Ana sayfa Türk Mutfağı Bursa Yemekleri BURSA MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

BURSA MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

1841
0

Bursa, Türkiye’nin en kalkınmış şehirlerinden biridir. Bunda her geçen ivme kazanan sanayileşmesinin payı büyüktür. Bu da şehre çok sayıda insanın göç etmesine ön ayak olmuştur. Aldığı göçmenler ve uzun soluklu tarihiyle harmanlanan kültürü şehre bambaşka bir hava katmaktadır. Mutfak kültüründe de bu zengin sentez kendini göstermektedir.

Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti olan Bursa, mutfak kültürü açısından ülkenin en önemli şehirlerinden biridir. Zira Bursa mutfağı saraylara yakınlığı ile ün salmıştır. Özellikle Osmanlı İmparatorluğu döneminde yıldızı parlamıştır. Günümüzde ise etkisini hâlâ sürdürmektedir.  

Orta Asya ve Anadolu topraklarının harmanlanmış kültürü, etkileşimi bu mutfakta açık bir şekilde kendini hissettirmektedir. Malzeme ve tarif açısından oldukça zengin bir geleneğe sahip Bursa mutfağının en önemli yemekleri arasında şunlar sayılabilir: İskender kebap, İnegöl köftesi, Kemalpaşa tatlısı… Bununla beraber Bursa mutfağı zeytinyağlısından etli yemeklerine, balığından tatlısına kadar uzanan geniş bir yelpazeye sahiptir. İlhamını yüzlerce yıl öncesinden, Osmanlı geleneklerinden alır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here