Ana sayfa Yemek Tarifleri Pratik Tarifler Yiyecekleri Daha da Lezzetlendirmek İçin: Zest

Yiyecekleri Daha da Lezzetlendirmek İçin: Zest

167
0

Zest kelimesi Türkçe’ye İngilizceden çevrilmiş kavramdır. Son zamanların popüler kavramı olarak ortaya çıkan zest aslında bir gıda maddesidir.

Zest, limon, portakal, ağaç kavunu ve narenciye kabuklarından kazınarak ya da kesilerek hazırlanan bir gıda maddesidir. Bu gıda maddesi dilimizde lezzet anlamına gelmektedir. Çeşitli gıdalara lezzet katmak amacıyla kullanılan zest, yiyecekleri oldukça lezzetlendirmekte ve farklı bir aroma katmaktadır. Flavedodan elde edilen zest yiyeceklere kattığı aroma sayesinde ağızlarda kalıcı bir tat bırakmaktadır.

Birçok gıdayı daha da tatlandırmak amacıyla kullanılan zest aynı zamanda süslemek amacıyla da tercih edilebilmektedir. 

Zest Nasıl Yapılır?

Zest yapımı için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktalardan ilki sebze soyucunun kullanılarak limon veya portakal kabuğunun şeritler halinde kesilmesidir. Kabuklar acımsı bir aroma katıyor olsa da aslında koku ve tat olarak katılan gıdayı zenginleştirmektedir.

Kesilen kabuklardan sonra her bir parçanın yeterince ince dilimler şeklinde olduğuna dikkat edilmelidir. Zest için çoğunlukla limon kabuğu tercih ediliyor olsa da portakal kabuğu ya da mandalina kabuğu gibi narenciye kabukları da kullanılabilmektedir.

Zest yapımında kullanılan bazı araçlar bulunmaktadır. Bunlar, soyma bıçağı, zester, bir mikroplan veya rendedir. Bu araçların hepsi zest yaparken farklı sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

Soyma bıçağı, limon veya portakal kabukları için en ideal araçtır. Rende veya mikroplan ise pişmiş olan gıdaların lezzetinin daha da arttırılmasını sağlayacaktır.

Kullanım açısından soyma bıçağı diğerlerine oranlar bir tık daha zor gelebilir. Ancak birkaç kez denedikten sonra soyma bıçağı da oldukça pratik gelecektir. Soyma bıçağıyla zest yapmak için meyvelerin altı ve üstü kesilerek işleme başlanır. Büyük şeritler halinde kesim yapılması hem görünüm hem de lezzet bakımından en ideali olacaktır. 

Zester, araçların arasında lezzete en fazla katkı sağlayanıdır. Meyvelerde eşit ve eşit aralıklı şekiller meydana getirmek için kullanılabilecek en iyi yöntemdir.

Rende ise yöntemler arasında en pratik ve kolay olanıdır. Meyveyi iyice kavradıktan sonra rendelemek küçük parçalar elde edilmesi ve lezzetin daha eşit oranda yayılması açısından faydalı olacaktır. Ancak bu nokatada dikkat edilmesi gereken meyevelerin deforme olmuş veya çürümüş kısımlarının öncesinde bıçakla alınmasıdır. 

Zesti gıdalara kattıktan sonra fırınlama ya da az yağda pişirme ile çok lezzetli aromalar elde etmek mümkündür.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here