Ana sayfa Genel YENİ SAĞLIK TRENDİ: MANTAR KAHVESİ

YENİ SAĞLIK TRENDİ: MANTAR KAHVESİ

342
0
PAYLAŞ

Önce yağlı kahveler, ardından cold brew’lar derken şimdi mantar kahvesi, sağlıklı yaşamın en önemli formüllerinden biri olarak kabul edilir oldu.

Araştırmalar kahvenin metabolizmayı hızlandırıp, Alzheimer hastalığını önleyici etki gösterebileceği gibi, depresyon riskini de azaltacağını gösteriyor. Diğer yandan kahve tüketiminin uykusuzluk ve anksiyete bozukluklarına yol açıcı etkisi olduğu da biliniyor.

coffee-1324126_1920

Finlandiyalı mantar kahve üreticileri, aynı kafein oranının söz konusu yan etkilere sebep olmaksızın sağlandığı bir formül geliştirdi.  Four Sigmatic yaptığı açıklamada başta kulağa tuhaf gelebilir ama kahve ve çay arasında bir lezzete sahip olan “yumuşak içimli” ve “zengin aromalı” bu kahvenin beyin gücünü ve zihinsel verimliliği arttırıcı etkisinden bahsediyor.

Kurutulan farklı mantar türlerinin normal kahve ile karıştırılmasından elde edilen kahvenin bu yeni türü, kan şekeri seviyesini düzenleyici ve mide ağrısına sebep olan kahve asidinin etkisini ortadan kaldırıcı özeliklere sahip.

Reishi nettles and other 090 copy

Four Sigmatic farklı mantar türlerinden oluşan yeni bir kahve ortaya çıkarsa da mantar kahvesinin geçmişi çok eskilere uzanıyor. Meşe ya da erik ağaçlarının kütük kenarlarında ve üzerlerinde yetişen Reishi Mantarı normal şartlar altında yenilebilen bir mantar türü değilken; iyice ezilip toz haline getirildikten sonra kullanılabiliyor.

Çin tıbbında ruhun ve mutluluğun bitkisi olarak da bilinen ve ilk kullanımı 1800’lü yılara tekabül eden bu mantar sağlıklı ve dinç bir bedenin de formülü olarak kabul ediliyor. Ülkemizde henüz popülerlik kazanmaya başlayan Reishi kahvesinin şeker hastalığından, yara, sivilce, siğil gibi deri hastalıklarına, kan dolaşımından, astıma pek çok faydası olduğu biliniyor.

İlgili İçerikler

YENİ GIDA AMBALAJLAMA METODU BİRAZ TUHAF AMA DAHA ... Gıda ve ambalaj, ayrılmaz ikili. Etlerin çevresindeki plastiklerden, jelatin kaplamalı salatalıklara ve premium hazır yemeklerin etrafındaki parlak ka...
SAÇ TELİNİZ OBEZİTE EĞİLİMİNİZİ ELE VERİYOR... Kronik stres obeziteye sebep oluyor. University College London’ın son araştırması stres altındaki insanların daha yağlı, şekerli ve kalorili şeyler ye...
LAHANA TURŞUSU TARİFİ, NASIL YAPILIR? Turşu deyince akla şüphesiz ki ilk lahana ve kornişon gelir. Adını söyleyince bile ağzımızın sulandığı turşunun iyisini bulmak da zordur. Sizi bunu ar...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here