Ana sayfa Dünya Mutfağı Endonezya Yemekleri ENDONEZYA MUTFAĞINDAN ÖNE ÇIKAN BİLGİLER

ENDONEZYA MUTFAĞINDAN ÖNE ÇIKAN BİLGİLER

1808
0

Sate Endonezya’nın en bilinen lezzeti arasında sayılmaktadır. Mangalda pişirilmiş tavuk veya etin soya fıstığı sosu bandırılmasından oluşur. Bu satelerin ve et yemeklerinin yanında mutlaka Endonezya’da yemeklerin yanında mutlaka bir kâse, karides ezmesi ve acı biber ile hazırlanmış Sambal olur. Ayrıca Sate Ayam isimli tavuk şişte bu mutfakta bilinen et yemekleri arasında yer almaktır. Rendangd öne çıkan bir pirzola tarifidir.

 

Endonezyalılar soya fasulyesini ve ürünlerini çok kullanırlar. Tofu, yani soya fasulyesi sütünden elde edilen peynir bunu çok sık kullanan Endonezyalılar bu lezzete Çin mutfağının etkisinde kalarak kullanmaya başlamışlardır. Özellikle süt ürünlerinin tüketilmediği bir bölgede üretilmiş olan Tofu “kalsiyum” bakımından çok zengindir.

Ülkede deniz ürünleri Udang Saos Padang isimli karides yemeği en bilinen deniz yemeğidir. Ülkede balık çeşitlerinden çeşitli tarifler öne çıkmaktır. Balık Doedoeh gibi mezgitten yapılan bu balıklı tarifte ülkede sıklıkla tüketilmektedir.

Karides Yemeği
Karides Yemeği

 

Ülkede kızartma şeklinde atıştırmalıklar çok sık tüketilmektedir. Yer fıstığı ve karides cipsleri ülkede sokaklarda atıştırmalık olarak da tüketilmektedirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here