Ana sayfa Genel Taze Makarna Yapmanın Püf Noktaları

Taze Makarna Yapmanın Püf Noktaları

337
0

Yerken en mutlu olduğumuz yemeklerdendir makarna. İnsanın mutluluğunu arttırır, yedikçe yemek gelir içimizden. Önce küçüklüğümüzde, daha sonra öğrencilik yıllarımızda, sonra da zaten hayatımızın vazgeçilmezi olarak yer alır sofralarımızda. Üstelik her yemeğin yanında da çok güzel gider makarna. Et yemekleriyle, sebzelerle, balıkla… Hemen her şeyin yanına çok yakıştığı gibi tek başına da aslında bir bütündür. Çeşitli soslarla, sebzelerle, baharatlarla hazırlanan makarnalar pratikliğiyle de kendini sevdirmektedir.

Keyfin ve mutluluğun karşılığı olan makarna sadece paketli olarak değil evde de yapılabilmektedir. Başlangıçta gözünüzü korkutuyor olsa da evde makarna yapmak oldukça keyiflidir. Ayrıca paketli makarnalara fark atacak lezzette makarnalar da böylelikle hazırlanmış olur. 

Bizler bu yazımızda evde taze makarna yapmanın püf noktalarını ve evde nasıl taze makarna yapılacağının tarifini sizler için derledik.

Taze Makarna Yapmanın Püf Noktaları

Taze makarna yapmanın pratik maddelerinden bahsedecek olursak, malzemelerin hazırlanması, karıştırılıp yoğurulması, hamurun dinlendirilmesi, şekil verilmesi ve pişirilmesi olarak özetleyebiliriz. İşte ilk olarak gözleri korkutan taze makarnanın yapımı aslında bu kadar kolaydır.

Yapımındaki her aşamaya titizlikle yaklaşıldığı takdirde taze makarna oldukça lezzetli olabilmektedir. Yapım aşamalarına geçmeden önce bilinmesi gereken şey malzemelerin kaliteli seçilmesinin makarnanın lezzetinde en etkili faktörlerden biri olduğudur. Bununla birlikte daha düşük kaloride ve farklı lezzette taze makarnalar yapabilmek için unlar farklı tercih edilebilir.  Ancak ilk tercihte kaliteli ve proteini yüksek beyaz un tercih edilmesi tavsiye edilmelidir. Bu sayede hamur kıvamının yanı sıra hamurun açılması da kolaylaşmaktadır. 

Taze makarna yapımının en önemli noktalarından biri ise yumurtadır. Yumurtasız olarak da hazırlanabildiği gibi makarnanın lezzetini ve kıvamını arttıran malzemelerin başında yumurta gelmektedir. Yumurtanın seçiminde ise organik yumurtaların tercih edilmesi tavsiye edilir. Makarna hamurunun lezzeti yumurta, yumurtanın beyazı ve biraz da su kullanıldığında daha çok artmaktadır. Makarnanın lezzetini arttırmasının yanında dokusunun yumuşak olması da büyük oranda yumurtaya bağlıdır. 

Un ve yumurtanın dışında makarna hamuru için olmazsa olmaz zeytinyağıdır. Kaliteli bir zeytinyağı hamurun aynı zamanda daha kolay açılmasını da sağlamaktadır.

Taze Makarna Hamurunun Açılması

Malzeme seçiminin ardından taze makarnayla ilgili en önemli konu olan hamurun açılması aşamasına gelir sıra. Her 100 gram için 1 adet yumurtaya gerek olduğu bu noktada unutulmamalıdır. 200 gram için 2 kişilik, 400 gram için 4 kişilik makarna gibi düşünülebilir.

Tezgahın üzerinde un elendikten sonra ortasına havuz açılır ve yumurtalar içerisine kırılır. Ardından zeytinyağı da havuza eklenip yumurtalarla iyice karıştırılır. Bu aşamada isteğe göre tuz veya başka baharatlar da ilave edilebilmektedir.  Malzemelerin eklenmesi tamamlandıktan sonra un yavaş yavaş havuza dahil edilir ve yoğurulur.

Yoğurma işleminin ardından hamur düzeltilir ve streç filme sarılıp buzdolabında dinlendirilir. Hamurun sert olması gerekmektedir ve bu yüzden açılması çok da kolay olmaz. Bu noktada hamur merdane ile veya makarna açma makinesi ile açılabilmektedir. Dinlenen hamur eşit parçalara bölünür ve uzunlamasına şekil verildikten sonra hamur açma makinesinden geçirilebilir.  Bu kısımda her aşamada yüzeyin hafifçe unlanmasına dikkat edilmelidir. Bir süre daha beklettikten sonra sıra pişirmeye gelir.

Ev Yapımı Taze Makarna

Malzemeler

  • 4 adet yumurta
  • 350 gram un
  • Bir tutam tuz
  • 50 gram irmik unu
  • 4 yemek kaşığı zeytinyağı
  • ¼ demet kıyılmış maydanoz
  • Bir tutam karabiber

Yapılışı: Unu geniş bir kabın içerisine alıp ortasına bir yuvarlak açın. Ardından orta kısma yumurtaları kırıp karıştırın. Etraftaki unları yumurtaya yavaş yavaş dahil edip hafice yoğurmaya başlayın. Hamur pürüzsüz oluncaya dek yoğurun ve daha sonra streç filme sıkıca sarıp buzdolabında 1 saat kadar dinlendirin. Dinlendikten sonra dört eşit parçaya ayırıp makarna makinesinin en kalın ayarında açın. Açtıktan sonra tekrar inceltip açın. Veya merdane varsa eğer merdane yardımıyla 1 mm kadar olacak şekilde açın. Büyük bir tencerede suyu kaynatıp tuz ve makarnayı ilave edin ve haşlandıktan sonra karabiber ve maydanoz ile süsleyip servis yapın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here