Ana sayfa Türk Mutfağı Hatay Yemekleri HATAY MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

HATAY MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

1044
0
PAYLAŞ

‘Medeniyetler şehri’ olarak anılan Hatay, doğu ve batı arasında bir köprü görevi üstlenmiştir. Türkiye toprakları içinde en eski yerleşim yerlerinden biridir. Bu özelliğiyle de tarihi boyunca çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Binlerce yıllık tarihin bir getirisi olarak kültürel birikimi de oldukça geniş olan şehir, arasında bulunduğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin özelliklerini kendine has bir üslupla yorumlar.

Hatay mutfağında da durum farklı değildir. Şehrin gerek tarihi birikimi gerekse de coğrafi özellikleri mutfak kültüründe de kendini hissettirmektedir. Bu durum ise Hatay’ı adeta ziyafetler şehrine dönüştürmüştür.

Hatay mutfağını en basit şekilde anlatmak gerekirse Türk mutfağı ve Arap mutfağının bir karışımıdır. Ortadoğu ve Akdeniz arasında kültürel bir geçiş bölgesi olan şehir, asırlar boyu ev sahipliği yaptığı halkların ve verimli topraklarının da katkısıyla zengin bir mutfak kültürü gelişmiştir.

Bunca kültürden etkilenmesine rağmen Hatay mutfağının en belirgin özelliği, yemeklerin kendine has yöntemlerle hazırlanmasıdır. Baharat ve ekşi bu mutfağın olmazsa olmazıdır. Et ya da sebze ağırlıklı olduğu söylenemez. Her ikisi de aynı oranda kullanılır. Ancak zeytinyağı ve zeytinyağlıların önemli bir yer tuttuğu söylenebilir. Yabani otlar, tariflerde sık kullanılır. Kekik ve fesleğen bunlardan en yaygın olanlarıdır. Öte yandan iç ve kuyruk yağları da Hatay mutfağına ait tariflerde fazlaca kullanılır.

 

İlgili İçerikler

ŞIH MUALLA TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 1 çorba kaşığı nar ekşisi 1 adet taze kırmızı biber 3 çorba kaşığı zeytinyağı 2 adet domates 3 diş sarımsak 1 su barda...
HATAY’A ÖZGÜ TARİFLER – I Hatay’a doğru yola çıkmaya hazır mısınız? Bu yazı dizisinde Hatay’a özgü birbirinden lezzetli tariflerin inceliklerini öğrenip bir lezzet yolculuğuna ...
SIRAYSIR (SİREYSİL) TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 1 kg yoğurt 500 gr iri bulgur Tuz Yapılışı: Öncelikle bulguru yeteri kadar, suda ezilmeyecek biçimde haşlıyoruz. Ardından...
PAYLAŞ
Önceki makaleESKİŞEHİR MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER
Sonraki makaleHATAY MUTFAĞINDA SIK KULLANILAN MALZEMELER
Yemek tutkunlarının yeni adresi olmayı hedefleyen Gastromanya, ülkelerin mutfaklarına dair bilgiler veriyor, bu bilgileri uygulayabileceğiniz tarifleri bir araya getiriyor. Üstelik Türk mutfağını da aynı şekilde şehir şehir inceliyor!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here