Ana sayfa Dünya Mutfağı Arjantin Yemekleri ARJANTİN MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

ARJANTİN MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

2754
0

Arjantin ülkesi Güney Amerika’nın doğu kıyısı boyunca kurulmuş bir ülkedir. Bu ülke uzun yıllar boyunca çeşitli antik uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Bir dönem sömürge olsa da 18. yüzyıldan itibaren bağımsız bir ülke olarak yoluna devam etmiştir.

Arjantin mutfağında Avrupa, Brezilya, Meksika ve Şili mutfağından çeşitli etkiler görülmektedir. Özellikle Fransız ve Brezilya mutfağından etkilenmiş olan Arjantinliler kahvaltılarını Fransızlar gibi sadece kruvasan ve çay veya kahveyle yapar. Bu ülkede kahvenin çok değişik bir servis şekli vardır. Dünyada ki ilk poşet kahve Arjantinliler tarafından kullanılmaya başlamıştır.

Arjantin kahvesi
Arjantin kahvesi

Hafif bir kahvaltıyla başlayan Arjantinliler için öğle yemeği çok önemlidir. Akşam yemeklerini normalden biraz geç saat 10 civarı yedikleri için öğlenleri saat 2 civarı çok kuvvetli şekilde yemektedirler. Öğlen yemeklerinde yüksek ihtimalle et yerler. Bildiğiniz gibi Arjantin dünyada et konusunda bir marka dünyanın bu alanda lideri konumunda ve üretimi de tüketimde inanılmaz fazla. Okyanusa kıyısı olmasına karşın kırmızı et üretimi ve tüketimi had safhada bu ülkede.

Arjantinlilerin öğle yemeğinden sonra 5 çayına benzer olarak sandviç saatleri vardır. Sandviç basit bir atıştırmalık olarak görülse de Arjantinliler için ciddi bir yemek hatta kimi zaman da ana yemektir. Başkent Buenos Aires’ten ismini alan Puerto Madero’da Churrasquit isimli sandviç Arjantin mutfağının en önemli lezzetlerinden biridir.

Arjantin geniş çayırları neticesinde dünyanın en geniş meraları, en verimli hayvanları ile özellikle büyükbaş çiftliklerine sahiptir. Tarihlerinden gelen bir alışkanlıktan ötürü bu mutfağın temel taşlarından biri kırmızı ettir. Arjantin halkı Fransız, İtalyan göçmenlerden ve yerli halktan oluşmuştur. Bu kültürel farklılık dolayısıyla Arjantin içi yerli kültürü fazlasıyla etkilenmiştir.

Arjantin’in kuzeyine doğru etin yanına tahıl eklenir. Kuzeyinde tahıl etle beraber tüketilirken, güneyine doğru etin yanına pirinç ve patates eşlik eder bu farklılık pek çok tarifin çıkmasına ilham kaynağı olmuştur.

Arjantin’de genelde ekmek ağırlıklı bir beslenme yoktur. Yerine pirinç, patates ve bulgur tüketirler. Ekmek yemedikleri için her yemekten sonra tatlı tüketirler. Arjantinliler tatlıya bayılan bir millettir. Öğle ve akşam yemeklerinde yemiş oldukları et patates ve taze sebzenin ardından genelde sütlü tatlıyı tercih ederler. Bu sütlü tatlılarında çokça reçel ve marmelat kullanılır.

Arjantinliler kendilerine özgü olarak yeşil çay içerler. Bu çaya arkadaş anlamına gelen Mate ismini verirler. Dolayısıyla bu çayın felsefi bir yönü vardır. Eğer iki kişi bu çaydan içmişler ise artık arkadaşlıkları tamamlanmış dost olmaya hazırız anlamına gelmektedir.

Dünyanın en büyük 5. şarap üreticisi olan Arjantin’de halk yemeklerle beraber şarap tüketmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here