Ana sayfa Nerede Ne Yenir? Artvin'de Nerede, Ne Yenir? KARADENİZ’İN LEZZETLİ HAMUR İŞİ: SİRON (SİLOR)

KARADENİZ’İN LEZZETLİ HAMUR İŞİ: SİRON (SİLOR)

1466
0

Gümüşhane tarafında Siron olarak geçen bu yemeğin adı, Artvin, Sakarya taraflarında Silor olarak geçiyor. Farklı yörelerde farklı isim ve farklı çeşitleriyle mevcuttur siron. Kimi yerde tavuklu, kimi yerde yoğurtlu, kimi yerdeyse mantıya benzer şekilde kıymayla yapılıyor. Siron hamuru yoğurup, hazırlanan hamurun açılıp, çok kurutmadan bir miktar saç üzerinde pişirilip, şeritler halinde kesip, bu şeritlerden rulolar hazırlanması ile yapılıyor. Yani yapımı pek zor değil. Kalan kısmındaysa silorlar bir kaba dizilip, bir miktar kızaracak şekilde fırınlanıyor, sonrasında kurutuluyor. Bölgeye ve yöreye göre değişiklikler gösteren bu silorlar, et suyu veya tavuk suyu ile ıslatılıp, üzerine et, tavuk veya sadece ceviz konulabiliyor. Duruma göre çok çeşitlilik gösteren bu yemek multi-fonksiyoneldir. İster mantı gibi yoğurtla yiyin. Şerbetlerseniz mis gibi bir tatlı oluyor. Günün her saati yenebilir. Boşuna multi-fonksiyonel yemek demiyoruz 🙂

Doğu Karadeniz’de sıkça rastlayacağınız bir yemektir silor. Gürcü Mutfağından gelme derler ama özellikle Artvin’in yöresel yemeklerinden biridir. Nasıl oturulup yıllık salça yapılırsa yaz aylarında, yufkalar da yuvarlanıp-dilim dilim kesilip kurutularak bez çantalarda stoklanır ve daha sonra yenmek üzere hazırlanır.

Şimdi bu enfes lezzetin tarifini verelim.

Malzemeler:

  • 200 gr. Hazır Silor (6 adet hazır yufka)
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 kase yoğurt

Yufkalarımızdan 1 adetini masaya serin, bir ucundan diğer ucuna yarım daire olacak şekilde katlayın, yuvarlak köşesinden kıvırarak dolayın. Bıçak yardımıyla 1 parmak eninde kesip tepsiye dizin (Buraya kadarki kısım hazır yufka kullanacaklar için).

Silorları bir borcama boşluksuz dizip kaynar suyla ıslatın. Fazla suyunu süzün (Silor kullanacaklar için).

Daha sonra 200 derece fırında 15 dakika pişmesini bekleyin, 10 dakika kadar açılmasını ve yumuşamasını bekleyin. Bu arada zeytinyağı ve tereyağını tavada eritin. Silorların üstüne yoğurt döküp yayın onunda üstüne tereyağını gezdirin (Bu klasik mantı sosudur siz çok daha farklı şekillerde ve stillerde soslar hazırlayabilirsiniz). 180 derecelik fırına atın, yoğurt içine çekildikten sonra hazır olmuştur.

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here