Ana sayfa Dünya Mutfağı ABD Yemekleri ABD MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

ABD MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

3610
0

Amerika toprakları ve ABD toprakları uzun yıllar boyunca dünyadan izole biçimde kaldı. Atlas Okyanusu’nun ötesine gitmeye korkan Avrupalılar tarafından asırlarca keşfedilemedi ve bu sebepten kuzeyinde Kızılderililer, güneyinde Aztek, Maya, İnka uygarlıkları uzun yıllar bu topraklarda kültürlerini ve varlıklarını devam ettirdiler.

Kuzey Amerika’nın keşfi, ABD iç savaşı gibi olaylar neticesinde bugün ki ABD mutfağı adeta bir kültür mozaiğini meydana getirmiştir. Bu mutfakta Yerlilerin, Kızılderililerin, Avrupalı sömürgelerin hatta Osmanlı İmparatorluğu’nun izleri görülebilmektedir. Ayrıca bu mutfağın ilginç özelliklerinden biri de dünyaya bir hediye olarak mısır, patates gibi sebzeleri dünya mutfağına armağan etmiş olmalarıdır. Son yıllarda dünyaya bu ülkeden yayılan fast food kültürü her ne kadar sağlıksız olsa da tüm dünyada beğeniyle tüketilmektedir. Bu yüzden ABD mutfağı iki farklı şekilde incelenmektedir:

1-Sanayi devriminden önce

2-Sanayi devriminden sonra

Bir okyanus ülkesi olan ABD’de balık ve et ürünleri gelişmiştir zira ülkede en çok tüketilen gıdalar hep et ve balık ürünleri olmuştur. Osmeridae, Fırınlamış Alabalık, Mavi Yengeç gibi yemekler eski ABD mutfağına aitken; Gordon Blue, Deniz Kokteyli, Hushpupy tarzı fileto balık etinin değişik unlara (galeta vs.) batırılıp kızartılmış şeklinde servis edilen yiyecekler ise yeni ABD mutfağının örneklerindendir.

Hushpuppies
Hushpuppies

 

Karides Kokteyli
Karides Kokteyli

 

Cordon Bleu
Cordon Bleu

 

ABD mutfağında peynir önemli bir yer tutarken yeni ABD mutfağında Tipik ABD Peyniri, Krem Peynir diye tabir edilen hamburger peynirleri sıklıkla tercih edilmektedir. Oysa ki eski ABD mutfağında Colby Peyniri, Cottage Peyniri, Monterey Jack sıklıkla tercih edilmekteydi.

 

Colby Peyniri
Colby Peyniri
Vella Cheese Young Jack
Vella Cheese Young Jack

 

Amerikalılar dana, domuz ve hindi etine bayılırlar. Kahvaltıda genelde domuz eti tercih eden Amerikalılar Domuz pastırmalı omlet olmadan güne pek pek başlamazlar. Dana ve hindi eti ise daha çok öğle ve akşam olmak üzere tüketilir. Hindi eti genelde kutlamalarda yahni şeklinde kullanılır. Özellikle Noel Yahnisi adını verdikleri hindinin içine kestaneli pilav doldurularak yapılan bir Amerikan lezzetidir. Amerikalılar etlerini genelde ızgara veya kızartma şeklinde yaparlar bu yüzden çoğunlukla yemekleri susuzdur bu eksikliği gidermek için yemeklerin yanında Şarap, Bira gibi alkollü içkilerin yanı sıra Soda ve Maden suyu tercih etmektedirler .Yemeklerin yanında ise Hazır kornişon turşular genellikle servis edilir.

Barbekü ise bu ülkenin kültürüdür. Özellikle parti ve kutlamalarda erkekler barbeküde et pişirirken bayanlar diğer yemeklerle menülerini süslemektedir. Bu durum ABD’de çok yaygın olup her hafta sonu veya özel gün sonrası bu tarz etkinlikler söz konusudur. Çorbayla başlanmayan bu davetlerde etin yanına salatalar ve mezeler hakimdir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here