Ana sayfa Genel Yemek Tutkunlarına Özel: Gurme Programları

Yemek Tutkunlarına Özel: Gurme Programları

592
0

Hayatın lezzetlerini arayışa çıkmak olarak da tanımlanabilecek olan gurmelik, insan hayatına renkli dokunuşlar yapan hoş bir uğraştır. Bu anlamda pek çok program izleyenlere bilgilendirici ve keyifli yayınlar sunmaktadır. Şimdi izlemeniz gereken gurme programlarına daha yakından bakalım.

Chef’s Table

Netflix üzerinden izleyebileceğiniz Chef’s Table, yemek üzerine gerçekleştirilen bir belgesel dizisidir. Serinin her bölümünde farklı bir profesyonel şef konuk olmaktadır.

Ugly Delicious

Netflix yemek belgeselleri arasında yer alan Ugly Delicious, her bölüm farklı bir yemeğin ya da konseptin vurgulandığı, farklı bölgelerde değişen yemek kültürünün incelendiği bir programdır.

Chef’s Story

Bu programda Fransız Mutfak Enstitüsü’nün kurucusu olan Dorothy Cann Hamilton, her bölüm ünlü şefler ve restoranlar ile röportaj yapmaktadır. 26 bölümden oluşan bir dizi olan Chef Story, mutfak kültürüne dair derinlikli bilgiler ile izleyenlerin ufkunu açıyor.

Ekmek Arası

Ekmek arası programı lüks mekanların aksine daha gösterişten uzak arka sokaklarda bulunan seyyar lezzetleri konu alıyor. Ülkemizde de zengin bir yemek kültürü halini almış olan seyyar lezzetleri keşfe çıkan Anıl İlter, genellikle yerel halkın yakından tanıdığı basit ama lezzetli ve aynı zamanda uygun fiyatlı seyyar lezzetlerin hazırlık sürecini de ekrana taşıyor. Bu pratik lezzetleri aynı zamanda evinizde kendiniz de yapabilirsiniz. Ekmek Arası, Anıl İlter’in sunumu ile evde pratik tarifler isteyenler, sokak lezzetlerinin en güzel noktalarını öğrenmek isteyenler, arka sokaklarda keyif ve lezzet dolu eğlenceli röportajlara şahit olmak isteyenler için yayın hayatını tüm hızıyla sürdürüyor.

EKS101 – Eyüp Kemal’in Seçtikleri

Her bölüm ayrı yemeklerle mutfağınıza renk katacak bilgiler sunan Eyüp Kemal Sevinç, yıllar boyu edinmiş olduğu tecrübelerini programda izleyenlere aktarıyor. Bilgilendirici olduğu kadar keyifli de olan program, yemek kültürü üzerine kendini geliştirmek isteyenler için de iyi bir seçenek.

Küçük Mutfak Sırları

Ece Zaim, Küçük Mutfak Sırları adlı program ile haftaiçi her gün 30 dakika boyunca ekranlarda yerini alıyor. Her mutfakta uygulanabilecek pratik tarifler ile Küçük Mutfak Sırları, yemek yapma merakı olanlar için çok iyi bir seçenek. Uzun yıllar boyunca edindiği tecrübeleri izleyenlere aktaran Ece Zaim, mutfakta nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair önemli ipuçları veriyor.

Lezzet Büyücüsü

İsmiyle etkili bir giriş yapan bu program, yemek kültürüne bambaşka bir pencereden bakma fırsatı sağlıyor. Yemek yapmayı ve yemek yemeyi sevenler için yeni perspektifler oluşturacak olan Lezzet Büyücüsü programının sunucu gurmesi ise Maria Ekmekçioğlu. Marşa Ekmekçioğlu bu program ile pek çok güzel tarifini izleyenleri ile paylaşacak ve insanlara önemli ölçüde örnek olacak.


Mutfaktakiler

Jess Molho’nun sunumu ile Mutfaktakiler, her sabah lezzet dolu saatler yaşatmak için ekranlarda. Hafta içi her gün yayınlanacak olan programda farklı mutfak lezzetlerinden pek çok örnek görebilirsiniz.

Pratik Lezzet

Bir yemeğin tadı ve sunumu gibi özellikleri kadar onun ne derece pratik yapılabildiği de önemli etkenlerden biridir. Gündelik hayatın koşuşturmacasında en iyi yardımcı pratik lezzetlerdir. Bu tür pratik tariflerin neler olduğunu öğrenmek isteyen her izleyici için de Pratik Lezzetler programı yayında. Program kapsamında hazırlanan yemekler 7-10 dakika arasında hazırlanıp oldukça lezzetli olmaları ile de dikkat çekiyor.

Sedef’le Doğal Lezzetler

Sedef’le Doğal Lezzetler programı, en doğal ve en sağlıklı lezzetleri mutfağınıza taşıyor. Sedef İybar, kendi bahçesinden topladığı %100 doğal ürünleri kullanarak mutfakta şaheserler meydana getiriyor. Programds Sedef İybar’a konuk olup tadım yapan arkadaşlarının katılımı da daha renkli görüntüler oluşmasını sağlıyor.

Şehirli Sofralar

Mesleğinde iyi bir gazeteci olmasının yanında iyi de bir yemek tutkunu olan Nilay Örnek, yaşamakta olduğu İstanbul şehrinin gizemli lezzetlerini arayışa çıkıyor. Örnek, yapmış olduğu tadımlarla yalnızca yemek yemekle kalmayıp ilaveten işin mutfağına da girerek sırlara vakıf oluyor. Kocaman bir metropol olan İstanbul’da keşfedilmeyi bekleyen çok fazla mekan bulunuyor. Şehirli Sofralar programı ile Nilay Örnek, İstanbul’un dört bir yanında bulunan yenilikçi şefler, şık mekanlar ve lezzet dolu yemeklerin peşinde keşif dolu bir yolcuğa atılıyor. Tadımın ötesinde işin sırrını da öğrenip işin mutfağına girişen Örnek, ünlü şeflerin yeni lezzetlere hayat verdiği tariflerin tüm ayrıntılarını inceliyor.

Wilco’yla Yaşasın Yemek

Anadolu mutfağı oldukça zengin yapısıyla herkesi kendine hayran bırakıyor. Çok derinlikli bu mutfak kültürü üzerine birçok çalışma yapılagelmiştir. Wilco’yla Yaşasın Yemek programı da Anadolu mutfağının tüm güzelliklerini ekrana taşıyor. Anadolu kültürünün en derinlerine dek araştırmalar yapan Wilco, Ege’den Karadeniz’e, İç Anadolu’dan Akdeniz’e Anadolu’yu karış karış gezip farklı lezzetlerin izini sürmeye devam ediyor. Anadolu’da ayak basılmadık yer bırakmayan Wilco ile bu geniş mutfak kültürüne dair derinlikli bilgilere sahip olabilirsiniz.

Yemek İşi

Bir diğer gurme programı Yemek İşi, Uğur Volkan Uysal’ın mutfağın tadını çıkarma serüvenini izleyicilerle buluşturuyor. Hafta içi her gün yayınlanan Yemek İşi programında Uysal, yemek kültürüne oldukça farklı yorumlamalar getiriyor. Yemek İşi programı yeni gurme adayları için de ilham kaynağı olacak bir program niteliğinde.

Son olarak gurme adayları ve lezzetli yemekler ile ilgilenen kişilerin takip edebileceği bazı YouTube kanallarını sayalım. Yemek üzerine yayınlar gerçekleştirilen başlıca YouTube kanalları şunlardır:
Furious Pete
Munchies
Jamie Oliver
Bart’s Fish Tales
Bonobos25
Cupcake Jemma
Epic Meal Time
SortedFood
Onedio Yemek

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here