Ana sayfa Dünya Mutfağı Aşçıları Anlatan Filmler

Aşçıları Anlatan Filmler

233
0

1- Julie ve Julia (Julie&Julia)

Nora Ephron’un yönettiği 2009 yapımı Amerikan filminde, bir yemek kitabı yazarı olan Julia Child’ın ve kendini onun kitabındaki tüm yemekleri denemeye adamış Julie’nin öyküleri paralel olarak anlatılıyor. Bir kitap uyarlaması olan filmde Amerika’yı Fransız mutfağı ile tanıştıran ve “Fransız Mutfağı Konusunda Uzmanlaşmak” isimli bir kitabı olan ünlü kadın şef Julia Child’ın yaşam öyküsünün yanı sıra, kurumsal hayattan bıkıp kendisine bir yemek bloğu açan ve her gün Child’ın kitabından bir tarif seçerek pişiren bir genç kadının yaşamına tanık oluyoruz.

Hal böyle olunca, filmin neredeyse her sahnesinde yemek var. Filmi izlerken kendinizi bir anda mutfakta çikolata kremalı turta pişirirken bulmanız işten bile değil.

 2- Aşk Tarifi (The Hundred Foot Journey)

Richard Morais’in aynı isimli kitabından uyarlanan 2014 yapımı Aşk Tarifi, gittiği birçok film festivalinden eli kolu ödüllerle dolu dönmüş, sıcacık bir film.

Siyasi kargaşalar nedeniyle Hindistan’ı terk edip Fransa’ya göç eden ve bölgenin en prestijli restoranı Le Saule Pleureur’un tam karşısına bir Hint restoranı açan Kadam ailesi, kısa sürede başarıyı yakalar. Sunduğu egzotik lezzetlerin umulandan daha fazla ilgi görmesi, ünlü restoranın sahibesi Madam Mallory’i son derece huzursuz eder ve iki restoran arasında çatışma başlar.

Ailenin büyük oğlu Hassan Haji, dedesi sayesinde çocuk yaşta mutfakla tanışmış ve zamanla kendini bu alanda geliştirmiş genç bir aşçıdır. Yetenekleri gören ve tadan herkesi hayrete düşürür. Hassan’ın Hint mutfağının yanı sıra Fransız mutfağına da el atmaya karar vermesi, iki restoran arasındaki rekabeti iyice kızıştırır ancak bu durum aynı zamanda doğacak büyük bir dostluğun da habercisidir.

 3- Çok Pişmiş (Burnt)

2015 Amerikan yapımı bir komedi filmi olan Çok Pişmiş, kesinlikle aç izlenmemesi gereken filmlerden. Paris’te bir restoranda şef olarak çalışan Adam Jones’ın hedefi, iki olan Michelin yıldızı sayısını üçe çıkarmaktır ancak kötü alışkanlıkları onu her şeyini kaybetme noktasına getirir. Yapılacak şey bellidir: Kendi mutfağını en baştan oluşturmak ve kadrosuna üstün yetenekli şefleri katmak.

John Welles’in yönettiği film, tam bir yıldızlar geçidi. Bradley Cooper, Sienna Miller, Uma Thurman, Jamie Dornan ve Emma Thompson gibi usta isimler filmin belkemiğini oluşturuyor.

4- Şef (Chef)

Scarlett Johansson, Sofía Vergara ve Robert Downey Jr., John Leguizamo, Dustin Hoffman ve Oliver Platt gibi isimleri kadrosunda toplamayı başarmış olan Chef’te, şık bir restoranın baş aşçısı olan Carl Casper’ın hikayesi anlatılıyor.

Carl nefis yemeklere imzasını atan başarılı bir aşçıdır ancak lokantanın menüsüne bağımlı kaldıkça yaratıcılığının da günden güne köreldiğinin farkındadır. Restorana gelen önemli bir gurmenin, yemekleri hakkında yaptığı kötü eleştiriler sonrasında Carl bu gidişe bir dur demesi gerektiğini anlamıştır. Bunu nasıl yapacağını bilemeyen Carl’a, daha önce hiç düşünmediği bir teklif gelir ve Carl, ikinci el bir yemek karavanı alarak, oğlu ve eski bir arkadaşıyla Amerika yollarına düşer.

 5- Bir Tutam Baharat (Politiki Kouzina)

2003 yapımı Bir Tutam Baharat, doğup büyüdükleri vatanlarını terk etmek zorunda kalan insanların içsel çatışmalarını anlatan bir komedi filmi olarak öne çıksa da, yemek yapmanın yaşama ve aşka katkıları üzerine önemli dersler de içeriyor.

Atina’da bir aşçı olan Fanis’in başlıca amacı, insanların karnını doyurmaktan çok insanların hayatlarına tat katabilmektir. Bu mottosunu ona çocukluğunda, bir yemek uzmanı ve akıl hocası olan büyükbabası kazandırmıştır. Fanis tam otuz beş sene sonra hem ilk aşkıyla hem de büyükbabası ile bir araya gelebilmek için doğduğu yere, İstanbul’a döner ama bu yolculuk onda bazı iç hesaplaşmaların su yüzüne çıkmasına neden olacaktır.

 6- Tatlı Tuzlu (Eat, Drink, Man, Women)

1994 yapımı bir Tayvan filmi olan Tatlı Tuzlu, eleştirmenler tarafından alanının kült filmlerinden olarak tanımlanmaktadır. Vizyona girdiği sene En İyi Yabancı Film Oscar Adaylığına da seçilen film, ismini Doğu uygarlığının en önemli temsilcilerinden olan Konfüçyüs’ün öğretilerinden almıştır ve 100’den fazla çeşidiyle, sinema tarihinin içinde en fazla yemek türü barındıran filmlerinden biridir.

90’lı yıllarda Taipei’de çok ünlü bir şef olan Mr. Chu’nun, her biri farklı dünya görüşüne ve farklı karakterlere sahip üç kızı vardır. Kızlar yaşamla mücadele ederken, babasının bağlı olduğu geleneklerin çok dışında yollar benimsemektedirler ve Mr. Chu bir yandan kendi yöntemlerini korumaya çalışırken, diğer yandan kızlarını anlamaya çalışır. Haftada bir kez yedikleri aile yemekleri, onların fikirlerini paylaştıkları en önemli mekân haline gelir.

 7- Acı Çikolata (Like Water For Chocolate)

Meksika’nın Oscar’ı olarak kabul edilen Ariel Award’ın da sahibi olan ve Esquivel’in tüm dünyada 11 dile çevrilmiş bestseller romandan uyarlanan film, geleneksel bir Meksika ailesini konu alıyor. Ailenin küçük kızı Tito, âşık olduğu Pedro ile evlenme hayalleri kurmaktadır ancak bu hayaller ailesi tarafından engellenince Tito kendini yemeklere verir. Bütün mutsuzluğunu, kederini ve mutluluğunu yemekler aracılığıyla anlatma yolunu seçen Tito’nun bu konuda göz kamaştırıcı bir yeteneği olduğu ortaya çıkar.

8- Tampopo

Kült bir Japon komedisi olan film, aynı zamanda sinemanın alanındaki en iyilerinden olarak tanımlanıyor. Amerika’nın spagetti western’ine karşılık olarak, filmin türünü de ramen western olarak belirlediklerini söylesek sanıyoruz filmle ilgili fikriniz oluşur.

İki kamyon şoförü olan Goro ve Gun, Lai Lai isimli küçük bir lokantada mola verirler. Oğlu ile birlikte yaşayan Tampopo isimli kadın, burada geleneksel ramen pişirip hayatını kazanmaya çalışmaktadır ancak işlerin pek de iyi gitmediğini gören kamyoncular, Tampopo’ya çok özel bir lezzet yaratması için yardımcı olmaya karar verirler.

9- Bolca Martha (Mostly Martha)

2001 yapımı Bolca Martha, katıldığı birçok festivalden ödülle dönmüş bir Alman yapımı. Disiplinli bir şef olan Martha’nın yaşamı, sekiz yaşındaki yeğeninin bakımını üstlenmek zorunda kaldığında tamamen alt üst olur çünkü Martha sosyal bir insan değildir, hayatını o ana kadar sadece işine adamıştır. Üstüne bir de işe yeni başlayan İtalyan şefle sürtüşmeleri eklenince, Martha tüm bunlardan sıyrılabilmek için bir çıkış yolu aramaya başlar.

 10- Şeflerin Savaşı (Comme un Chef)

Yemek pişirme sanatını komediyle birleştiren Fransız yapımında, mesleğinin zirvesinde olan şey Alexandre’ı Jean Reno, sorun yaşadığı patronunu ise Julien Boisselier canlandırıyor. Yemek yapmayı meslek edinmiş bir diğer şef olan Jacky ise (Michael Youn), bebek sahibi olmaya hazırlanan bir baba adayıdır ama mesleğinde ne yaparsa yapsın bir türlü beklediği yükselişi yakalayamaz. Bir tesadüf eseri yolları kesişen iki aşçının, gastronomi anlamında birbirinden öğrenecekleri çok şey bulunmaktadır.

 11- Tortilla Çorbası (Tortilla Soup)

Bir gurme ve üç kızının hayatının anlatıldığı Tortilla Çorbası, 2001 yapımı bir komedi filmi. Yemek yemekten çok yapmakla ilgilenen ve gastronominin her alanında çok başarılı olan şef Martin’in hayatı, yeni bir komşunun taşınmasıyla birlikte renklenmeye başlar. Artık hayatına yemeklerin dışında farklı tatlar da girmeye başlamıştır.

12- Büyük Gece (Big Night)

Primo ve Secondo, yemek konusunda çok başarılı iki kardeştir ve bu yeteneklerini Amerika’da bir İtalyan restoranı açarak taçlandırırlar. Paradise ismini verdikleri restoranda, son derece gelenekçi bir aşçı olan Primo, kendi yöntemlerinin ve kurallarının dışına çıkılmasına kesinlikle karşıdır. Ancak Secondo, kardeşinden farklı olarak, restoranın ayakta kalabilmesi için bazı ödünlerin verilebileceğine inanmaktadır. Primo’nun muhteşem yemeklerine rağmen işler yolunda gitmez ve iki kardeş tavsiye üzerine, özel davetlilerden oluşan çok özel bir gece planlarlar. Menü de, en az ziyaretçiler kadar özeldir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here