Ana sayfa Dünya Mutfağı Arjantin Yemekleri ARJANTİN MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

ARJANTİN MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

2539
0

Et yemeği konusunda inanılmaz bir çeşitliliğe sahip olan Arjantin mutfağında Parilla adı verilen bir tür biftek çeşidi vardır. Bu etler büyük ve üstü açık olarak mangallarda ızgara şeklinde pişirilmektedir.

Arjantin’de genel pişirme eğilimi ızgara şeklinde genelde az pişmiş olarak ve sulu bir şekilde ikram edilen parillanın yanı sıra Asado isimli bir mangalda mevcuttur. Arjantinliler için bir yemekten daha fazlası olana Asado onlar için bir sosyal olay kutlama, aileyi bir araya getirme, önemli gün ve haftaların vazgeçilmezi olarak değerlendirilmektedir.

Dulce de Leche adı verilen ve günün her öğününde yenilen bu sütlü karamelli tatlı Arjantinlilerin milli tatlısı arasında yer almaktadır. Şekerle tatlandırılmış sütün kaynatılmasıyla hazırlanan bu lezzet reçel ve sosun yanı sıra direk de servis edilebilirler. Ayrıca bu tatlıyla birlikte Chocolina isimli bir tatlıları daha vardır. Mozaik pastaya benzer ama puding ile birlikte Dulce de Leche kullanılmaktadır. Ayrıca Alfajores isimli kurabiyede öne çıkan tatlılar arasındadır.

Arjantin hamur işlerinde çok fazla seçenek yoktur. Ama en bilineni Empada Böreği‘dir. Bu börek çiğ böreğe benzer. Ama içi daha dolu olan bir börek çeşididir. Arjantin’de çok ucuz olan bu börek sıklıkla mutfaklarda yerini almaktadır.

 

Izgara kırmızı et

Izgara kırmızı et

 

Yoğun bir baharat kullanımı olan bu ülkeni mutfağında pul biber ve soğan öne çıkmaktadır. Ayrıca ljunbergo ismini verdikleri baharat karışımı ülkede sıklıkla tüketilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here