Ana sayfa Dünya Mutfağı Azerbaycan Yemekleri Ülkelerden Lezzetler 2

Ülkelerden Lezzetler 2

187
0

Yemek yemeyi sevenler için Dünya mutfaklarını bilmek ve tatmak adeta bir tutkudur. Bu tutkuyu yaşayabilmek için ise hem gezmeyi hem de yemeyi seven bir ruha sahip olmak gerekiyor. İşte bizler de bu yazımızda Dünya’nın farklı ülkelerinden farklı farklı lezzetleri sizler için derledik.

Her yiğidin yoğurt yiyişi nasıl farklıysa her ülkenin lezzeti de baharatı da, tatlısı da tuzlusu da değişebiliyor elbet. Kimi zaman benzer yemekler farklı baharatlar kullanıldığından bambaşka şekilde ortaya çıkabiliyor. Ama öne çıkan lezzetler başta görünüm daha sonrasında lezzet olarak bizleri kucaklıyor.

Tatlı, tuzlu, etli, etsiz binbir çeşit mutfak ve yemek arasından elemek her ne kadar zor olsa da farklı ülkeleri ve bu ülkelerin ön plana çıkan, en sevilen lezzetlerini araştırdık.

İtalya : Pizza

İtalya, tatlı tuzlu birçok lezzetiyle öne çıkan kültürlerden biri. Çeşitli makarnalarından tiramisu tatlısına kadar zengin mutfak kültürü olan İtalya’nın Pizzasını yemeden olmaz bizce. En sevilen lezzetlerinin başında gelen pizza, binbir çeşidiyle de ön plana çıkıyor. İster ince kenarlı, ister kalın kenarlı, ister etli, ister bol sebzeli yeşillikli pizzaları İtalya’nın adeta sembolü haline gelmiş durumda. 

Japonya : Miso Çorbası

Suşi’nin hatrı bir yana Miso çorbası da Japonya’nın öne çıkan lezzetlerinden biri. Her damak lezzetine uymuyor olsa da sevenlerini bağımlısı haline getirdiğini söylesek yanlış olmaz tabi.

Temelde tofu, havuç, soğan gibi malzemelerin kullanıldığı Miso çorbası içinizi ısıtacak ve bol şifa sağlayacak Japon lezzetlerinin başında geliyor.  

Macaristan : Gulaş

Anne elinde yapılmış lezzetli ev yemeği diyebileceğimiz bir lezzettir Gulaş. Anne eli yapımı sulu et yemeklerine fazlasıyla benzer oluşu Macaristan mutfağına karşı sempati duymamızı da sağlıyor. Etin patates, biber gibi sebzelerle harmanlandıktan sonra çeşitli baharatlarla karıştırıldığı bu yemek önce gözü doldurup daha sonra mideleri doyuruyor.

Azerbeycan : Yarpaq Çorbası

Ev yemeklerini andıran bir lezzetle daha karşınızdayız. Azerbeycan’ın Yarpaq Çorbası yerken kendinizi evinizde gibi hissedeceğiniz lezzetlerden biri. Baharatlarının yanında içine katılan farklı bazı malzemelerle ülkemizde yapılan dolmalara benzese de tat olarak birtakım farklılıkları da barındırıyor. Ama dolma dolmadır deyip tadına baktığınızda parmaklarınızı da yiyeceğinizin garantisini verebiliriz.  Şekil olarak ise bizdeki sarmalara nazaran daha tombul ve dikdörtgen bir biçimi alıyor.

Güney Afrika : Biltong

Güney Afrika2nın en sevilen ve sıklıkla yapılan yiyeceklerinden biri de Biltong. Kurutulmuş antilop etinin çeşitli baharatlarla harmanlanması sonucu ortaya çıkan Biltong damağınızda unutamayacağınız bir lezzet bırakıyor. Yemek içerisindeki bol baharatlı,  tuzlu ve kurutulmuş et dilimleri ise yemeğe bambaşka bir lezzet ve görünüm katıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here