Ana sayfa Dünya Mutfağı İsrail Yemekleri İSRAİL MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

İSRAİL MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

2258
0

İsrail Mutfağı çeşitlilik ve çeşni açısından, halkın gelmiş olduğu farklı kültürlerden getirdiği özellikleri taşıyarak kendi kültürünün mutfak karakterini de korur.

Bugünkü İsrail halkı ülkelerine gelmeden önce binlerce yıl başka kültürlerde yaşamış ve bu kültürlerden etkilenmiştir. Birlikte yaşadığı kültürlerden aldıkları ile birlikte kendi geleneksel kültürlerini de koruyan Yahudiler ülkelerine dönerken, bu kültürlerin etkilerini de birlikte götürerek zengin çeşnili bir mutfağa sahip olmuştur.

İsrail mutfağında; Avrupa, Balkanlar, Doğu, Türk hatta Yemen Mutfağı’nın bile etkileri görmek mümkündür.

Hemen her toplum gibi, günde 3 öğün yemek yiyen İsrailliler; sabah kahvaltıları için kızarmış ekmek, yumurta ve kahveyi tercih ederler. Bununla birlikte kahvaltılarında ve yemeklerinde ekmeğin önemli bir yeri vardır. Beyaz un, çavdar ve kepek unundan çeşit çeşit ekmekler yapan İsrailliler; cuma ve cumartesi günleri için özel baharatlı veya tatlı ekmekler hazırlarlar. Bu ekmeklerin en geleneksel olanı ise “Khala” adını verdikleri, 4 ayrı hamur parçasının örgü gibi sarılarak yapıldığı, tuzlu ve tatlı olarak hazırlanabilen ekmeklerdir.

“Şabat” denilen bayramlarında bir hafta boyunca mayalanmamış ekmek tükettiklerini görürüz. 3500 yıllık bir geçmişi olan bu geleneğin öyküsü ise şöyledir:

Yahudiler Firavun’un izniyle Mısırdan, ülkelerine dönmek üzere yola çıkarlar. Fakat Firavun fikrini değiştirmesin diye çok çabuk hazırlanırlar. Yolda yemek için ekmek yaparlar. Tabii ekmeği mayalayıp beklemeye vakit olmadığı için bu ekmek mayasızdır. Tüm yolculuk boyunca da bu ekmeği yerler. Bu nedenle, günümüzde o günlerin anısına her yıl Şabat bayramında 1 hafta süre ile mayasız ekmek yerler.

Fakat en önemli öğün öğle yemeğidir. Bu öğünde; çorba, et, sebze ve tatlı tercihleridir. İsrailliler çalışma hayatı nedeni ile öğle yemeğini genellikle dışarıda yerler. Kamu görevlileri çalıştıkları kuruluşların yemekhanelerinde, özel sektör çalışanları ise yemeklerini restoranlarda yerler.

İsraillilerin akşam yemeği genelde çok hafif olur menüleri salata ve sandviçten oluşur. İsrailliler et ile sütü birlikte yemezler. Bu geleneğin nedeni ise ahlaki değerleridir: İsrailliler anne ineğin sütü ile çocuğunun etini karıştırmazlar.

İsrail tatlıları, genelde Türk mutfağının etkisindedir. Baklava, kadayıf, lokma ve benzeri şerbetli tatlılar İsrail mutfağındaki yerini alır. Avrupa mutfağının etkisi ile gelen pasta ve kekler de yine mutfağın önemli bir bölümünü teşkil etmektedir. Peynirle yapılan tatlılar ve kekler İsrailliler tarafından çok tüketilmektedir.

İsrail mutfağı meyve konusunda oldukça zengindir. Tüm turunçgillerin bol miktarda yetiştiği ülkede kivi, mango gibi egzotik meyveler de yetişmektedir. Avokado ise İsrail’in en ünlü meyvesidir. Öyle ki İsrailliler avokadonun içini ekmeklerine tereyağı gibi sürerek yemektedirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here