Ana sayfa Dünya Mutfağı Yunan Yemekleri YUNAN MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

YUNAN MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

5837
0

Dünya mutfakları deyince aklımıza gelen ilk mutfaklardandır Yunan Mutfağı. Zira coğrafi yakınlığın bir getirisi olarak Yunan Mutfağı, özellikle Ege mutfağı olmak üzere Türk mutfağıyla büyük benzerlikler taşır. Öyle ki zaman zaman bu iki ülkenin halkları ortak yemeklerin kökenleri hakkında birbirleriyle ufak çaplı tartışmalara girişir. Bazen Türklerdir tartışmaların kazananı, bazen de Yunanlar. Fakat değişmeyen bir şey var ki her iki taraf da yemek konusunda oldukça başarılıdır. Patlıcanın, domatesin, limonun, üzümün, deniz ürünlerinin ve türlü türlü otların bu denli özverili bir işçilikle tabaklara taşındığı başka mutfaklar bulmak bir hayli zordur.

yunanmutfagi3

Yunan mutfağı, Balkan ve Akdeniz mutfaklarının bir tür sentezi olarak karşımıza çıkar. İklimin ve coğrafi konumun da etkisiyle sebzeler bu mutfağın en önemli malzemeleridir. Dolayısıyla zeytinyağlı sebze yemekleri en sık pişirilen yemekler arasındadır. Bununla birlikte balık ve diğer deniz ürünleri de Yunan halkının sık tükettiği tatlardır. Her daim taze balık bulunur ve bu balıklar yılların getirdiği bir ustalıkla hazırlanır. Bunda Yunanistan’ın bir kıyı ülkesi olmasının ve pek çok adaya sahip olmasının payı büyüktür. Ekmek öğünlerde en çok tüketilen yiyecekler arasındadır ve bu açıdan Yunan mutfağı, Türk mutfağıyla çok benzeşir. Ülkenin farklı bölgelerinde farklı çeşitlerde ekmekler üretilir. Caciki adını verdikleri cacık, sofralarda kendine mutlaka yer bulur. Kuru cacığa tzatziki denir.

yunanmutfagi2

İsimlerden yola çıkarak ne olduğunu tahmin edebileceğiniz lezzetler arasında kefkedes (köfte), boureki (börek), fasolada (fasulye), homus (humus), moussaka (musakka), dolmades (dolma) sayılabilir. Bu yemeklerin sunumlarında kimi zaman farklılıklar görülebilse de temelde Türkiye’de yapılanlarla birebir örtüşür. Balık adlarındaki benzerlik de gözlemlenebilecek türdendir: Barbuni, garides, kamarika, kefali…

Yunanistan’da kahvaltı kültürü çok gelişmemiştir. Yunanlar sabah saatlerini Koulouri adını verdikleri bir tür simit ve kahveyle geçiştirirler. Nitekim Yunan yeme-içme alışkanlıklarında en önemli öğün öğle yemeğidir. Bu öğünde en çok tüketilen yemekler arasında Pita gelir. Pita, kurutulmuş balıkla yapılan bir yiyecektir ve farklı türlerde servis edilebilir. Aynı zamanda da Yunan mutfağının en karakteristik yemekleri arasında gösterilir. Özel günlerde ise et yemekleri ön plana çıkmaktadır.

yunanmutfagi1

Yunan halkının tatlıyla arası iyidir. İncir, zencefil, üzüm, portakal, badem tatlı tariflerinde en çok kullanılan malzemelerdir. Baklava, kadayıf gibi tatlılar, diğer Akdeniz ülkelerinde olduğu gibi Yunanistan’da da çok sevilir.

Avrupa standartlarına göre geniş bir coğrafyaya yayılmış olan Yunanistan’da yeme-içme alışkanlıkları bölgelere göre değişmektedir. Örneğin ülkenin kuzeyinde Makedon mutfağının etkisi görülürken; adalar daha çok balık ve deniz ürünleri ağırlıklı bir mutfak geleneğine sahiptir.

Yunanistan, diğer Akdeniz ülkeleriyle beraber dünyanın en önemli zeytin üreticileri arasındadır. Bunun da etkisiyle yemeklerde daha çok zeytinyağı kullanılır. Bu sayede ülkede hafif ve sağlıklı bir mutfak geleneği hakimdir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here