Ana sayfa Genel Z Kuşağının Seçimi: Mocktail

Z Kuşağının Seçimi: Mocktail

85
0

Alkollü kokteyllerin tadını çok seven ancak sağlık zararlarından dolayı bir adım geri durmak isteyenler için yeni nesil alkolsüz koktail yani mocktailleri bu yazımızda mercek altına alıyoruz. Gümbür gümbür gelen yeni nesil Z kuşağıyla birlikte anlam kazanan Mocktaillere gelin daha yakından bakalım.

Kutlanacak günler için ertesi gün akşamdan kalma hissini yaşamayacağınız mocktailler hem lezzetli hem de hazırlaması oldukça pratik. Alkolsüz düzenli kokteylleri taklit edecek şekilde tasarlanmış alkolsüz içecekler olan bu türde en tanınmış ve en sevilenler arasında kanlı Mary ve Pina Colada yer almakta. Alkolsüz olan ancak çok tatmin edici ve sofistike aromada olan bu içeceklerle içkiyi de kaçırmamış, rahatsızlık hissi yaşamamış olacaksınız. Aynı zamanda alkollü kokteyllere nazaran mocktailler daha uygun maliyetle ve hazırlanmaları da daha pratik olmaktadır. Alkol içeriği olmadığından da bağımlılık yapmamaktadır. Ancak lezzeti sizi baştan çıkaracağı için tekrar tekrar tüketme isteği yaşayacağınıza garanti verebiliriz.

En İyi Mocktail Hazırlanışı

Mocktailler yalnızca bir içecek olarak değil, aynı zamanda sağlık yararları da sunan malzemeler içeren gruptur. Taze yapılmış meyve suları, köpüklü maden suyu gibi sağlıklı alternatiflere mocktail içerisinde yer verilmektedir.

Nar suyu, şekersiz kızılcık suyu, kombucha, yeşil çay, Hindistan cevizi suyu, Hindistan cevizi sütü, köpüklü maden suyu, taze meyve suları, nane ve fesleğen gibi taze otlar gibi malzemeler mocktaillerin ana bileşenlerinden bazılarını oluşturmaktadır.

Evinizde kolaylıkla bu içecekleri hazırlayabilmek için uygulanması gereken adımlar ise oldukça basittir. Bu adımlara ilk olarak baz sıvı veya sıvılar seçilerek başlanır. Baz sıvı olarak kimi zaman su tercih edilse de köpüklü maden suyu, kombucha veya Hindistan cevizi sütü gibi düşük şekerli sıvılar çok daha uygun olacaktır. Bunlar arasında maden suyu sıfır şeker içeriği ile en idealidir.

Baz sıvıdan sonra sıra meyve veya sebze ilavesine gelir. İçeceğin sağlık yararlarını arttırmak ve lif içeriğini de yükselmek adına organik dondurulmuş meyveler, tam parça meyveler, sevilen sebzeler tercih edilebilir.

Mocktail içerisine 3. aşamada taze ot veya baharatların katılması gerekmektedir. Bu adım da yine sağlık yararlarının arttırılmasını sağlamakta ve lezzetini çok farklı bir boyuta getirmektedir. Lezzet skalasını arttırmak için narenciye dilimleri veya kabukları iyi birer örnek olabilmektedir.

Mocktail içeriği hazırlandıktan sonra serviste ve dolayısı ile ilk bakışta dikkat çeken ilk adım bardak seçimidir. Kokteyl içiyor havasını yaşayabilmek ve içeceğinizin daha çekici olabilmesini sağlayabilmek açısından bardak seçimi önemlidir. Şarap kadehi, şampanya flütü veya martini kadehi tercih edebileceğiniz alternatifler arasında yer almaktadır.

Mocktail Tüketiminde Dikkat Edilecek Püf Noktalar

Alkollü kokteyller tüketemeyen ancak aklı da onlarda kalan kronik hastalar ve hamile kadınlar gibi yetişkin gruplar için de mocktailler oldukça ideal ve güvenlidir. Aynı zamanda emziren anneler için de zengin içeriği ile süt oluşumuna katkıda dahi bulunabilmektedir.

Tüm bu güzel etkilerinin yanında bir takım olumsuz durumlar yaşamamak adına mocktail tüketiminde dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bunlar arasında kimi hastalık grupları için ilaç tüketme veya alerji bulunma durumu için bazı besinleri mocktail karışımında kullanmamak yer almaktadır. Bazı besinler ve özellikle meyve ile sebzeler kimi ilaçlarla etkileşime girerek bireyleri sağlık bakımından olumsuz etkileyebilmektedir. Aynı şekilde alerjik durumlarda da alerjiyi tetikleyebilmektedir. Dolayısıyla mocktail hazırlanışı da bireysel bazı koşullara, varsa hastalık, alerji ve ilaç kullanımına göre dikkate alınarak yapılmalıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here