Ana sayfa Dünya Mutfağı Çin Yemekleri Ülkelere Özgü Yöresel Yiyecekler

Ülkelere Özgü Yöresel Yiyecekler

340
0

Yemek denildiğinde hemen hepimizin kalp atışı hızlanıyor. Kalbe giden yol gerçekten de mideden geçiyor ve bizlere de mutlu, huzurlu duygular veriyor. Yaşamın sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi için elzem olan yemek yeme, sadece besinleri vücuda alma olarak değil adeta mutlu olmak için de var aslında. Özellikle de her yörenin kendine has mutfağını göz önünde bulundurursak bu çeşitlilikler iştahımızı da fazlasıyla açıyor.

Kültürlerin bu zengin mutfaklarını bilmek bizlere hem kültürel bir zenginlik, hem de mutfaklarımızda yapabileceğimiz çeşitli tarifler de ortaya koymuş oluyor. Malzemeleri temin ettikten sonra evlerinizde de kolayca yapabileceğiniz Dünya mutfağı yemeklerini gözler önüne serme zamanı.

Hem aç hem de tokken seve seve yiyebileceğiniz, farklı ülkelerin birbirinden lezzetli yöresel yiyeceklerini bu makalemizde sizler için derledik.

İspanya :Paella

İspanya’nın Tortilla ve Tapas’ını hemen hepimiz biliyoruz. Ancak öne çıkan bu iki güzel lezzetini dışında ağızları sulandıran bir yiyeceği daha var İspanya’nın. Pirinç ve zeytinyağının mükemmel uyumunu gözler üzerine seren Paella, aynı zamanda sarımsak, domatesle birleşince daha da lezzetli hale geliyor. İçerisine bir de et, tavuk veya bir deniz ürünü katılan bu yemeği mutlaka denemelisiniz.

Çin : Pekin Ördeği

Pirinçli yemekleriyle ve lapa görünümleriyle ön plana çıkan Çin mutfağı aslında bundan çok daha fazlası. İşte pekin Ördeği de bunun bir kanıtı niteliğinde.

Özel bir sosa bulanıp fırında uzun uzun pişirilen Pekin Ördeği ister dilimler şeklinde ister bütün olarak servis edilebildiği için oldukça iştah açıcı bir görüntü ortaya çıkıyor. Portakallı sosla yapılan çeşidinin ise ayrı lezzetli olduğunu söylemeden edemeyeceğiz.

Rusya :Borscht

Genel olarak soğuk olarak servis edilen ve çorba olan bu lezzet Rusya’nın en meşhur lezzetleri arasında yer alıyor.

Çorbanın temelinde kullanılan pancar kökü hem renk hem de lezzet olarak çorbaya ayrı bir lezzet de katıyor. Ardından ister soğuk ister sıcak servisi yapıldıktan sonra üzerine ekşi krema ilave ediliyor. isteğe göre katılan baharatlarla daha da zenginleştirilen bu çorba aynı zamanda bağışıklık sistemi ve sağlıklı beslenmeye de fazlaca katkı sağlamış oluyor.

İngiltere : Geleneksel Rozbif Yemeği

İngiltere’nin mutlaka denenmesi gereken lezzeti Rozbif, havuç, brokoli ve bir çeşit pofuduk ekmeklerden oluşuyor. Yorkshire pudingi olarak geçen ve içi boş olan bu pofuduk ekmekler ise yine İngiltere’ye özgü yiyeceklerden biri. Et ve sebzenin bir araya geldiği bu çok lezzetli yemek İngiltere denildiğinde ilk akla gelen kızartma ve fish&chipslerinden çok daha farklı bir lezzeti ortaya çıkarıyor. İsteğe göre çeşitli başka sebzelerle de zenginleştirilebilen et, lezzetli görünümünün yanında sağlıklı da bir yemeği oluşturuyor.

Fransa :Crepe

Yemekleriyle adından sıklıkla söz ettiren Fransız mutfağı çeşitli kültürlerdeki yemeklere de ev sahipliği yapıyor. Her ne kadar Fransız mutfağının en çok öne çıkan lezzetini seçmek zor olsa da bizler hem görünüş hem de lezzet olarak sizi mest edecek Crepe’i seçtik.

Kültürümüzde krep olarak geçen ve Fransa’daki haliyle crepe olan bu yiyecek ince çekilmiş buğday unuyla yapılıyor. Tatlı, tuzlu, sabah, akşam veya ikindi kahvaltılarında tüketilebilen crepe, malzemelerinin yoğunluğuyla da göz dolduruyor. Mantar, jambon, peynir, sosis gibi tuzlu lezzetler yanında, meyveler, krema veya reçel gibi lezzetlerle de crepe arası doldurulabiliyor. Oldukça doyurucu olan bu lezzet çoluk çocuk herkesin de aşık olduğu bir lezzet aslında ve Fransa sokaklarında sıklıkla rastlayabileceğiniz kafelerde de kolaylıkla bulabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here