Ana sayfa Mutfakta Neler Oluyor Yenilebilir Kozmetik Ürünler

Yenilebilir Kozmetik Ürünler

362
0

Vücudumuz, en değerli giysimizdir. Vücudumuzun sağlıklı olabilmesi için organlarımız kadar tenimizin de sağlıklı olması önemlidir. Daha sağlıklı olabilmek ve vücudumuza gelebilecek zararları en aza indirmek için beslenmemize dikkat ettiğimiz kadar cildimize de dikkat etmemiz gerekmektedir. Tenimiz de kullandığımız çeşitli ürünlerden, beslenmemizden etkilenmektedir. Dolayısıyla beslenmemizde kullandığımız doğal ürünler ve besinler vücudumuza ne kadar iyi geliyorsa, aynı şekilde tenimiz için kullanacağımız doğal ürünler de tenimize iyi gelecektir.

Kimyasal ürünler olarak adlandırılan paraben, silikon, gliserin, formol, DEA, MEA, TEA, talk pudrası, lanolin gibi maddeler içerikleri itibariyle tenimize temas ettiğinde ciltte çeşitli olumsuz reaksiyonlara sebep olabilmektedir. Cildimizde oluşturabileceği akne, tahriş, alerji vb birçok etki bize bu ürünleri kullanmamamız gerektiğini de ifade etmektedir aslında. Bu gibi maddeler fiziksel görünümleri yanı sıra vücudun hormonal dengesine de zarar vermekte ve bu durum vücutta birçok hasara yol açmaktadır.

Vücudumuz için yapacağımız en büyük iyiliklerden biri tenimize de vücudumuza da zarar verecek bu kimyasal madde tüketimini azaltarak doğala yönelmek olacaktır. Tenimizde kullandığımız kozmetik ürünler çeşitli kimyasalları içerisinde barındırmaktadır. Bu sebeple bu ürünler yerine ‘’Yenilebilir Kozmetik’’ olarak adlandırılan, son dönemin popüler ürünlerinin tüketimi tavsiye edilmektedir. Genetiğiyle oynanmış hammaddelerin, paraben, silikon gibi maddelerin, kıvam arttırıcı, koruyucu, renk ve boya içeren ürünlerin tüketimine karşı olan yatırımcıların çıkardığı bu kavram akıllara gelebilecek hemen her kozmetik ürünü için sağlıklı alternatifler üretmektedir. Yenilebilir kozmetik ürünleri rimelden ruja, saç maskesinden nemlendiriciye kadar tüm kozmetik ürünlerinin yenilebilir doğal formlarını üretmektedir. Günümüzde ağırlıklı olarak nemlendirici, ruj ve vücut yağlarında görülen bu üretimler bitki köklerinin kullanılmasıyla oluşturulmaktadır. 

Yiyemediğiniz hiçbir şeyi teninize de sürmeyin felsefesiyle başlayan bu akım zamanla yayılmış ve artık evlerde bile kendimiz için doğal kozmetik ürünler hazırlayabilmemizi sağlar hale gelmiştir. Gelin evde yapabileceğiniz yenilebilir kozmetik ürünlere birlikte göz atalım.

Yenilebilir  Nemlendirici

Malzemeler :

 • 1 su bardağı Hindistan cevizi yağı
 • 1 yemek kaşığı E vitamini yağı
 • 1 çay kaşığı lavanta yağı

Yapılışı : Tüm malzemeleri geniş bir kapta birleştirip karıştırın. Malzemeleri birbiriyle iyice karıştırdıktan sonra cam şişelere alıp yüzünüze uygulayın. Ayrıca tadına bakmayı da ihmal etmeyin deriz.

Yenilebilir Dudak Nemlendiricisi

Malzemeler :

 • 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 1 yemek kaşığı bal mumu
 • 1 adet E vitamini kapsülü
 • 1 tatlı kaşığı bal

Yapılışı : Hindistan cevizi yağını ve bal mumunu birleştirip benmari usulü ısıtın. Her iki madde de eriyinceye dek kısık ateşte bekletin. Ateşten aldığınız karışım içine E vitamini ve balı ekleyip iyice karıştırın. Ilıyan karışımınızı kaplara alıp sertleştikten sonra dudaklarınıza uygulayın. Bu esnada tadına bakmayı da isteyeceksiniz.

Yenilebilir Yüz Maskesi

Malzemeler :

 • 2 yemek kaşığı bal
 • 2 adet yumurtanın sarısı
 • 7 yemek kaşığı yulaf unu
 • 3 damla taze limon suyu

Yapılışı : Yulaf unu ve balı geniş bir kapta birleştirip karıştırın. Ardından yumurta sarısını ve limon suyunu ekleyip tekrar karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze uygulayıp 15 dakika kadar bekleyin ve ardından durulayın.

Yenilebilir Saç Maskesi

Malzemeler :

 • 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 2 yemek kaşığı bal

Yapılışı : Geniş bir kapta malzemeleri birleştirip karıştırın. Ardından ıslak veya kuru saçınızın tamamına uygulayıp 35-40 dakika kadar bekletin. Daha sonra durulayıp şampuanlayın.

Yenilebilir Deodorant

Malzemeler :

 • 3 yemek kaşığı karbonat
 • 3 yemek kaşığı nişasta
 • 4 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 2 damla lavanta yağı

Yapılışı : Orta boy bir kapta karbonat ve nişastayı birleştirip karıştırın. Küçük bir tencerede Hindistan cevizi yağını hafifçe ısıtın ve ardından kuru malzemelere ilave edin. Lavanta yağını da ekledikten sonra krema kıvamını alıncaya dek karıştırın. Karışımı bir kaba alıp 3-4 saat kadar buzdolabında bekletin. Daha sonra kaptan çıkarıp teninize uygulayın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here