Ana sayfa Dünya Mutfağı İspanya Yemekleri İSPANYA MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

İSPANYA MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

3711
0

Avrupa ve Afrika arasında geçiş noktası olması, coğrafi konumundan dolayı çeşitli bölgelere sahip olması, çeşitli kültürlere ev sahipliği yapmış olması İspanyol mutfağının zenginliğinin başlıca özelliklerindendir. Geniş bir bölgeye sahip olmasından dolayı, hazırlanan yemekler bölgelere değişiklik göstermektedir. Akdeniz iklimine sahip olan yörelerinde incir, üzüm ve zeytin bol miktarda bulunur. Bölgenin iç kısımlarında balık tüketimi fazladır.

İspanyol mutfağında sıkça kullanılan malzeme zeytinyağıdır. Her yemekte ve salatada sıkça kullanılır. Bunun dışında Avrupa yemeklerine göre daha acılı olan yemekleri ile ünlüdür bu mutfak. İspanya mutfağının her bölgesinde kendine özgü yemekler vardır. Bu bağlamda İspanya Mutfağı; Bask, Endülüs, Galiçya, Kanarya, Kastilya, Katalonya, Mayorka ve Valensiya olmak üzere sekiz büyük bölgesel mutfaktan oluşmaktadır.

İspanyol yemek kültürü, Akdeniz tarzı beslenmeyi en iyi yansıtacak şekilde, sık aralıklarla ancak azar azar yemeğe dayanmaktadır.

İspanya denilince akla gelen Tapas‘tır. Öğünlerde sıklıkla tüketilen tapas, İspanya’nın dünya yemek kültürüne yaptığı en büyük katkılardan birisidir. Tapas, meze ve kanepe olarak adlandırılan, günün her saatinde atıştırmalık kabul edilen yiyeceklere verilen addır. Tapas’lar sınırsız çeşitte, sıcak veya soğuk olarak servis edilir. Şarap eşliğinde gelen misafire Tapas’lardan ikram etmek adettir.

 

İspanya mutfağı peynir bakımından oldukça zengin ve dünyaca ünlüdür. İnek, keçi ve koyun sütünden çeşit çeşit peynirler elde edilir. Peynirler, füme, yarım füme ve ezme şeklinde bulunmaktadırlar. Keçi peynirleri; Queso Blanco, tazeyken meyve ile yenilebilen, pürüzsüz ve kabuksuz bir peynir ve San Simon, armut şeklinde, yarı sert, bazen tütsülenen inek peyniridir. Diğer önemli peynirler ise Burgos, Manchego, Tetilla ve Villalonisemarya’dır.

İspanya’nın içki kültürüne bakıldığında ise; likör, şarap ve alkollü soğuk karışımların ağırlıklı olarak öne çıktığı görülmektedir. Bunun dışında dünya üzerinde özel şaraplar ya da fortifiye şaraplar olarak bilinen sayılı şarapların büyük çoğunluğu İspanya menşelidir.

 

 

İlgili İçerikler

İSPANYA MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER Akdeniz ezgilerinin görüldüğü mutfağa hâkim olan İspanya mutfağında, zeytinyağı ve balık tüketimi oldukça yaygındır. Gazpacho ise geleneksel çorbaları...
TORTİLLA TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 5 adet patates 5 adet yumurta 2 tane kuru soğan 1 tane taze soğan Tuz - karabiber 3 yemek kaşığı krema Zeytinyağı ...
GAZPACHO ÇORBASI TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 4 adet büyük boy domates 2 adet orta boy kuru soğan 3 diş sarımsak 2 adet salatalık 1 adet orta boy yeşil dolmalık biber ...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here