Ana sayfa Mutfakta Neler Oluyor 2. ADANA LEZZET FESTİVALİ BAŞLIYOR!

2. ADANA LEZZET FESTİVALİ BAŞLIYOR!

755
0

Adana Valiliği’nin ev sahibi olduğu Çukurova Kalkınma Ajansı’nın değerli destekleriyle düzenlenen Adana Lezzet Festivali’nin ikincisi, 12 – 14 Ekim tarihleri arasında Adana’da düzenleniyor.

Adana’da Merkez Park’ta düzenlenen ve bugün başlayacak olan 2. Adana Lezzet Festivali; Adana’nın en yerel ve en geleneksel mutfak kültürünü dünyaya tanıtmayı amaçlıyor. Merkez Park’ta düzenlenen festivalin teması ise “Gelenekselin Gücü Adına” olarak belirlendi. Katılımcı kuruluşların kortej yürüyüşü ile başlayacak olan festivalde kuruluşlara bir bando da eşlik edecek. Kortej yürüyüşünden sonra festival mangalı yakılacak ve dünyaca ünlü 2 Michelin yıldızlı Belçikalı şef Alexandre Dionisio; harika bir kebap şovu yaparak 2. Adana Lezzet Festivali’nin açılışını yapacak.

2. Adana Lezzet Festivali, Merkez Park’ta kurulan dev festival merkezinde 12 – 14 Ekim arasında üç gün boyunca kutlanacak. Şehrin yerel ve geleneksel lezzetlerinin tanıtımı isteğiyle gerçekleşecek olan festivalin teması ise amaca tam olarak uyum sağlıyor. Adana Lezzet Festivali’nin ikincisi; “Gelenekselin Gücü Adına!” teması ile uluslararası boyutta bir uygulama ve katılımla Adana’nın en yerel mutfak değerleri ile beraber Adana’nın şefleri ve yerel üreticilerini odak noktasına koyuyor. Adana’nın geleneksel mutfak zenginliğinin yanında şehrin sahip olduğu ve öne çıkarmak istediği sokak lezzetleri de etkinlik alanında bulunacak. Canlı müzik, konserler, sahne şovları, fotoğraf sergileri ve söyleşilerin de olacağı festivalde aynı zamanda su ürünleri, muhteşem Adana kebapları ve tarım ürünleri de etkinlik alanında görebilecekleriniz arasında bulunuyor. Stantlar arasında gezerken güzel kokular ve muhteşem lezzetler arasında kaybolacağınız festival tüm ziyaretçilerini bekliyor.

FESTİVALDEKİ ETKİNLİKLER

Festivaldeki etkinlikler sadece yemeklerin tadımı ile sınırlı kalmıyor. Ünlü şeflerden Sahrap Soysal, Eyüp Kemal Sevinç, Bruno Santa Cruz gastroşovlar ile festivale renk katacak isimler arasında yer alıyor. Sabah 11.00’den akşam geç saatlere kadar sürecek etkinlikler arasında Gönül Paksoy’un fotoğraf sergisi, ev hanımlarının geleneksel Adana mutfağı yarışması, hasad gezisi, narenciye hasadı, söyleşiler, Adana kebabı ustalık eğitim semineri gibi birçok etkinlik bulunuyor. Zeytinyağı tadımı, Danilo Zanna ile Adana, peynir tadımı ve Hazer Amani ile Adana sokak lezzetleri söyleşisi de festivalde kaçırmamanız gerekenler arasında.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin konuk olması dolayısıyla Çin kültürünü de yakından deneyimleyebileceğinizi söyleyebiliriz. Çin şefler Ding Fayao ve Zhang Feng‘in gastroşovları festivale renk katacak detaylar arasında. Çin Halk Cumhuriyeti’nden gelen ekip geleneksel kıyafetleri ile karşınızda olacak ve size müzik dinletileri de sunacak. Adana’da geleneksel Çin mutfağından çeşitli lezzetler de deneyebileceğiniz festivalde ziyaretçiler unutulmaz anlar yaşayacak.

Dünyaca ünlü iki Michelin yıldızlı şef Alexandre Dionisio’nun Fransa Le Bureau D’étude Gastronomique (Gastronomik Çalışma Bürosu) Direktörü Sebastien Ripari de 2. Adana Lezzet Festivali’nde yer alacak. Sebastien Ripari’nin sunum yapacağı, ünlü şef Alexandre Dionisio’nun da gastroşov yaparak geleneksel Adana kebabını yorumlayıp açılışı gerçekleştireceği festival şehrin lezzetlerini yemenize olanak sağlayacak ve gastronomi dünyasını Adana’da buluşturacak.

Üç gün boyunca devam edecek festival için şehir kol kola vermiş durumda. 2. Adana Lezzet Festivali’ni destekleyenler arasında Adana Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyeleri, Adana Ticaret Odası, Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Borsası, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi, Akdeniz İhracatçılar Birliği, Türkiye Otelciler Federasyonu, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği, Turist Rehberleri Birliği, Çukurova Turistik Otelciler Birliği, Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Mutfak Dostları Derneği ve Çukurova Kalkınma Ajansı da bulunuyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here