Ana sayfa Dünya Mutfağı Arnavut Yemekleri ARNAVUT MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

ARNAVUT MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

3301
0

Arnavutluk 300 yıl boyunca Osmanlı himayesinde kalmış olan bir Balkan ülkesidir. Ülke İtalyan ve Yunanlar tarafından da bir süre yönetilmiştir. Bu durum bu Balkan ülkesinin kültürünü ve mutfağını adeta bir kültür mozaiğine çevrilmesine yardımcı olmuştur. Bu ülkede kültüründe ve mutfağında Türk, Yunan, Sırp ve İtalyan etkileri görülmektedir. Bunun doğal sonucu olarak Arnavutlar eşsiz bir mutfağa sahip olmaktadır.

Arnavut mutfağı genel olarak köklü ve çeşitli bir mutfaktır. Bu çeşitlilik içinde herkes kendinden bir parça bulabilmektedir. Sütlü tatlı sevenlerin favorisi olabilecek tatlıları oldukça meşhurdur. Sebzeye düşkün olanlar için ise özellikle pırasa sevenler için bu mutfakta pırasanın yeri ayrıdır. Son yıllarda ise Arnavutlukta İtalya, Avusturya ve ABD mutfağının izleri görülmeye başlanmıştır. Hatta AB üyeliğinden sonra global dünyaya açılan Arnavut ülkesinde adım başı fast food zincirleri açılmıştır.Buna rağmen bölgede hala Türk mutfağı izlerine rastlanmaktadır.

435 sene Türk toprağı olan Arnavutluk ülkesinin mutfağında Türk lezzetlerine rastlamak mümkündür. Mantı, börek, kahve ve et yemekleri gibi pek çok Türk lezzetini mutfaklarında barındırmaktadırlar. Osmanlı ve Türk mutfağının eşsiz ve benzersiz lezzetleri bu sofraları şenlendirmektedir. Bu küçük Balkan ülkesinde kahvaltı günün en önemli öğünü sayılmaktadır. Kahvaltı da peynir, domates, salatalık  gibi ürünlerin yanında bir de et veya sebze yemeği bulunmaktadır. Arnavutlar yüksek kalorili kahvaltıyla güne başlarlar. Arnavut mutfağında genelde et yemekleri, hamur işleri, ciğerleri ile bilinen bir ülkedir.

Bu Balkan ülkesinde kıyı şeridi uzun olmasıyla ve Akdenize kıyısı olması neticesinde ülkede balıkçılık ve balık yemekleri de gelişmiş ve lezzetlidir. Ayrıca balık kültürlerinde İtalya ve Yunanistan‘ın etkisi fazlaca görülmektedir.

Ülke adeta doğallık  dolup taşan bir mutfak gibidir. Günlük süt kullanımını yaygın olduğu bu ülkede sütler tatlı yapımının yanında ilginç bir şekilde turşularda da görülmektedir. Bulgaristan’da da görülen biber turşusuna kaymak doldurarak yaptıkları Soka veya Lönk adını verdikleri bu ilginç turşu çeşidi ülkede sıklıkla tüketilmektedir.

Et yemeklerinde sıklıkla kullanılan kuzu, dana ve balık etidir. Arnavutlar mutfaklarında et yemeklerine fazlasıyla yer vermektedirler. Her Balkan ülkesi gibi yemeklerinde baharat kullanımı ön plandadır. Etlerini genellikle kızartma ve fırınlama şeklinde pişirmektedirler. Akdeniz etkisiyle bu yemeklere zeytinyağı da eklenmiştir. Türk etkisiyle garnitür olarak haşlanmış sebzelerde yemeklerde yerini almaktadır. Bu çeşitlilik ise Arnavut mutfağının zenginliğinin bir kanıtıdır.

Arnavutlar içecekleriyle tanınan bir ülke olmamalarından mütevellit bilinen popüler bir içecekleri yoktur. Türk rakısı, Uzo, Mastika gibi alkollü içkilerin yanında Süt, Maden Suyu, Soda ve Boza sıklıkla tüketilir.Ayrıca tatlılarının yanına Türk Kahvesi ikram etmektedirler.

Salatalarında patates, fasulye, pırasa ve lahana kullanan Arnavutlar yemeğin yanında cacığa çok benzer Tarator ikram etmektedirler.

Tarator
Tarator

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here