Ana sayfa Dünya Mutfağı İzlanda Yemekleri İZLANDA MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

İZLANDA MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

3342
0

Hem İzlanda dilinde hem de İngilizcede “buz ülkesi” anlamına gelen İzlanda bir Kuzey Avrupa ülkesidir. Yaklaşık olarak ülkenin tüm nüfusu  340.000 civarındadır. Küçük bir ülke olan İzlanda’da refah seviyesi oldukça yüksektir. Zamanında bu ülkeyi  keşfeden Vikingler, bu  ülkeye İzlanda ismini koymuştur. Avrupa ve Kuzey Amerika kıtaları arasında yer alan İzlanda mutfağının temeli, balık, kuzu eti ve günlük üretilen doğal yiyeceklerinden oluşmaktadır. Öyle ki; temiz bir su ve gübrelenmemiş bir topraktan elde edilen yemek malzemeleri bulunmaktadır.  Bu kapsamda ve diğer noktaları ele alınca kuşkusuz “Dünyanın en biyolojik mutfağı” demek mümkün olacaktır.

İzlanda yeme içme kültürü, iskandinav ve diğer kuzey ülkeleri ile yakınlık göstermektedir. Balık yemekleri ile meşhurdur. Balık tüketiminin en yüksek seviyelerde olduğu İzlanda’da balık yapımında geleneksel bir yöntem olarak; sarımsak, soğan ve tuzla marine edilip fırında pişirilme yöntemi kullanılır. Okyanus balıkları, morina,trança,somon en çok tercih edilenler arasındadır. Istakoz ve karides de bu  mutfakta çok fazla ve değişik şekillerde tüketilmektedir. Köpek balığı eti bir çok yerde bulunabilecek özelliktedir. Değişik bir fermante yöntemiyle hazırlanıp mayalanan köpek balığı kötü kokusu nedeniyle çok da sevilen bir yiyecek değildir. Hatta şeflere bile konu olan köpekbalığı için şef Andrew Zimmen “Hayatımda kokladığım en korkunç şeylerden biri.” diye bahsetmiştir. Mayalanan köpek balığı eti küçük küpler halinde kesilip yanında küçük bir küp pancar eşliğinde servis edilmektedir . Onun dışında köpek balığı eti başka şekillerde de tüketilmektedir.

Bunun dışında balina eti de oldukça yaygındır bu mutfakta. Izgara ve değişik şekillerde tüketildiği gibi yine pastırma gibi dilimler halinde çiğ olarak da oldukça sık tüketilen bir balık türüdür. Ayrıca et de çok sık tüketilmektedir İzlanda’da. Kuzu eti çok sevilmektedir. Doğal ortamda yetişen kuzuların etini tüketen ülkede bir hayli meşhurdur kuzu eti. Tüm bu etlerin yanı sıra at etini de İzlanda’da her yerde bulmak mümkündür. Ülkenin gayri resmi olarak  sembol hayvanı sayılan Puffin bu ülkede sevilerek yenmektedir. Bir çeşit deniz papağını olan Puffin yılın belirli dönemlerinde restaurantlarda kendine yer bulmaktadır.

İzlanda mutfağının temelini oluşturan balık ve et ürünleri kaynakları için uygulanan yetiştirme ve besleme yöntemlerinde; balıklar soğuk kutup sularında, koyunlar ise  gübresiz çayırlarda otlatılmaktadır. Bu da lezzeti arttırmaktadır. Bunun sebebi ise hiç kuşkusuz İzlanda topraklarının tarıma elverişsiz bir yapıya sahip olmasıdır. Bu sebepledir ki zengin bir sebze ve meyve çeşitliliğini İzlanda yemek kültüründe bulamak pek mümkün değildir.

İzlanda mutfağında meşhur Reykjavik restaurantlarında ve diğer restoranlarda da kullanılabilen vejetaryen yemekleri ile birlikte çeşitli vejetaryen restoranları da bulunmaktadır.

Ülkenin ünlü restoranları arasında şunlar vardır:

Nora Magasin: Menüsünde; yerel  gurme biraları ve kokteyler bulunmaktadır.

Reykjavik Roasters: Hallgrímskirkja kilisesi yakınlarındaki kahveci mağazasıdır. Eski adıyla Kaffismidja Islands olan ve bulunduğu şehrin en iyi kahvelerini hazırlamasıyla ünlüdür.

Reykjavik limanında oraya özgü lezzetler bulunabilen bir çok meşhur restoran vardır. Deniz ürünleri,etler ya da dünya mutfağından esintiler taşımaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here