı yemek ziyafetlerini daha kokteyl tarzı hareketli ve gayri resmi bir hale getiriyor. İspanyolca’da tapas kültürünün kendine ait birçok fiili mevcut. Örneğin, “picar” seçmek anlamına gelir ve parmak yiyecekleri yeme şeklinizi tanımlarken tapasın bulunduğunu ifade eden özel bir fiil de bulunuyor; “tapear”.

tapas-407231_1920

Tapaslar servis edildiği bölgenin gastronomik özelliklerini yansıtır. İspanya’nın her bölgesinde oraya özgü geleneksel tatlar, zeytin, fıstık, et ve peynir çeşitlerinden oluşan farklı tapasları bulabilirsiniz. Klasik tapaslara ek olarak birçok farklı olasılıktan oluşan tapas formları da karşınıza çıkabilir. Dünyanın birçok yerinde orijinal tapas içeriği değişerek; balık, yumurta, sebze ve birçok farklı gıdanın küçük porsiyonları halinde sunuluyor.

Tapas İspanyol Mutfağı için büyük önem taşıyor. Bu yemek adeta ulusal bir tanımlama biçimi ve vazgeçilmez bir kültürel değer. İspanyol şehirleri internet üzerinde en iyi tapasların adresi olmak için yarışıyorlar. Her şehirde sayısız tapas barları mevcut ve bu şehirlerin en iyileri arasında Malaga, Granada, Madrid, Sevilla, Cordoba ve San Sebastian bulunuyor.

flim46080colour

Tapas, İspanyol kültürünün bir sanatı ve kimliği aynı zamanda. Tapas barları ve İspanyol restoranları her geçen gün farklı Avrupa ülkelerinde yaygınlaşıyor. Artık marketlerde tapas malzemeleri satılıyor, yemek kitaplarında tarifleri karşımıza çıkıyor. Belki de artık bir kadeh şarabın yanına birkaç parça tapas hazırlayarak evde sıcak bir Madrid akşamı atmosferi oluşturabiliriz.

İlgili İçerikler

ANADOLU ORKİDELERİNDEN GELEN ŞİFA: SALEP Osmanlı İmparatorluğu döneminde oldukça popüler bir içecek olan salep, padişahın kuvvet macununa da katılırdı. Orta Doğu’ya özgü salepin Avrupa’da yay...
SANAYİ DEVRİMİNİN BÜYÜK İCADI: HAMBURGER VE TARİHİ... Yumuşak, lezzetli sandviç arasına taze, gevrek marul, tatlı domatesler ve ortasında sığır etinden sulu bir köfte… Evet tarif ettiğimiz şey canınızı çe...
BİR YENİDEN DOĞUŞ UMUDU: PASKALYA YUMURTALARI VE T... Rengarenk, üzeri süslemeli, haşlanmış Paskalya Yumurtaları Hristiyanlıkta Mesih’in yükselişini anımsatan bir kutlama objesidir. Bununla birlikte haşla...

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here