Ana sayfa Dünya Mutfağı Japon Yemekleri JAPON MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

JAPON MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

2208
0

Japon mutfağının baş tacı Suşi’dir. Suşinin iki ana türü vardır: Nigirizuşi, tanelerin bir arada durması için seyreltilmiş sirkede pişirilmiş, soğuk pirinç pilavının üzerinde çiğ balık ve haşlanmış denir ürünlerinden oluşmaktadır. Makizuşi ise ince ya da kalın deniz yosununa sarılmış çiğ balık, deniz ürünleri, sebze ve turşu bileşimidir. Hasomaki, Futomaki bunlardan bazılarıdır.Bu iki ana türünde farklı farklı bir çok çeşidi vardır. Sashimi ayrı bir suşi çeşididir. Sashimi pirinçsiz servis edilen, dilimlenmiş çiğ balık etidir. Yanında soya sosu ve wasabi ile tüketilir.

Soslar da mutfağın yıldızlarındandır. Soya Sosu bunların başında gelmektedir. Soya Sosunun da çeşitleri vardır. Un eklenmeden yapılan az tuzlu soya çeşidi Tamari’dir. Çok acı bir sos olan Wasabi sushinin ayrılmaz bir parçasıdır. Sukiyaki, Japonya’ya gelen Amerikalıların sığır eti yemek istemeleri ile 19.yüzyılda ortaya çıkmış bir yemektir. Sığır eti ince dilimler halinde kesildikten sonra ocakta ya da kömür ateşinde kızartılmaktadır. Kızartılmış et, tel şehriye ,ince doğranmış  yeşil soğan, mantar ve yeşilliklerle karıştırılarak servis edilmektedir.

Sukiyaki

Şabu Şabu , ince dilimlenmiş sığır etini tavuk suyu, kabak, havuç, ıspanak, mantar ve tofu ile haşlayarak yapılan bir yiyecektir. Okonomiyaki ise öğrenciler ve gençler tarafından genelde tercih edilen ucuz, tuzlu bir Japon krebidir. İçine kabak doğranmış yumurtalı krep karışımına karides, kalamar et veya başka malzemeler eklenerek yapılır.

Okonomiyaki

Kış aylarının favorisi ise Oden’dir. Genel olarak tezgahlarda bulunabilen bu lezzet oldukça popülerdir. Kalamar, deniz yosunu, Japon yaban turbu, patates, haşlanmış yumurta, tofu ve et parçalarının balık suyunda pişirilmesi ile hazırlanan bir yemektir. Yakitori ise bir nevi tavuk şiştir.

Tempura, yabancı bir yemeğin Japonlar’ca uyarlanarak özgün hale getirilmesinin meşhur bir örneğidir. Portekizlerin yaptığı bir börekten türemiştir. Tempura, bir iki karides, bir mantar, küçük yeşil bir biber ve dilimlenmiş diğer sebzelerin  yumurta ve una bulanıp kızartılmasıyla yapılır. Rendelenmiş zencefil ve turp olan bir sos ile birlikte servis edilir. Dünyanın en güzel mezelerinden biri sayılan Onigiri Japon mutfağının yıldız tatlarından biridir. Tuzlu sombalığı dilimleri, deniz yosunu, balık yumurtası ve sayısız malzemeyle zenginleştirilip üçgen ya da top şeklinde küçük pirinç köftesinin nori denilen yosununa sarılması ile yapılmaktadır. Gyzo ise bir çeşit mantıdır. Çinden gelen bu yemek sarımsak, çeşitli sebzeler ve et karışımından bir malzeme bulunan hamurun ızgarada kızartılmasıyla yapılmaktadır. Miso Çorbası sabah, öğlen ve akşam yemeklerinde yenen popüler bir çorbadır. Ezilmiş soya fasulyesinden yapılmaktadır. Geleneksel bir yemek olan Soba ,karabuğday ve buğday unundan yapılan bir yiyecektir. Makarnayı andırmaktadır. Domburi adı verilen üstünde dana eti, yumurta, tavuk gibi yiyecekler bulunan büyük bir kasede servis edilen meşhur yemeklerden biridir. Kare Raisu, körili tavuktur. Köri Hindistan’dan gelen bir baharat olsa da japonya’da yüyyıllardır kullanılmaktadır. Aynı zamanda bu yemeğin içinde havuç, patates gibi kök sebzeler de kullanılmaktadır.Mutfağın önemli vazgeçilmezlerinden biri de Ramen’dir. Ramen, Çin kökenli olan ve çorba içinde sunulan eriştenin Japon Mutfağı’ndaki adıdır. Genellikle çorbası, et suyu ile yapılır ve dilimlenmiş et, kurutulmuş deniz yosunu, yeşil soğan ve hatta mısır gibi üst malzemeleri ile servis edilir.

Ramen

Bazı Japon yemekleri enerji verici olarak bilinmektedir. Bunlardan Unagi, yani haşlanmış pirinçle servis edilen yılanbalığı oldukça ünlü bir yemektir. Tatlı kültürü çok olmamakla birlikte şekerlemeleri meşhurdur. Aslında ne tatlı ne de şeker kategorisine girmeyen bu şekerlemelerin bir çoğunun ana maddesi, yapışkan pirinç ve tatlı barbunya ezmesidir. Vagaşi bunlardan birisidir. Buğday veya pirinç unu,barbunya ezmesi, yerelması, arorat, yumurta ve şekerden yapılmaktadır. Yakon ise ıslak tatlıların ortak adıdır.Jöle kıvamındadır ve dikdörtgen dilimler halinde servis edilmektedir.

Japonlar Amerikalılar’dan sütün inekten elde edilebileceğini öğrendiklerinde, sütten nefret etmişlerdir. Bu yüzden dondurma hiçbir zaman Batı standartlarına ulaşamamıştır. Fakat Japonlar bu konuda da özgünlüklerini sergileyerek Matça-aisu-kurii- mu yani yeşil çay aromalı dondurma üretmişlerdir. Ve ülkede oldukça yaygın olarak tüketilmektedir.

Matça-aisu-kurii- mu

Sake Japonların ulusal içkisi olarak bilinmektedir. Pirinçten fermante edilen pirinç rakısı Sake, yüzük büyüklüğünde bardaklarda soğuk olarak içilir. Hayli sert bir içki olan Küşü’ye has İmocoçu patatesten damıtılarak yapılan meşhur bir içkidir.

İmocoçu

Bunun dışında Japon kültüründe yeşil çayın yeri büyüktür. Fermante edilmediği için yeşildir ve aslında Çin kökenlidir. En yaygın yeşil çay türü Sença’dır. Hociça ise keskin kokulu, kahverengi bir çaydır ve kaynatılarak yapılmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here