YENİ SAĞLIK TRENDİ: MANTAR KAHVESİ

30
Oca
2017
coffee-1324126_1920

Önce yağlı kahveler, ardından cold brew’lar derken şimdi mantar kahvesi, sağlıklı yaşamın en önemli formüllerinden biri olarak kabul edilir oldu.

Araştırmalar kahvenin metabolizmayı hızlandırıp, Alzheimer hastalığını önleyici etki gösterebileceği gibi, depresyon riskini de azaltacağını gösteriyor. Diğer yandan kahve tüketiminin uykusuzluk ve anksiyete bozukluklarına yol açıcı etkisi olduğu da biliniyor.

coffee-1324126_1920

Finlandiyalı mantar kahve üreticileri, aynı kafein oranının söz konusu yan etkilere sebep olmaksızın sağlandığı bir formül geliştirdi.  Four Sigmatic yaptığı açıklamada başta kulağa tuhaf gelebilir ama kahve ve çay arasında bir lezzete sahip olan “yumuşak içimli” ve “zengin aromalı” bu kahvenin beyin gücünü ve zihinsel verimliliği arttırıcı etkisinden bahsediyor.

Kurutulan farklı mantar türlerinin normal kahve ile karıştırılmasından elde edilen kahvenin bu yeni türü, kan şekeri seviyesini düzenleyici ve mide ağrısına sebep olan kahve asidinin etkisini ortadan kaldırıcı özeliklere sahip.

Reishi nettles and other 090 copy

Four Sigmatic farklı mantar türlerinden oluşan yeni bir kahve ortaya çıkarsa da mantar kahvesinin geçmişi çok eskilere uzanıyor. Meşe ya da erik ağaçlarının kütük kenarlarında ve üzerlerinde yetişen Reishi Mantarı normal şartlar altında yenilebilen bir mantar türü değilken; iyice ezilip toz haline getirildikten sonra kullanılabiliyor.

Çin tıbbında ruhun ve mutluluğun bitkisi olarak da bilinen ve ilk kullanımı 1800’lü yılara tekabül eden bu mantar sağlıklı ve dinç bir bedenin de formülü olarak kabul ediliyor. Ülkemizde henüz popülerlik kazanmaya başlayan Reishi kahvesinin şeker hastalığından, yara, sivilce, siğil gibi deri hastalıklarına, kan dolaşımından, astıma pek çok faydası olduğu biliniyor.

İlgili İçerikler

MEKSİKA SALATASI TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 250 gr haşlanmış mantar 1 kutu konserve Meksika fasulyesi 250 gr kaşar peyniri 1 kutu konserve mısır 1 ufak kavanoz salat...
HAFTANIN MALZEMESİ: AYVA Gülgillerden olan, sarı, iri, ekşimtırak tadıyla kış aylarının favori meyvelerinden ayvanın vatanı Kuzey-Batı İran, Türkistan ve Kuzey Anadolu. Avustr...
KAHVALTILIK ZAHTER TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 1 kg kırık Kudama (kırık sarı leblebi) 1 kg zahter 500 gr menengiç 500 gr karpuz çekirdeği 500 gr kavun çekirdeği 50 g...
Yorum Yok

Bir Cevap Yazın