Ana sayfa Yemek Tarifleri Marine Edilmiş ve Soslu Et Tarifleri Asado Tarifi

Asado Tarifi

187
0

Asado,  uzun zamandır Güney Amerika’ da uygulanan bu bölgeye özgü bir barbekü pişirme tekniğidir. Etler kömürlerin ve varsa odunların oldukça yükseğinde olacak şekilde pişirilir ve asado yapmak için elinizde bulundurmanız gereken özel bir et tercihi de yoktur. Arjantin’de uygulanan yöntemde asado için büyük dana parçaları, yere serpiştirilen odunların yaklaşık 2 -3 metre yükseklikte birer çubuk ile sabitlenmesi ile pişirilmektedir.

Ülkemizde ise asado akla geldiğinde dana kaburga bölgesinden hazırlanan bir yemek aklımıza geliyor. Çünkü son yıllarda birçok ünlü restoran asado adını kullandıkları kürek etlerini bu şekilde hazırlayıp menülerine eklemektedir. Buna istinaden de bazı kasaplar kaburganın arkasından çıkan et parçalarını asado eti olarak nitelendirmektedirler, bazı bölgelerde ise  tüm kaburga asado adı ile anılmaktadır. Bu konuda farklı görüşler ve  bir karmaşa mevcut.

Güney Amerika’daki gibi yapılan asado pişirme tekniğini uygulama  imkanımız olmadığı için dana kaburga pişirme tekniği kullanmak akla en yatkın olanı. Bu tarz bir  pişirme yapacaksanız her zaman ilk yapmanız gereken şey, kaburganın kemiklerinin arkasındaki zarı almak, alamıyorsanız da dikine bir şekilde kesmek olmalıdır. Çünkü dana kaburgalar bu zar ile beraber pişirildiklerinde zar sertleşip toplanınca kaburganın da şeklini deforme etmektedir. Şimdi gelin kendi imkanlarımız ile hazırlayabileceğimiz bu tadına doyum olmayan lezzetli et şöleninin yapımını birlikte inceleyelim.

Asado (Dana Kaburga)

Malzemeler;

6 Kemikli Dana Kaburga

Taze çekilmiş Kekik

Taze çekilmiş Biberiye

Bir tutam safran

Tane Karabiber

Toz Kekik

Tatlı Toz Biber

Ayçiçek Yağı ya da zeytinyağı

Deniz Tuzu (kaya tuzu da kullanabilirsiniz)

Yapılışı: Öncelikle tepsinize yağlı kağıdı serin ve üzerine 6 kemikli dana kaburgayı yerleştirin. Diğer tarafta taze kekik ve taze biberiyeleri ince ince doğrayıp sıvı yağ, toz ve baharatlar ile karıştırın. İyice ve uzun süre karıştırarak tüm baharatların hazırladığımız sıvı yağlı sosun içerisinde homojen bir şekilde birbirinden ayrılmasını sağlayın.

Ve artık sosumuzu dana kaburga ile bir araya getirebiliriz. Sosunuzu dana kaburganın üst kısmına, her tarafına gelecek şekilde iyice yedirerek sürün. Eti bu sosla güzelce ovarak ve dinlendirerek tüm lezzetlerin birbirlerinin içerisine hapsolmasını sağlayın. Sürme ve dinlendirme işlemi  (en az 1 – 2 saat ) bittiyse  hazırladığımız  kaburgayı fırını 200-220 derece arasında kullanarak asado pişirebilirsiniz, süre olarak ise 3 ile 5 saat arası (etin ve fırının durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir ) bir süre geçeceğini tahmin ederek yemek zamanlamanızı buna göre ayarlamaya çalışın. Etinizin tam olarak yeterince pişip pişmediğini ise bir  termometre kullanarak etinizin  sıcaklığının 97-98 derecelere gelmesini kadar bekleyin.

– Etinizin iç sıcaklığı 97-98 derecelere geldiğinde etinizi fırından çıkartın fakat folyoyu açmadan yaklaşık 1 saat kadar dinlendirin. Böylece etinizin toplanan iç suları tekrar ayrılacak ve etinizin tadı da eşit şekilde dağılarak daha homojen bir hal almış olacak.

– Son aşamaya geldiğimizde folyoyu açarak üzeri nar gibi kızarmış ve kemikleri tek tek ayrılan harikulade görünen bir asado ile karşı karşıya kalmış olacaksınız. Afiyet olsun.

Not : Önce yağlı kağıda sararak ardından alüminyum folyo ile kaplayarak  önceden ısıtılmış 200 – 220 derecelik fırında mutlaka zaman zaman kontrol ederek 3 – 5 saat arası pişirin.

Herkese afiyet olsun.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here