Ana sayfa Türk Mutfağı Adıyaman Yemekleri ADIYAMAN MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

ADIYAMAN MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

1053
0

Adıyaman’ın neredeyse tüm yemekleri elle yapılmaktadır. Bu durum da; birçok yemek için zaman alan, ince uğraş isteyen yemekler olması gibi bir özelliği beraberinde getirir. Bu yemekler arasında; Ekşi Köfte ve Kaburga da bulunur. Karıştırmalı Adıyaman Pilavı ve Adıyaman Tavası da meşhurdur.

Adıyaman mutfağında zeytinyağlı yemeklere rastlamak mümkün değildir. Fakat bulgur ve sümüt (simit)ten yapılan yiyecekler fazlaca dikkat çekmektedir. Özellikle sümütten yapılan köfte çeşitleri mutfağın en büyük zenginliklerindendir.

Mutfağın en çok tercih edilen lezzetleri arasında buğdaydan elde edilen yarma ve döğmedir.
Yabani otların kavrulması ile elde edilen yemekler ile yine bu otların kullanımıyla yapılan hıtaplar ayrı Adıyaman mutfağının meşhur lezzetlerindendir.

Yemek yapımında kullanılan malzemeler arasında yağ,bulgur, kuru nane, kuru fasulye gibi gıdalar bulunur. Bu gıdalar, toptan alınıp depo edilir.

Bu malzemelerin “İyi pişiyor olmasına” dikkat edilmektedir. Yöre ağzında bu duruma Pişgel denir. Kurutmalıkların hazırlanması için ise ayrı bir özen gösterilir zira yörede hazırlanan kış dolması hazırlanan kurutmalıklar ile yapılır.

İlgili İçerikler

ADIYAMAN MUTFAĞINDA SIK KULLANILAN MALZEMELER Peksimet: Uzun yıllar bayatlamadan dayanabilen bir ekmek çeşididir. Çoğunlukla kıtlık zamanlarında kullanılır. Sümrüt: Adıyaman'a özgü bir simittir...
KARIŞTIRMALI ADIYAMAN PİLAVI TARİFİ, NASIL YAPILIR... Malzemeler: 1.5 kg bulgur 500 gr tereyağı 2 kg doğranmış et (kavurma et) 100 gr Salça 100 gr Pul biber 50 gr baharat Yeteri kad...
ADIYAMAN MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER Bir Güneydoğu Anadolu Bölgesi ili olan ve mutfak kültürü özelliklerini taşıyan Adıyaman mutfağı, yemek çeşitleri bakımından çevre illerle benzerlik gö...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here