Ana sayfa Türk Mutfağı Aydın Yemekleri AYDIN MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

AYDIN MUTFAĞI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

641
0

Ege’nin incisi olarak sayılan Aydın, zengin mutfak kültürüyle dikkat çekmektedir. Tarih boyunca pek çok imparatorluğa ev sahipliği yapmış olmasının yanında turistik bir şehir olmasının doğal bir sonucu olarak zengin bir mutfağı vardır.

Zenginliğin esas nedeni ise deniz ticaretidir. Liman kenti olan Aydın’da çevre şehirlerinde etkisiyle pek çok farklı tüccara ev sahipliği yapmıştır tarih boyunca. Özelikle Venedik, Ceneviz, Yunan ve İtalyan tüccarların etkisiyle Aydın mutfağında İtalyan ve Yunan mutfağını esintileri görülür.

Ege’nin incisi olarak sayılan bu şehrin mutfağının temelini oluşturan ürünler ise balık, incir, zeytinyağı ve değişik sebzelerden özellikle patlıcan ve biberden yapılan Tarotoru ünlüdür.

Deniz kenarında bulunan bir şehir olmasından dolayı Aydın’da deniz kültürü gelişmiştir. Genelde yenilen balıklar levrek, barbunya, kalkan ve istavrittir. Kabuklu deniz ürünleri de tercih edilmektedir. Deniz kenti olan Aydın’da, deniz ürünleri de tercih edilir ama öne çıkan lezzetler genelde sebze yemekleridir.

Bu şehirde yoğun bir zeytinyağı kullanımı görülmektedir. Kızartmalar dahil olmak üzere bu yörede sebzeler zeytinyağıyla fırınlama usulü pişirilir. Bu bağlamda çok sağlıklı bir mutfak olan Aydın’da insanlar çok uzun ömürlüdür.

Balık ve zeytinyağının yanında ülkede et yemekleri de öne çıkar. Kuzu ve tavuk etleri de yörede tercih edilir. Ayrıca bu yemeklerin pişirilmesinde de zeytinyağı kullanılır.

Bu şehirde özel günlerde düğünlerde imece usulü kazanlar dolusu yemekler yapılır. Düğün hazırlığına başlayan kişi komşularını çağırarak çorbalık kesilecek sıkma yuvarlanacak diye davet eder. Sıkma için kasaptan gelecek davetli sayısına göre kıyma alınır. Hep birlikte türküler eşliğinde hazırlanır.

İlgili İçerikler

KABAK MÜCVERİ TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 1 kg kabak 1 demet maydanoz 1 adet soğan 1 kaşık un 4 adet yumurta 2 su bardağı zeytinyağı 1 demet dereotu Tuz ...
AYDIN MUTFAĞINDA SIK KULLANILAN MALZEMELER Ebe gümeci: Zeytinyağlı ile birlikte yenilen ebe gümeci sağlık dolup taşan bu mutfağın vazgeçilmezidir. Isırgan otu: Isırgan otu ve tohumu şifalı b...
KIRLI PATLICAN KIZARTMA TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 1 kg patlıcan 1 kg domates 1 kg orta boy kuru soğan 1 baş sarımsak 1 kg sivri biber Sıvı yağ Tuz Yapılışı: ...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here