Ana sayfa Okumadan Geçme GECE ACIKANLARA TAVSİYELER

GECE ACIKANLARA TAVSİYELER

963
0

Gece açlık hissi pek çok insanın yaşadığı bir histir. Gece midemiz guruldarken dünyanın en zor işlerinden biridir açlığı unutup yatağa gitmek eğer bunu başarıp yatağa giderseniz de düşüneceğiniz tek şey yemek olacaktır. Oldukça sağlıksız olan bu gece yemeleri obezite, reflü gibi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. İşte gece acıktığınız da size yardımcı olabilecek 8 öneri;

1- Farklı şeyler düşünün

sleep-1209288_1920

Eğer cidden çok yemek yemeyi istiyorsanız farklı bir şeyler düşünmeyi deneyin. Mesela sevdiğiniz aktiviteler hakkında düşünmeniz açlığınızı unutmanızda yardımcı olacaktır. Yapılan araştırmalara göre eğer düşünmekten kendinizi alamadığınız bir fikir varsa, başka şeyleri güçlü bir şekilde hayal edebilirseniz saplantınızı yavaşça unutup rahatlayabilirsiniz.

2- Papatya çayı için

shutterstock_109015685.0

Gece acıktığınızda bir bardak papatya çayı içmek size yardımcı olabilir. Ayrıca papatyanın içinde bulundurduğu sakinleştirici etkisi daha iyi uyumanıza da yardımcı olabilir.

3- Zihninizi meşgul edin

person-984236_1920

Eğer yatmadan önce yapacak herhangi bir işiniz yoksa ve canınız sıkılıyorsa muhtemelen aklınıza bir şeyler atıştırmak gelecektir. Eğer zihninizi son ana kadar meşgul tutarsanız kuvvetle muhtemel acıkmak aklınıza gelmeyecektir. Zihninizi ise kitap okuyarak, müzik dinleyerek veya basit egzersizler yardımıyla meşgul edebilirsiniz.

4- Geç yiyin

food-821508_1920

Eğer geç yatıyorsanız ve akşamları da erken yiyorsanız gece acıkmalarını daha şiddetli şekilde hissedebilirsiniz. Akşamları her zamankinden bir saat daha geç yemek ve geceleri her zamankinden bir saat daha erken yatmak sizin için çok faydalı olabilir.

5- Gece atıştırın

food-1209503_1920 (1)

Geceleri doğru şeyleri, kararında yediğiniz takdirde herhangi bir sorun yok. Küçük bir meyve (elma veya muz) veya sebze (havuç, salatalık) sizi uykuya dalana kadar tutabilir. Ayrıca yoğurt veya süt gecelerinizi süsleyen harika atıştırmaklardan olabilir. Sağlıklı olmalarının yanı sıra uykuya çabuk dalmanıza da yardımcı olabilir.

6- Dişlerinizi fırçalayın

01-brushing-teeth-head-not-long-enough

Yatmadan evvel dişleriniz fırçalamak gece yemek yemeye karşı harika bir önlem olabilir. Kimse dişini fırçaladıktan sonra yemek yiyip tekrar fırçalamak istemez çok aç olsanız bile dişinizi fırçalamış olmanız ve tekrar fırçalamak istemiyor oluşunuz yemek yemenize engel olabilir.

7- Uyku kalitenizi artırın

Happy woman laying on bed

Açlıktan uyuyamamaktan ziyade başka herhangi bir şeyden ötürü uyumuyor oluşunuz yemek yemenize yol açıyor olabilir. Geç uykunuz geliyor ve uyanık olduğunuz süre zarfında gittikçe acıktığınızı fark ediyorsunuz. Uyku kalitenizi artırmaya çalışmanız gece yemenizi engelleyebilir. Yatağa daha erken gidin, gün içinde spor yapın, fazla kafein almayın, su tüketiminizi arttırın. Bu düzenlemelerle daha sağlıklı bir uyku kalitesini sahip olurken gece yemek yemenin önüne de geçebilirsiniz.

 

 

İlgili İçerikler

GÜNÜN HER SAATİ İÇİN BAZLAMA TARİFLERİ Bazlama, sözlükte sac üzerinde pişirilmiş yuvarlak ve kalınca yufka anlamına gelir. Türk mutfağından bir ekmek türdür. Sadesi kültürümüzde çok eski za...
İŞTAHINIZI AÇMAYA GELDİ: ANTRE TARİFLERİ Çorba ve başlangıç yemeğinden sonra sunulan üçüncü yemek veya ana yemekten önce yenilen yemeklere antre yemekler denilmektedir. Antre yemekler, çok...
BİBERİYENİN FAYDALARI VE KULLANIM ALANLARI Biberiye, Akdeniz'e özgü hoş kokulu bir bitkidir. Biz onu genelde mutfak baharatlarından biri olarak görmüş olsak da parfüm yapımından sağlık alanına ...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here