Ana sayfa Türk Mutfağı Adana Yemekleri ADANA MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

ADANA MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

2378
0

Dağlık bir coğrafyaya sahip olan Adana aynı zamanda yayla, ova ve deniz kültürü ile iç içedir. Göç kapasitesi fazla olan şehrimiz kendi özgünlüğü dışında diğer kültürlerle de beslenmektedir. Adana mutfak kültürü kuşaktan kuşağa aktarılmış bilgilerle, alınmış göçlerle harmanlanmış geleneksel bir mutfaktır. Binlerce yılda oluşan bu kültür günümüzde de çeşitliliğini ve zenginliği korumaktadır. Adana denilince aklımıza ilk gelen lezzet, tescillenmiş Adana Kebabıdır.

Adana mutfağında hamur işleri, baharatlar, etli ve sebzeli yemekler hâkimdir. Akdeniz Bölgesi’nde olmasından dolayı yeşillikler ve otlar hemen hemen her yemekte başrollerde olur ve baharatlarla taçlandırılırlar.  Kimyon, pul biber, karabiber, nar ekşisi, sumak, sarımsak, soğan yemeklerde en çok kullanılan malzemeler içerisindedir.

Adana yemekleri el becerisi ve sabır ile hazırlanan yemeklerdir. Zahmetli bir mutfağa sahip olan Adana mutfağında yemekler bol yağlı, salçalı ve baharat karışımları ile şekillenir. Mutfakta en çok kullanılan malzemeler listesinde un ve bulguru unutmamak gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here