Ana sayfa Dünya Mutfağı Belçika Yemekleri BELÇİKA MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

BELÇİKA MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

4688
0

Belçika; Fransa, Hollanda ve Kuzey Denizi arasında küçük bir coğrafyaya kurulmuş bir ülkedir. Zaman içerisinde Romalıların, Vikinglerin, Fransızların, Almanların, İspanyolların, İngilizlerin ve Hollandalıların kültürel etkisi altında kalmıştır. Germen kültürü, Latin kültürü ile Belçika’da karşılaşmış olup bu durum Belçika mutfağını olumsuz etkilemiştir. Ortaçağ’da Belçika kendi ulusal mutfağını geliştirmiştir. Buna rağmen Fransız mutfağının etkisinden kurtulamamıştır. Böylece Belçika yemekleri Fransızlar gibi pişirilip, Almanlar gibi sunulmaya başlanmıştır.

Ülke nüfusunun sadece %5’lik bir kısmı tarımla ilgilense de Belçika’da 164 çeşit farklı peynir bulunmaktadır.

 

Belçika’da çoğu yemek domuz, tavuk ya da dana eti ile yapılır. Ülkenin kuzey kısmında deniz mahsulleri güneyine göre daha fazla yaygındır.

Belçika’da yemekler tereyağı ile yapılmaktadır ve ülkede yüksek oranda süt ürünleri tüketilir. Ülkeye gerçekleşen göçler, etnik mutfakların oluşmasına zemin hazırlamıştır.

Belçika’da özel günlerde büyük sofralar kurulur ve halk için önemli olan günlerde özel yemekler pişirilmektedir. Dini ve resmi tatillerde halk ağırlıklı olarak hamur işi yapmaktadır. Belçikalılar Noelde çocuk İsa formunda yapılan tatlı ekmekleri de bolca tüketirler.

Toplu yemeklerde sunulan kuzinede tavşan, ülkenin en önemli aile yemekleri arasında yer almaktadır.

Belçika’nın milli içkisi biradır. Belçika birasının tarihi, ülkenin bağımsızlığını ilan etmesinden önce ilk Haçlı Seferleri’ne kadar dayanmaktadır. Katolik kilisesinin izni ile yerel Fransız ve Flaman manastırlar demleyip damıttıkları birayı finans sağlamak amacıyla üretmişlerdir. Belçika’da popüler olan 18 çeşit bira bulunmaktadır. Bunun dışında şarap ülkeye ithal edilmektedir.

 

Belçika yahnilerde uzmanlaşmıştır. Ağır ağır pişirilen et her zaman lezizdir. Soslar enfestir ve sebzeler de asla çok pişirilmez. Tek zorluk porsiyonlardadır; özellikle yerel birahanelerde neredeyse devasa büyüklüktedir yemekler.

Belçika’nın iç bölgelerinde son derece kaliteli sebzeler üretilir ve bu ürünler sadece balığa ya da ete eşlik etmekle kalmaz,aynı amanda kendi başlarına kullanıldıklarında da enfes ana yemekler haline gelirler.

Belçika’nın doğusu denizden birkaç saatlik mesafede olmasına karşın deniz ürünleri ulusal mutfakta önemli bir yer alır. Birçok Belçika kasabasında yüzyıllardır çalışmakta olan balık pazarları bulunur ve Brüksel uzun zamandır perakendeciler ve restorancılar için büyük bir pazar olmuştur.

Restoranların çoğu tatlı seçeneği olarak peynir sunacaktır. Yerel olarak üretilen peynirler içerisinde Remoudou, Djotte de Nivelles ve Brüksel’den krem peynirler bulunur. Krep oldukça popülerdir ve farklı malzemelerle servis edilir.

Sokak lezzetlerinden sayılan patates kızartması da çeşitli soslarla oldukça çok sık tüketilmektedir.

Çikolata ve pralinleri ile ünlü olan Belçika’da çikolatalar ve pralinler bütün dünyaya ihraç edilse de en iyileri hala Belçika’da bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here