Ana sayfa Dünya Mutfağı Malezya Yemekleri MALEZYA MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

MALEZYA MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

2545
0

Malezya Güneydoğu Asya’da yer alan bir ada ülkesidir. Osmanlı İmpatorluğu’nun kuruluşu yıllarında İslamiyet’in yayıldığı bu ülkede. Tarih boyunca egemen olmak isteyen çok sayıda güç olmuştur. İlk olarak Portekizli korsanlarla mücadele etmek zorunda kalan ada yerlileri sonrasında İngiliz sömürgecilere kafa tutmuştur.

Hindistan’dan gelen sığınmacılar ise bugün adanın %7 sini oluşturan bir azınlık haline gelmiştir. Ayrıca ülkede Çinli nüfus %25 e yakındır. Bundan ötürü Hint, Çin ve Malay kültürünün sentezi olan bir ülke haline gelmiş olan Malezya’nın mutfağında bu 3 mutfağın izleri görülmektedir. Bu 3 kültürün kendilerine ait mutfakları ve kültürleri olsa da, ortak bir yemek kültüründe buluşmalarını sağlayan birçok ulusal yemek var.

Ortak tariflerin binlerce yıllık bir mazisi vardır. Pişirmede Çin etkisiyle haşlama, buğulama ve kızartma tercih edilirken baharat kullanımı Hint mutfağından bile daha fazladır. Kullanılan malzemeler ise Malezya mutfağının hâkimiyeti söz konusudur. Bu kadar çeşitli kültürün sentezi olan bir mutfağında çok çeşitli olması beklenirdi ama ülkedeki yemek kültürünün sınırlarının bu kadar geniş olmasındaki tek etken kültürel çeşitlilik değil. Ellerindeki ürünlerin de büyük payı var bu zenginlikte ülke tropikal enlemde bulunduğundan ve sadece iki mevsim yaşandığından, sebze ve meyveler yıl boyunca toplanabiliyor, birçok balık çeşidi ya denizden çıkarıldıkları gün servis ediliyor böylece çok taze ve lezzetli balıklar bulmak mümkün bu ülkede ya da ülkenin deniz bulunmayan kesimlerine gönderilmek üzere tuzlanıyor. İslamiyet’in yaygın bir ülke olduğu için Malay mutfağında domuz etinin yeri yoktur.

 

Ülkede pirinç neredeyse her yemeğin içinde bulunur. Pilav olarak da tüketilen pirincin asıl tüketim şekli yumuşayana kadar haşlamak sonra tavuk balık ve bifteğin yanında ikram edilerek  yapılmaktadır. Kırmızı ette ise daha farklı bir durum söz konusu olmakta pirinç ile servis edilen kırmızı et yemekleri genellikle biber veya köri ile servis ediliyor. Dünyanın tek sıvı baharatı olan Hindistan cevizi sütü ile yapılan okyanus balıkları ise ülkenin en beğenilen lezzetleri arasında gösterilmektedir.

Yemeklerde bol bol baharat kullanan Malaylar. Bu konuda biraz kitaba bağlı kalmayıp yaratıcı olmayı tercih etmişler. Yemeklerine tuzdan ziyade şeker koymayı tercih ediyorlar. Hindistan cevizi suyu, Şeker ve köri Malay mutfağının vazgeçilmezidir.

Malezya‘da gayet sıcak ve nemli bir iklim var tabi hal böyle olunca da topraklardan bereket fışkırmakta. Kışın pek uğramadığı bu topraklarda bakliyat fazla tüketilmemekle beraber yılın her günü taze meyve ve sebze bulmak mümkündür.

Hem kara içindeki göl ve karasular hemde okyanus kıyısı olması sebebiyle bu ülkede balık inanılmaz bol ve ucuz bir gıda maddesidir. Balık kullanarak hazırlanabilen binlerce tarif vardır bu mutfakta.

Hindistan cevizi sütü ve yumurtayı neredeyse tüm yemeklerde kullanmaktadırlar. Özelikle yumurtayı fazlaca kullanmaktadırlar. O kadar ki hava limanlarında ekmek ve yumurta beraber satılmakta ve tüketilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here