Ana sayfa Dünya Mutfağı İsviçre Yemekleri İSVİÇRE MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

İSVİÇRE MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

2341
0

Dünya çapında İsviçre en çok çikolata tüketen ülke konumundadır. Geleneksel yemekleri Fondü’dür. Portatif bir ocağın üzerinde peyniri eriterek elde edilen bu yiyeceğe özel çatal yardımıyla ekmek parçaları batırılmaktadır. Tercihe göre fırınlanmış patates, salatalık ve etle de yenilebilir. Bu yemek Emmental ve Gravyer adı verilen özel peynirlerden elde edilmektedir.

Kurutulmuş sığır etinden çeşitli yemekler yapılmaktadır. Jülyen usulü doğranmış dana etinin sos ve sebzelerle pişirilmesi ile hazırlanan Dana Emense olarak adlandırmaktadır aynı zamanda İsviçre mutfağının geleneksel bir yemeğidir. Tavuk etiyle de yapılan tarifleri bulunmaktadır. Namı dünyaya yayılmış diğer bir yemekleri ise Cordon Bleudur. Aslında Fransız-İsveç Mutfağı özelliklerini taşıyan bu yemek dana jambon, tavuk eti ve peynirle hazırlanan ve garnitür ile sunulan bir et yemeğidir.

Zürcher Geschnetzeltes önde gelen yemeklerinden bir diğeridir. Bu yemek özellikle Zürih de ön plandadır. Kuşbaşı doğranan dana etinin kremalı, mantarlı ve beyaz şarapla yapılmış sos eşliğinde servis edilmesiyle ortaya çıkan bir et yemeğidir. Yine Zürih ile özdeşleşmiş bir tat ise Macaron’dur.

Raclette ya da Raklet adı ile yapılan yemekleri de peynirin ısıtılarak, eriyen kısmını kazıyarak elde etmelerinden yapılmaktadır. Diğer geleneksel yemeklerini ise şu şekilde sıralayabiliriz, Rösti, Polenta ve Müsli.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here