Ana sayfa Türk Mutfağı Adana Yemekleri ADANA MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

ADANA MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

2011
0

Adanalılar miraslarına önem veren bir toplumdur. Bu yüzdendir ki özel günlerinde ve törenlerinde özel yemekler yapılır. Kurban Bayramı pilavı, hedik,  Derder pilavı bunlardan bazılarıdır. Kurban Bayramı pilavı, adından da anlaşılabileceği üzere Kurban Bayramı’nda pişirilir. Kavurmalı pilav olarak da bilinir. Hedik ise buğdayın haşlanmasıyla elde edilir. İçine haşlanmış fasulye, nohut, mercimek de eklenebilir. Gelin tutarı ise düğün törenlerinde tercih edilir. Derder pilavının ise ana malzemeleri mercimek ve bulgurdur. Domatesli hazırlanır.

Adana mutfağı kebap çeşitleriyle dikkat çekmektedir. Bunların içinde ise en popüleri Adana Kebap‘tır. Yanında olmazsa olmazı şalgam ile servis edilir. Adana’ya özgü Adana Kebabı, Adana Ticaret Odası tarafından tescillendirilmiştir. Bundan dolayı Adana Kebap yapan restoran, lokanta gibi yerlerde sık sık denetlemeler yapılmaktadır; belirlenmiş hijyen ve standartlara uyulması zorunludur. Bunun dışında Cığırtlak Kebabı vardır.

Bilindiğinin aksine et yemeklerinin dışında sebze yemeklerinin tüketimi de Adana’da bir hayli yaygındır. Ağırlıklı olarak baharat, salça ve etle harmanlanarak yapılan sebze yemekleri Adana mutfağında geniş bir yere sahiptir ve zeytinyağlı sebze yemeklerine göre farklı bir tat alternatifi oluşturmaktadır. Sebzeyle yapılan lezzetler arasında babagannuş, paşa üfelemesi ve tırşik sayılabilir. Meze gibi servis edilen Babagannuş, közlenmiş biber ve patlıcanlar dövülüp doğranmış soğan, maydanoz, yağ, baharatlar karıştırılarak yapılır. Paşa Üfelemeci ise ufalanan yufkalara, rendelenmiş peynir, domates, maydanoz, yağ ve tuzun karıştırılmasıyla hazırlanır.

Tatlı konusunda da oldukça iddialı olan Adana’nın en çok tüketilen tatlıları arasında künefe, bandırma, palıza ve karakuş tatlısı örnek verilebilir. Palıza nişasta, süt, su ve şekerle yapılan tarçınla süslenen Adana’ya özgü tatlardan birisidir. Aynı şekilde Adana ile özdeşmiş bir diğer tatlı karakuş tatlısıdır; ana malzemeleri irmik, yumurta, şeker ve undur. 

Adana’yla birlikte adını sıkça duyduğumuz yiyeceklerden bir diğeri de Bici Bici tatlısı. Özellikle yaz aylarında tüketilen bici bici, rendelenmiş buz ve bir tür muhallebiden ve bir çeşit muhallebiden oluşuyor, meyvelerle servis ediliyor.

Karakuş Tatlısı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here