Ana sayfa Dünya Mutfağı Gürcü Yemekleri GÜRCİSTAN MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

GÜRCİSTAN MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

3589
0

Birbirinden farklı kültürlerin etkisiyle özgün mutfağını oluşturan Gürcü mutfağında sebze ve ceviz ağırlıklı bir yapı hakimdir. Tarım ürünleri ile gelişmiş olan bir coğrafi yapıya sahip olması kuşkusuz bu durumun en büyük etkenidir.

Çok acı veya baharatlı olmayan Gürcistan yemekleri; et, hamur işleri, köfte, sebzelerden oluşmaktadır. Ceviz, nar, sarımsak, peynir, fasulye, patlıcan, lahana, ıspanak, erik gibi ürünler sıklıkla tüketilirken yaz mevsiminin vazgeçilmezi ise taze kişniştir. Narenciye ürünlerinde ise tercih; Gürcistan topraklarında yetiştirilen erik, şeftali, armut ve üzümdür.

Sahip olunan gelenekler yapılan birçok yemeğe de misyon yüklemekte ve bu yemekler Gürcü mutfağının en öne çıkan lezzetlerinden oluşmaktadır. Dedispurebi adı verilen ekmekleri evlerdeki fırınlarda yapılır. Bu ekmekler düğün törenlerinde parçalanmadan masaya konmaktadır.

Gürcistan şarapları ile de ünlü bir ülkedir. Özellikle özel törenlerde çeşitli gelenekler ile tüketilen şarap, düğün törenlerinde tamada adını verdikleri kişi tarafından Allah ve yeni evlenen çift kaldırılır. Şarabın yanı sıra ülkenin meşhur maden suyu olan Borjomi ve limonata da tüketilen diğer içeceklerdendir.

Bölgesel özgünlükler mutfak konusunda da öne çıkmaktadır. Gürcistan’ın en bilindik bölgelerinden birisi olan Kaheti Bölgesinin en bilindik lezzeti Kahuri Gyino adı verilen şarap ve annenizin yaptığı ekmek anlamına gelen Kahuri Dedas Purebi adındaki ekmektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here