Ana sayfa Türk Mutfağı Sinop Yemekleri SİNOP MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

SİNOP MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

1308
0

Karadeniz’in ve Türkiye’nin en kuzeyinde yer alan ilimiz olan; Sinop, eşsiz bir kültüre ve mutfağa sahiptir. Şehrin yemeğini oluşturan etmenler arasında Karadeniz ve Marmara mutfağından izler görülür.

Sinop’un Türk tarihi açısından önemi büyüktür. Deniz kıyısında yer alan bu şehir Osmanlılar döneminde fethedilince liman ve tersane olarak kullanılmıştır. Savunma ve ticarette önemli yere gelen bu şehir uzun seneler boyunca önemini korumuştur.

Sinop’un nüfusunu genellikle Lazlar, Kıpçak Türkleri ve az da olsa Gürcüler oluşturur. Bu durumun doğal bir sonucu olarak mutfaklarında çeşitlilik görülmektedir.

Sinop ilinde de her ilde olduğu gibi kendine özgü birçok meşhur lezzet vardır.

Yöre de sebze ve hamur işi yemekleri çeşitler hakimdir. Buna rağmen et ve Karadeniz’e kıyısı olmasında ötürü balık yemekleri de öne çıkmaktadır.

Yörede dağ bitkileri baharat olarak yemekleri tatlandırmak amacıyla kullanılmaktadır. Kışlık yapıp saklama adeti hale devam ettirilmektedir. Kış için salça, domates suyu ve turşu yapan Sinoplular mutfaklarında ise genellikle konserve ürün kullanmazlar.

İlgili İçerikler

NOKUL TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: Un Su Tuz Kıyma Soğan Karabiber Kuru üzüm Ceviz Süzme Yoğurt Yapılışı: Un, su, tuzu bir kaba koyu...
SİNOP MUTFAĞINDAN ÖNE ÇIKAN LEZZETLER Balık, mısır, tereyağı Sinop lezzetleri arasında öne çıkmaktadır. Yöreye has lezzetlerde ise Karadeniz Bölgesi'nin izlerini görebilmekteyiz. Bu l...
BALIK BİLEKE TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 4 büyük parça palamut lakerda 6 sap pırasa 1 demet pazı 3,5 su bardağı pilavlık bulgur 3 adet büyük boy soğan 4 yemek ...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here