Ana sayfa Türk Mutfağı Şanlıurfa Yemekleri ŞANLIURFA MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

ŞANLIURFA MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

2324
0

Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan ve Tükiye’nin en kalabalık 9. Şehri olan Şanlıurfa, mutfak kültüründe bir tarihi yaşatır.

Urfalılar mutfak kültürlerinde; asırlardan bu yana damak zevkinin en güzel örneklerini veren zengin çeşitteki lezzetleri ile tanınmışlardır. Nitekim yöre yemekleri, meşhur lezzetlerinin yanında yüksek besin değerleri ile de ön plandadır.

Şanlıurfa mutfağında kışlık kurutmalık sebzeler önemli bir yere sahiptir. Kış aylarında tüketmek amacıyla hazırlanan kurutmalıklara her yıl hem yerli hem de yabancı turistler büyük ilgi gösterir. O yılın hasat edilen mahsulüyle hazırlanan acı biber, kabak ve patlıcan gibi sebzelerden oluşan kurutmalıklar tezgahlardaki yerlerini alıp pazar müşterisiyle buluşmaktadır.

Kuşkusuz Anadolu insanı; sadece yaptıkları yemekler ile değil, onları sunuş şekilleri ve gelen misafirlerine özgü paylaşımları ile de bilinmektedir. Bu noktada ise Şanlıurfa diğer memleketlerden ayrılır. Çünkü Urfalıların misafir sevme özelliğinin, hiç bir öğün misafirsiz yemeğe oturmayan Hz. İbrahim (A.S.)’dan geldiği söylenmektedir.

“Halil İbrahim Sofrası” herkesçe bilinen bir deyimdir. Urfalılar günümüzde de misafir ağırlamak ve onlara bol çeşitli yemekler sunmaktan büyük bir mutluluk duyarlar. Yemek kültürü oldukça zengin olan Şanlıurfa’da bilinen bir gerçeğe göre 2 şeyi beğendirmek oldukça güçtür. Bunlardan biri müzik diğeri ise yemek ve tatlılardır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here