Ana sayfa Dünya Mutfağı Makedonya Yemekleri MAKEDON MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

MAKEDON MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

3531
0

Çeşitlilik açısından zengin olan Makedon mutfağında çeşit çeşit ızgaralara, kebaplara rastlamak mümkündür. Üsküp Kebabı bunların başında yer almaktadır. Bunun dışında yemyeşil bir ülke olan Makedonya’da organik kelimesi tam anlamıyla hayatlarda yerini almıştır. Etin, sebzenin ve meyvenin en organiği bu ülkede rahatlıkla tüketilmektedir.

Chorba Od Kopriva, kremalı ısırgan otu çorbası sevilen bir çorbadır.

Her zevke hitap eden Makedon mutfağının en meşhur tatlarından birisi Gravce Tavce’dir. Kuru fasulye yemeği olan Gravce Tevce bilinenden daha az sulu ve salçasız toprak güveçte fırında yapılmaktadır. Makedon geleneğine göre istisnası bu yemek her Cuma günlerinin vazgeçilmezidir. Selsko Mezo, çoğunlukla kilden çanak çömlek içine yapılan, mantar, beyaz şarap ve üstüne sarı peynir koyulan sığır, domuz ve kuzu rostosu mutfağın yıldız yemeklerindendir. Elbasan Tava, Paşin Kufte, (Paşa Köftesi) Büryan,  Rumeli Köftesi, Kaşarlı Köfte, Dana veya Tavuk Şiş Kebap ise diğer meşhur et yemeklerindendir.

Yeşillikler ülkesi Makedonya’da salata, sofraların vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. İnce kıyılmış lahana, havuç, domates, salatalık, marul, kırmızı lahana malzemelerinin kombinasyonu ile çeşitli salatalar hazırlanmaktadır.  Shopska Salata yörenin en meşhurlarındandır.

Hamur işlerinin de yaygın olduğu bu mutfakta Samsa, Pişi, Boşnak Böreği, Simit Poğaça, Tiganisa, Damat Paçası, Kol Böreği yaygın yapılan hamur işlerindendir.

Mezeler oldukça çok yapılmakta ve tüketilmektedir. Közlenmiş biber ve patlıcandan yapılan PincurAjvar mezelerin ve kahvaltılıkların başında gelir. Dövük Biber son derece sevilen mezeler arasındadır. Balkan mutfağının genelinde meşhur olan mezelerden birisi de Şile Paprika’dır.  Közlenmiş yeşil biberlerin bir sahana alındıktan sonra üzerine peynir gezdirilip  eritilmesi yöntemiyle hazırlanan Şile Paprika Trakya tarafında da oldukça sık yapılmaktadır.

Sütlaç, Şekerpare, Kaymaçin, Pirinç Tatlısı, Samakof Tatlısı gibi birçok farklı tatlı da Makedonya mutfağını meydana getiren temel taşlardandır.

Ülkenin başlıca içkisi Erik Rakısı’dır. Erik rakısı shot bardağında servis edilmektedir. Bir diğer içkisi de Mastika’dır. Sakız ağacından yapılan bir likördür ve aperitif olarak içilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here