Ana sayfa Okumadan Geçme Dünyadan 10 Farklı Kahve Çeşidi

Dünyadan 10 Farklı Kahve Çeşidi

986
0

Modern dünyanın en gözde içeceği kahve, artık küresel bir içecek haline geldi. Günden güne artan kahve çeşitliliği ve buna bağlı olarak tüketimin hızla artmasıyla da kahve dükkânları her adım başı karşımıza çıkıyor. “Sabahları kahvem olmadan ayılamam”cılar, geceleri uyuyakalmamak için kahveye başvuran öğrenciler ve iş insanları, yalnızlığa, yanına bir küçük kurabiyeyle, kahveyi ortak eden insanlar… Belki de bugünlerde arkadaşları buluşturan yegâne şeydir kahve.

İşte hayatımızda bu kadar büyük yer kaplayan kahvenin çeşitlerini öğrenmek, belki de meraklanıp bir kahve gurmesi olma yolunda ilerleyen kahveseverlerimiz için popüler kahve çeşitlerini derledik.

CAFFE AMERICANO

“Americano” olarak bilinen Caffè Americano, espresso’ya sıcak su ekleyerek hazırlanan bir kahve türüdür. Filtre kahveyle aynı tada sahiptir ancak bu kahve çeşidi, aromasına göre değişir. Bir americano’nun gücü, espresso’dan gelir. Bu durumda espresso’nun kaliteli olması çok önemlidir. Amerika Birleşik Devletleri’nde, daha çok sabah saatlerinde tercih edilerek, en çok tüketilen içecektir. Kahve tadı, suya eklenen espresso miktarına göre değişir, dolayısıyla şöyle sınıflandırılır:

  • Long Black: Yeni Zelanda‘da tüketilen, su yerine sadece espresso kullanılarak yapılan Americano çeşididir.
  • Lungo: Normal su miktarının iki katıda çıkarılmasıyla yapılan Americano türüdür.
  • Red Eye: Espresso yerine filtre kahve kullanılarak yapılan Americano çeşididir.

SÜTLÜ KAHVE

Café au lait” yani sütlü kahve, hem evlerde hem de Avrupa kahvelerinde sütle kahve yapmak için kullanılan geleneksel bir Fransız yöntemidir. Kuzey Avrupa’da, sütlü kahve, kahve dükkânlarında en çok “cafe latte” adıyla bilinir. İtalya‘da “caffè Latte”, İspanya’dacafé con leche“, Almanya‘da “Milchkaffee”, Avusturya ve Hollanda‘da “koffie verkeerd” ve Portekiz’de “kahve com leite” olarak geçmektedir bunların hepsi sütlü kahve anlamına gelir. Günümüzde en afili haliyle süt köpüğünden elde edilen şekillerle karşımıza çıkar.

MOCHA

Mocha, latte’nin bir şeklidir. Çikolatanın üçte birinin çırpılmış süte eklenmesiyle hazırlanır. Tipik olarak, bu kahve çikolata şurubu şeklindedir, diğer satış sistemlerinde ise çikolata tozu kullanır. Mocha, çikolatalı sütle de hazırlanabilir dolayısıyla her türlü, diğer kahve çeşitlerinden daha koyu bir kıvama sahiptir. Her bölgede farklı mocha şekilleri görebilirsiniz. Bunlardan biri, portakal kabuğu ile veya portakal aromalı şuruplarla hazırlanan “cafe Borgia” dır. Birçok Mocha, genellikle krem şanti ve üzerinde tarçın ile servis edilir.

CAPPUCCINO

Cappuccino; espresso, sıcak süt ve buharla hazırlanmış süt köpüğü ile yapılan bir kahve türüdür. Cappuccino, caffè latte’den farklıdır, çünkü caffè latte’den çok daha az buğulanmış veya sert dokulu sütle hazırlanır. Cappuccino ile ilgili şaşırtıcı şeylerden biri, süt köpüğünün genellikle sunulduğu kupanın üstüne çıkmasıdır fakat buna rağmen asla taşmaz. Geleneksel olarak, daha iyi ısı tutma potansiyeline sahip olduğu için, porselen fincanda sunulur.

ESPRESSO

Espresso, farklı bir yöntemle yapılmış, yoğunlaştırılmış kahve türüdür. İnce öğütülmüş kahve çekirdekleri ile az miktarda kaynar su – yaklaşık 86 ila 95 ° C- ve basınç altında demlenir. Bu içecek doğasında normal kahveye göre oldukça kalındır. Yüksek konsantrasyonda asılı ve çözünmüş katı kahve ve kremanın karışımıdır; sonuç olarak bardakta kremsi bir dokuyla karşılaşırsınız. Espresso; latte, cappuccino, macchiato, mocha veya Americano gibi diğer içeceklerin temel maddesidir.

LİKÖRLÜ KAHVE

Asıl adıyla “liqueur coffee” isminden, kahvenin nasıl bir tür olduğu tahmin edilebilir. Liqueur coffee, 25 ml likörlü bir kahve çeşididir. Genellikle kahve, önceden ısıtılmış kahve likörü ile kremadan oluşur fakat asıl marifet sunumudur. Yeni soğutulmuş, katkı maddesi içermeyen kahve likörünün üstüne soğuk bir çay kaşığı konur, onun üzerine yine soğuk kremşanti sıkılır. Böylece krema, kahve ve likör karışımının üstünde yüzer. Kremanın üzerine şeker serpilip, bu şekerin yakılmasıyla estetik bir sunum yaratılır.

En meşhur likörlü kahveler: Gaelic kahve (Drambuie veya Glayva), İrlanda kahvesi (viski), Brendi kahve (Brendi), Keoke kahve (Brendi ve Kahlúa), İngiliz Kahvesi (cin)’dir.

RISTRETTO

Ristretto, espresso’nun çok az eksiği, shot halidir. Burada, suyun kafeinin özütlendiği öğütücülerle doğrudan temasa girmesi, kahveye lezzet veren yağ oranının düşmesine sebep olur. Ortaya çıkan shot, daha acı ve daha koyu kıvamlı olur. Kısacası, Ristretto sadece 60 ml (2 oz) civarında daha az su ve çift espresso karışımı anlamına gelir.

CORTADO

Cortado; İspanya, Portekiz ve Latin Amerika‘da sık sık öğleden sonra içeceği olarak oldukça tercih edilen bir kahve türüdür. İçecek, az miktarda ılık süt ile sütün kesilerek asitliğinin azalmasını sağlayan espresso’nun karışımından oluşur. Cortado için kullanılan süt, latte’de kullanılan sütün kıvamına sahipken macchiato’dan soğuktur.  Kısacası çok sıcak ve çok soğuk kahve içmek istemiyorsanız, Cortado iyi bir seçim olacaktır.

CUBANO

Küba kahvesi ya da “café Cubano” Küba espressosu olarak da bilinir.

Bu espresso çekimi, demlendikten sonra tatlandırılır ve diğer içecekler için bir baz olarak kullanılır. Tadının sertliğinden dolayı Kübalılar, Cubano’yu, sabah ritüellerinin bir parçası olarak içmektedirler.

AFFOGATO

Affogato, bir İtalyan kahve bazlı tatlıdır veya tatlı bazlı kahvedir. Genellikle, bir bardak sıcak espresso ile bir kaşık vanilyalı dondurmanın karışımıyla oluşur bu yüzden kahve mi yoksa tatlı mı olduğu konusunda ciddi tartışmalar mevcuttur. Affogato’nun diğer varyasyonlarında ayrıca Amaretto, Bicerin gibi likörlerden bir shot bulmak mümkündür.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here