Ana sayfa Genel Surf And Turf Nedir?

Surf And Turf Nedir?

85
0

Et ürünleri ve deniz ürünleri severleri bu yazıda topluyoruz. Çok tercih etmeyenlerin ise bu yazıdan sonra seve seve tüketeceğine garanti veriyoruz. Et ürünleri ile deniz ürünlerini aynı tabakta birleştiren bu yemek aynı zamanda eve davet ettiğiniz misafirleriniz, çeşitli kutlamalar ve özel günler için de oldukça güzel bir alternatif olacaktır. Alışılmışın dışında olan bu yemeğin zamanla kültürümüzde daha da popüler hale geleceğini sizler de ilerleyen dönemde göreceksiniz.

Son zamanların merak edilen, mutfaklarda, restoranlarla denenmeye çalışılan bu yemeği mutfakta zaman geçirmeyi sevenler için de iyi bir haber oldu. İnternette arama motorlarında sık sık aratılmaya başlanan ‘’surf and turf nasıl yapılır?’’ sorusu da bu konuyla ilgili detaylı bir yazı yazmaya bizleri teşvik etmiş oldu. Akıllardaki bu soruyu giderebilmek ve sofralarınıza yeni, güzel bir lezzet katabilmek amacıyla karşınızdayız.

Mutfağınızda yeni tatlar denemeyi, midelerinize şenlik vermeyi istiyorsanız yaz mevsiminde de oldukça elverişli olacak bu tarifi mutlaka deneyin deriz. Yedikten sonra daha önce de denemiş hissi alabilirsiniz ama biz alışılmışın dışında olabileceğini bir kez daha belirtmek istiyoruz. Mutfağınızın trendleri haline gelecek bu yemeğin aynı zamanda sofralara şıklık, zerafet ve lezzet katacağını da baştan söyleyelim.

Adını ilk kez duyanlarınız için belki tek bir tarif olarak algılanabilir Surf and Turf. Ancak bu yemek çeşidi tek bir tariften ibaret değil. Surf and Turf genel olarak deniz ürünleri ile kırmızı eti bir araya getiren bir tabak oluşturulmasını ifade ediyor. Çoğunlukla bonfile ve karides ikilisinin kullanıldığı bu yemek çeşidi aynı zamanda birçok çeşidin de harmanlanmasını sağlıyor. Yani bir nevi farklı Surf and Turfler ortaya çıkarmak pek tabii mümkün.

Protein Deposu Surf and Turf

Protein bakımından oldukça zengin olan bu sağlık dolusu tabak aynı zamanda besleyici bir öğünü de oluşturuyor. Şık görünümü ile restoranlarda da menüye zenginlik katıyor ve çoğunlukla tercih ediliyor. Sabit bir tarifi olmayan Surf and Turf’ü besin değeri açısından daha da zenginleştirmek için bol sebze ile servisini gerçekleştirmek de mümkün. Böylelikle protein açısından verimli bir öğün geçirirken vitamin ve minerallerle de bunu destekleyebilirsiniz.

Surf and Turf Yapımında Püf Noktalar

Sabit bir tarifinden bahsedemeyeceğimiz Surf and Turf için birbirinden lezzetli uygulamalara göz atalım biraz da;

Daha önce de bahsettiğimiz gibi birbiriyle baya güzel bir uyum yakalayan bonfile et ve karides ikilisi Surf and Turfe lezzet katmaktadır. İlk denemenizi bu ikili ile gerçekleştirebilirsiniz. Eğer daha farklı tatlar arıyorum derseniz yengeç, ıstakoz, deniz tarağı gibi deniz ürünlerini kırmızı et ile kombinleyip lezzetli bir karışım elde edebilirsiniz. Bu noktada tercih edeceğiniz kırmızı et bonfile veya biftek olursa yemeğiniz çok daha lezzetli bir hal alacaktır.

Size bir de Surf and Turf oluştururken dikkat edilmesi gereken bir nokta kırmızı et ile deniz ürünlerini pişirmeden önce yan yana kullanacağınız diğer malzemelerle bir arada bulundurmamanızdır. Çapraz bulaşma riskine karşı bu noktaya dikkat edilmelidir. Aynı zamanda kırmızı etleri ve deniz ürünlerini aynı ısıda pişirmemeli; etler için az-orta pişirmeyi, deniz ürünleri için yumuşak oluncaya dek pişirmeyi tercih etmelisiniz. Pişirme esnasında lezzeti arttırmak için kırmızı etleri deniz ürünlerinizle de uyumlu olacak malzemelerle marine edilebilir. Sosa göre değişkenlik gösterebilecek olan marinasyon işlemi 2 ila 4 saat arasında sosta bekleterek yapılmalıdır.

Surf ve Turf yemeğiniz için söyleyebileceğimiz son bir nokta ise hem tabağınızda hem midenizde daha güzel ve lezzetli sonuçlar elde edebilmek için servis tabağınıza kırmızı et ve deniz ürünleri yanına haşlanmış ya da fırınlanmış sebzeler yerleştirmeniz olacaktır. Bu sayede hem besin değerini, hem görselliği, hem de lezzeti arttırmış olacaksınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here