Ana sayfa Türk Mutfağı Adana Yemekleri Evde Kebap Yapmanın Püf Noktaları

Evde Kebap Yapmanın Püf Noktaları

529
0

Ülkemize has en güzel lezzetlerden birisi olan kebap, sembolik tatlardan biridir. Pek çok ünlü mekanda deneyebileceğiniz kebapları uygun malzemelerle evde de yapabilirisiniz. Özellikle evde kalmamız gereken bu dönemde lezzetli kebaplar yapmak isterseniz dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Şimdi evde kebap yaparken dikkat etmeniz gereken bazı hususlara bakacağız.

İdeal bir Adana kebabı hazırlamak için erkek kuzu eti tercih edilmelidir. İçerisine konulan kuyruk yağı da yine erkek kuzu kuyruk yağı olmalıdır. Mümkünse aynı kuzunun kuyruk yağını kullanmakta fayda var. Erkek kuzu kuyruk yağı Adana tabiriyle “şerbetli kuyruk” olarak isimlendirilir.

Adana kebap yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da demir şiş kullanmaktır. Öte yandan demirin paslanması nedeniyle temizliğine de dikkat etmek gerekir. Yine Adana kebap yapmak için yassı demir tercih edilmelidir. 

Urfa kebabı yaparken de dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Urfa kebabı biraz ustalık ve biraz da yetenek isteyen geleneksel bir lezzettir. Kebabı hazırlarken dikkat edilmesi gereken püf noktaları bulunmaktadır. Bazı hususlara dikkat ederek oldukça lezzetli ideal bir kebap hazırlayabilirsiniz. Urfa kebabı hazırlarken çelik ya da alüminyum şişler kullanılmamalıdır. Çünkü alüminyum veya çelik şişler fazla ısındıkları için etin kurumasına sebebiyet verecektir. Bu nedenle Urfa kebabı hazırlarken çelik veya alüminyum şişler kullanmamaya özen gösterin.  

Kebap hazırlarken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden birisi etin şişten kaymamasını sağlamaktır. Bunun için bazı teknikler bulunuyor. Bunlardan birisi karbonatlı su kullanmaktır. Eti şişe dizerken ellerinizi karbonatlı su ile ıslatıp dizerek etin şişten kaymasını engelleyebilirsiniz. Etin şişten kaymaması için yağ oranının da iyi ayarlanması lazım. Fazla yağ konulması halinde et şişten kayabilir. Yine kullanılan yağ da etin kayması konusunda önemlidir. Kebap yaparken tercihen kuyruk yağı kullanılmalı. Sıvı yağ kullanmak etin kaymasına neden olabiliyor. Etin kaymaması için ilave şiş kullanarak sedye yöntemi ile de pişirebilirsiniz.

Evde kebap yaparken öncelikle uygun malzemeleri hazırlayın. Kebap yapımında kuzu eti, kuyruk yağı, pul biber ve tuz kullanılmaktadır. Karışımı güzelce yoğurup zırh ile kıydıktan sonra minimum 4-5 saat boyunca buzdolabında dinlendirmek önemlidir. Yine eti şişe taktıktan sonra da ilave 1 saat daha dinlendirmeniz gerekiyor. Bu sayede el suyu etten akacaktır. Eti dinlendirmek özellikle kebap yapımında çok mühimdir. Eti dinlendirerek şişte kalmasını sağlarsınız. Dinlenmemiş etin kıyması şişe saplanmayacaktır. Saplansa da dinlenmemiş et közle buluştuğu anda dökülecektir. Yine kebap yaparken mangal için kullanılan kömür de önemlidir. Etin lezzetini alması için meşe odunu kömürü kullanılmalıdır. Yine etin kömürün kor haline gelmeden pişirilmesi önemlidir. Eti dinlendirmek için buzdolabında asmak faydalıdır. Asılı bırakılan etlerin sinirlerini almak daha kolay olur.

Adana kebabı yapılırken hazırlanan kıymanın içeriği önemlidir. Pek çok insanın yapmış olduğu genel hata hazırlanan kıymanın içerisine çok fazla farklı baharatlar koymaktır. Ancak geleneksel Adana kebabı tadının yakalanması için içerisine kıyılmış kırmızı biber ile tuzdan başka bir şey konulmaması gerekmektedir. Şayet terbiyeli kebap isteniyorsa kıymanın %15’ini aşmayacak şekilde taze sarımsak ile maydanoz konulabilir. Şimdi evde uygun malzemelerle yapabileceğiniz Adana kebabı ve Urfa kebabının tariflerini aktaracağız.

Adana Kebabı

Malzemeler: 1 kilogram ince çekilmiş kuzu kıyma, 100 gram iç yağı, 1 çorba kaşığı acı pul biber, 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber, 1 tatlı kaşığı tuz, 1,5 santimetre eninde kebap şişleri.

Yapılışı: Kıymayı, toz biberi ve pul biberi güzelce yoğurun. 1,5-2 saat boyunca buzdolabında dinlendirin. Dinlendikten sonra dolaptan çıkarıp tuzunu ekleyin. Yoğurduğunuz kıymadan avuç boyutunda parçalar alıp şişlere tutturun. Etin elinize yapışmaması için avucunuzu ara ara ıslatıp bir elinizle şişi tutup diğer elinizle kıymayı şişe tutturarak kebabı hazırlayın. Mangalı yakıp hazırladığınız şişleri dizin ve iki taraflı olarak pişirin. Hazırlanan kebabı yeşil salata ve sumaklı soğan salatası ile sıcak olarak servis edin.

Urfa Kebabı

Malzemeler: 300 gram kuzu kıyma (tercihen oranında yağlı), 1 diş sarımsak, 1 tatlı kaşığı biber salçası, 1 tatlı kaşığı acı toz kırmızı biber, 1 tatlı kaşığı pul biber, 1 adet soğan, 1 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karabiber.

Yapılışı: Eti derin bir kaba alıp üzerine sarımsak, salça, rendelenmiş soğan ve diğer malzemeleri ekleyin. Eti 10-15 dakika boyunca yoğurun. Hazırlanan harcı bezelere ayırıp ayırdığınız etleri çöp şişe geçirin. Şişleri en az 15 dakika boyunca buzdolabında bekletin. Pişirme kağıdı serili tepsiye şişleri dizin. Aralarına da biber, domates ve soğan ekleyin. 200 derecede 15-20 dakika boyunca pişirip çıkarın. Sıcak servis edin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here