Ana sayfa Türk Mutfağı Aksaray Yemekleri AKSARAY MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

AKSARAY MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

727
0

İç Anadolu Bölgesinde yer alan Aksaray, 1989 yılında Niğde’den ayrılarak il statüsüne geçmiştir. M.Ö. 8 bin yıllarına kadar uzanan tarihinde ev sahipliği yaptığı pek çok milletin kültürel ve doğal güzelliklerini içinde bulundurmaktadır. Kaplıcaları ile turistleri ağırlamaktadır.

Hububatın geniş bir alana yayılmış durumdadır. Bu durum; hububattan mamul yiyecekler yapılmasını sağlar.

Yöre, ekonomisini gelişmiş hayvancılık üzerinden sağlamaktadır. Bu durum ile yöre mutfağında; et ve süt mamulleri kendisine geniş yer bulur.

Bağ ve bahçelerden elde edilen sebze ve meyveler de mutfak için oldukça zengin malzemeler elde edilmektedir.

Aksaray’da yapımı en sık olan yiyecek yufkadır. Yılın belirli aylarında ve yer yer her gün yapılır. Uzun süreli yapılan ekmekler için; ölçeği testi olarak bilinen çok testili hamurlar yoğrulur. Erkekler, hamurları üzeri temiz bir bezle örtülü olan bu hamurları çiğnerler.

Yoğrulan hamurlar beze şeklindeki küçük parçalara ayrılır. Hazırlanan bu hamurlar, ince ve uzun oklavalarla çok ince bir şekilde açılır ve sacta pişirilir.

Küçük ölçüde açılarak pişirilen Şepe ile Şepe’den biraz daha büyük olarak açılan ve dürüm şeklinde hazırlanan Sıkma, bu anlamda mutfağın en gözde lezzetlerindendir.

İlgili İçerikler

ARPA ŞEHRİYELİ PİLAV TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 1,5 su bardağı arpa şehriye 1/2 tablet tavuk suyu 2,5 yemek kaşığı sıvı yağ Yapılışı: Yağı tencereye koyup kızmasını bekl...
ARABAŞI TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 7 su bardağı su 1 su bardağı un Tuz Çorba İçin: 1 küçük tavuk (veya iki tavuğun göğüs eti veya tercihen hindi) 1 çor...
BAMYA ÇORBASI TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 200 gr çiçek (kuru) bamya 100 gr yağlı kuzu eti 3 soğan 3 domates 5-6 su bardağı su 3 limon 1 çorba kaşığı kuyruk y...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here