Ana sayfa Lezzet Köşe Uzak Doğu’dan Eğlenceli Bir Lezzet: Bubble Tea Tarifi ve Özellikleri

Uzak Doğu’dan Eğlenceli Bir Lezzet: Bubble Tea Tarifi ve Özellikleri

676
0

Patlayan şekerler, çocukluğumuzdan aşina olduğumuz tatların belki de en eğlencelisi olarak hafızalarımızda yerini korurken, günümüzde de farklı versiyonlarıyla karşımıza çıkmaya devam ediyor. Bunların en güncel ve en trend olanı ise, “İnci Çayı”, “Baloncuklu Çay”, “Boba Çayı” veya orijinal adıyla “Bubble Tea” adı verilen çay özlü içecekler. Biz de bugünkü yazımızı şimdilerde her köşe başında olan bu çaya ayırdık.

Tapioca İncisi

Güneydoğu Asya mutfağına özgü rafine bir nişasta türü olan Tapioca, glüten içermemesi nedeniyle özellikle son yıllarda tahıl ürünlerine alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Brezilya kökenli Manioca bitkisinin kökünden elde edilen bu protein değeri oldukça düşük olan nişastasının suyla karıştırılarak hamur haline getirilmesi ve minik minik inciler olarak şekillendirilerek tatlılara ve içeceklere katılmasının tarihçesi ise 80’lere dayanıyor. Kimin tarafından bulunduğu konusunda çeşitli tartışmalar olsa da ilk kez 1988’de Tayvan’daki bir Tea Shop’ta yapılmış olduğu en yaygın bilinen öyküsü.

Pişirildiğinde kalın ve sakızımsı bir topu andıran Tapioca incileri, bulundukları tarihten sonraki otuz sene içerisinde çeşitli alanlarda kullanılmış, yeni denemelere konu olmuştur. Geleneksel Tapioca pudingi bunların en bilineniyken, endüstriyelleşen gıda sektörüyle birlikte bağlayıcı ve kalınlaştırıcı olarak çorbalarda, soslarda, hamur işlerinde ve nugget gibi et ürünlerinde kullanılmaya başlanmış, tatlılar ve sakızlı şekerler için vazgeçilmez bir ürün haline gelmiştir.

Tayvan’dan İstanbul’a: Bubble Tea’nin Lezzet Yolculuğu

Günümüze gelindiğinde ise Tapioca incilerinin eğlenceli ve keyifli bir lezzet kombinasyonuna doğru evrimleştiğini görüyoruz. Yüzlerce farklı çeşidi ve tarifi olan Bubble Tea, özellikle Uzak Doğu’da, önünde uzun kuyruklar oluşturacak kadar revaçta olan bir çay çeşidi olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizde de bu yeni nesil baloncuklu çayların adı giderek daha fazla duyulur hale geliyor. Özellikle İstanbul’da sadece Bubble Tea çeşitleri satan dükkanlara rastlamak mümkün.

Başlarda ferahlatıcı bir içecek olarak soğuk çayla buzlu olarak servis edilen Bubble Tea’ler, zaman içerisinde pek çok farklı tarifle yoğurtlu, sütlü ve kahveli versiyonlarıyla da karşımıza çıkmaya devam ediyor. Yeşil ve siyah çayla yapılan tarif hala popülerliğini korurken, hemen her gün yeni bir tarifin keşfedildiğini söylesek herhalde abartmış olmayız. Hatta tekniğini öğrendikten sonra, sevdiğiniz ve yakışacağını düşündüğünüz ürünlerle evde kendi tarifinizi yaratmanız hiç de imkânsız değil. Temel karışımın içerisine katacağınız aroma konusunda alabildiğine özgürsünüz; bu bir şurup da olabilir, meyvenin kendisi de ancak denenmiş tariflere baktığımızda mango, ananas gibi tropikal meyvelerin Bubble Tea’ye çok yakıştığını söyleyerek size bir tüyo vermiş olalım. Daha yaratıcı ve özgün tarifler için bal ya da çikolata koymak da iyi bir alternatif olabilir.

Lezzetinin yanı sıra görsel olarak da çarpıcı olmasının en önemli nedeni bardağın üstünün çeşitli süslemelerle renklendirilmesi olsa da kesinlikle işin en eğlenceli kısmı bardağın dibindeki Tapioca incilerinin damağınıza değdiği an ufak çapta bir patlama yaratarak sizi çocukluğunuza götürmesi. Bu hazzı yaşayabilmeniz için de içeceğinizi oldukça geniş ebattaki pipetlerle içmeniz şart, genişliği mutlaka bardağın alt katmanındaki incilerin geçebileceği genişlikte olmalı. Zaten bütün dükkanlarda da bu şekilde servis ediliyor.

Bardakları ve Pipetleri Hazırlayın: Evde Bubble Tea Yapıyoruz!

Bu eğlenceli içeceği denemek için Bubble Tea yapan dükkanların izini sürmeniz, hatta bu işi bir adım öteye taşıyıp bir Uzak Doğu seyahati planlamanız gerekmiyor elbette. Birkaç püf noktasına dikkat ederek evde kendi baloncuklu çayınızı yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle Tapioca incilerinden edinmeniz gerekiyor. İsmi sizi korkutmasın; maliyeti düşük olan bu rengarenk topları satın alabileceğiniz yerlerin sayısı giderek artıyor, özellikle internet bunun için önemli bir mecra. Dilerseniz bazı sosyal medya uygulamalarından da sipariş verebilirsiniz hatta duyduğumuza göre bazı fast food zincirlerinde de satışı yapılmaya başlanmış.

Evet, pipetlerimiz ve incilerimiz hazırsa tarifimizi vermeye başlıyoruz. Önce malzemelere göz atalım.

  1. Çay: Klasik bir yöntem deneyecekseniz siyah çay demlemekle işe başlayabilirsiniz ama siz yine de yeşil çay ya da aromalı çaylardan birini de tercih edebilirsiniz. Daha sonra tatlandıracağınız için bırakın çayınız ağır ağır kaynasın, demini alsın.
  2. Süt: Arzuya göre tam ya da yarım yağlı süt kullanabilirsiniz ancak sütteki yağ oranı ne kadar düşük olursa, istediğiniz kremamsı dokuya ulaşmanızın da bir o kadar zor olacağını unutmamak gerekir. Bunun için bizim önerimiz tam yağlı süt ya da daha iyisi, Hindistan cevizi sütü kullanmanız. Vegan beslenmeyi tercih edenler soya, badem sütü gibi bitkisel sütleri de rahatlıkla kullanabilirler.
  3. Şeker: Çayınızı evde yapıyor olmanızın güzelliği de işte burada. Dışarıda içtiğimiz Bubble Tea’ler genellikle çok şekerli oluyor ama siz evde şeker oranınızı kendiniz ayarlayarak içimi daha keyifli hale getirebilirsiniz. Kullanacağınız miktar için belirli bir oran yok, bunu kişisel tercihinize göre ayarlayabilirsiniz. Esmer şeker ya da beyaz şeker kullanmak istemezseniz de, içeceğinizi bal ya da şuruplarla tatlandırabilirsiniz.
  4. Buz: Yaz mevsimi geride kaldığı için içeceğinizi sıcak olarak hazırlamak isteyebilirsiniz ancak havanın nasıl olduğu önemli değil, ben çayımı soğuk severim diyenlerdenseniz, tarifi hazırlamaya geçmeden önce buzdolabında bir miktar buzu hazır bulundurmalısınız.
  5. Tapioca İncileri: İnternettenya daherhangi bir dükkândan aldığınız tapioca incilerinizi pişirmeden önce size ufak bir hatırlatma; yaptıktan sonra bir iki saat içerisinde inciler kurumaya ve sertleşmeye başlayacaktır, bunun için mümkünse pişirme işlemini sona bırakın. Sadece on dakikalık bir pişirme ideal kıvam için yeterli olacaktır. Bir de unutmadan; incilerin boyutları farklı olabiliyor. Küçük olanlar genellikle puding, muhallebi gibi tatlılar için kullanılıyor, siz Bubble Tea yapmak için mutlaka büyük olan incilerden tercih edin.

Şimdi, Bubble Tea için gerekli olan malzemeleri ve püf noktalarını öğrendiğimize göre, bu eşsiz Tayvan içeceğini evde kendimiz nasıl yaparız ona geçelim.

  1. Çayımızı Hazırlıyoruz: Bunun için pahalı ve havalı çaylara ihtiyacınız yok, bir çay memleketinde yaşadığımız içiniyi demlenmiş siyah çayımız bu iş için yeter de artar bile. Demlik poşeti kullanmayı tercih edecekseniz, dört ya da beş bardak suyu kaynatıp içine sekiz tane demlik poşeti atıp demlenmeye bırakın. Oda sıcaklığına gelene kadar beklemesi genelde demini iyice alması için yeterli olacaktır ama eğer hızlı soğumasını istiyorsanız buzdolabına koyabilirsiniz. Toz şekeri de -eğer kullanacaksanız- bu aşamada ekliyoruz. Bir bardak baloncuklu çay başına bir çorba kaşığı şeker güzel bir lezzet elde etmenizi sağlayacaktır ama daha önce de dediğimiz gibi bu tamamen tercih meselesi. Şurup kullanacaksanız da çayınız demlenirken ayrı bir tencerede kaynatıp soğuması için bekletebilirsiniz.
  • Tapioca İncilerimizi Pişiriyoruz: Küçük bir tencere suyu kaynatıyoruz ve içerisine incilerimizi ekliyoruz. Birbirine yapışmalarını önlemek için 5 ila 7 dakika boyunca durmadan karıştırıyoruz. Piştikçe suyun yüzeyine çıkmaya başlayacaklardır. Pişme işleminden sonra dağılmamaları için soğuk suyun altına tutabilir, sonrasında temiz bir servis kabına aktarabilirsiniz ancak burada unutmamanız gereken en önemli püf noktası şu; incilerin kurumaması için içeceğinizi servis etmeden on beş dakika önce pişirme işlemine başlamanız.
  • Çayımızı Birleştiriyoruz: İşte en zevkli kısma geldik. Dört adet büyükçe bardağın içerisine pişmiş incilerimizi ve bir miktar buzu ekledikten sonra, üzerlerini çayla dolduruyoruz. Her bir bardağa iki ya da üç yemek kaşığı sütü ekliyoruz. Eğer çayın içine şeker koymadıysanız, hazırladığınız şurubu yarım ya da bir yemek kaşığı olacak şekilde karışıma ilave ediyoruz ve tadına bakıyoruz. Bu sizin çayınız ve ne kadar tatlı olacağı da tamamen size bağlı. İstediğiniz kıvama ya da şeker miktarına ulaşabilmek için sütü ya da şurubu arttırabilir veyahut eksiltebilirsiniz.
Women hold bubble tea at walking street on night.

Alternatif: Eğer ekstra soğuk bir Bubble Tea yapmak niyetindeyseniz, kokteyl yapıcı shaker’lar sizin için kurtarıcı olabilir. Sütü, çayı ve buzları bir shaker’a alıp kuvvetlice çalkaladıktan sonra Tapioka incileri olan bardaklara pay edebilirsiniz ki bu aslında geleneksel olan yoldur. Thai çayı ve yeşil çay bu tarif için çok uygundur, eğer Bubble Tea’yi severseniz bu şekliyle de mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here