Ana sayfa Türk Mutfağı Eskişehir Yemekleri ESKİŞEHİR MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

ESKİŞEHİR MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

1566
0

Geleneksel Eskişehir yemekleri arasında kelem dolması, harşıl ve tavşan güveci öne çıkanlardır. Kelem dolması, lahana dolmasıdır. Etli veya etsiz türleri vardır. Harşıl ise ıspanak yaprağı ve süzme yoğurt ile hazırlanan bir yemektir.

Eskişehir mutfağında çorbalar önemli bir yere sahiptir. Yoğurt çorbası, toyga çorbası, göceli tarhana çorbası örnek verilebilir. Toyga çorbası, et suyu ve pirinç ile yapılan bir çorbadır. Göceli tarhana çorbası ise yoğurtla hazırlanır.

Öte yandan Eskişehir mutfağının en belirgin özelliği hamur işlerinin baskın olmasıdır. Hamur işleri arasında ise Çiğ Börek en popüler olanıdır. Eskişehir’e sadece Çiğ Böreği yerinde yemek için gidenler bile vardır. Kıyma, soğan ve baharat karışımının açıkmış yufkaya konulup yağda kızartılmasıyla hazırlanır. Aslında geleneksel bir Tatar yemeğidir. Türkiye’de ise en yoğun olarak Eskişehir’de kendine yer bulur. Öte yandan çeşitli malzemelerle hazırlanan gözlemeler, mercimekli börek, ağzı açık da Edirne mutfağındaki hamur işlerine örnek olarak verilebilir. Ağzı açık, tıpkı Çiğ Börek gibi kıyma, soğan ve baharat karışımından hazırlanan bir yemektir. Görüntü itibariyle mini pideyi andırır. Baharat olarak kişniş, kimyon, karabiber, karanfil ve tarçın kullanılır.

Tüm bunların yanı sıra güveçte etli bamya ve efelek dolması Eskişehir mutfaklarında sık pişen yemekler arasındadır. Labada olarak da bilinen efelek, karabuğdaygillerden ıspanağa benzer bir ottur.

Tatlılarda ise melt helvası dikkat çeker. Ana malzemeleri arasında un, yağ, şeker, limon ve su vardır. Yaklaşık 3 cm çapında yuvarlak bir şekilde hazırlanır. Servis edilmeden önce yatay bir şekilde kesilir. Kakaolusu ve vanilyalısı da vardır. Bu arada Eskişehir mutfağında önemli bir malzeme olan haşhaşla yapılan çörekler de Eskişehir halkı arasında oldukça popülerdir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here