Ana sayfa Dünya Mutfağı Azerbaycan Yemekleri AZERBAYCAN MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

AZERBAYCAN MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

2853
0

Azerbaycan mutfağında dikkat çeken önemli bir husus aynı türe ait yiyeceklerin pek çok çeşidinin olmasıdır. Söz gelimi dolma ve sarmanın 30’dan çok, pilavın 100’den fazla çeşidinin (Dere Otlu Pilav, Sütlü Pilav, Meyveli Pilav, Çığırtma Pilav, Kıymalı Pilav, Parça Döşemeli Pilav, Sebze Kavurmalı Pilav, Salyangoz Pilavı, Tahta Pilav, Ciğerli Pilav vb.) olduğu bilinmektedir. Bu durum çorbalar, hamur işleri, et ve sebze yemekleri, tatlılar, salatalar için de geçerlidir. Ancak zeytinyağlı yemek pişirilmemektedir.

Düşbere, Xemiraşı, Gürze, Kuymaki, Süzme Xingal Azerbaycan mutfağının hamur işlerindendir.

Umac, Piti, Köfte – Bozbaş, Turşu Sıyık, Parça – Bozbaş, Tavuk Çorbası, Pelmeni, Haş (Kelle paça), Sulu Xingal, Dovğa, Ayran – Doğramaç, Hamuraşı, Balva en çok tercih edilen çorbalardandır.

Azerbaycan’ın meşhur et yemeklerinden de şunlar sayılabilir: Tike kebap, Tavuk kebabı, Amatör kebabı, Lüle kebabı, Tava kebabı, Abgust.

En revaçtaki tatlılar arasında ise Shakerbura, Shakerchurek, Bakü baklavası, Şeki baklavası, Shor Gogal, Gyrmabadam, Salyangozlu profiterol, Ciğerli baklava yerlerini alır. Firni’de bir çeşit tatlıdır. Pirinç unundan yapılmış muhallebidir aslında. Fakat bu mutfakta başka şekilde anılmaktadır.

 

Reçel de Azerbaycan’da tatlılar arasında yer alır ve bu reçellerin birçok çeşidi vardır: taze ceviz, karpuz kabuğu, patlıcan, domates, böğürtlen, beyaz kiraz, erik, kayısı, şeftalidir.

Boza, kefir, şalgam suyu ve şerbet Azerbaycanlıların kendine özgü soğuk içecekleri arasındadır. Çay Azerbaycan günlük yaşamda çok önemli bir yere sahiptir. Kekik, yabani tarçın, ayva çekirdeği, mısır püskülü gibi çeşitli bitkiler çay olarak demlenir. İnce belli çay bardaklarında servis edilir.  Kahve daha az tüketilir. Alkollü içkiler arasında bira Azerbaycan mutfağında en çok tercih edilen içkidir. Ayrıca şarap tüketimi de oldukça yaygındır. Yerli üzümler kullanarak hazırlanan Azerbaycan şarapları lezzet ve çeşitlilik açısından dünyada adlarını duyurmayı başlamıştır.

Azerbaycan mutfağında özel gün yemekleri oldukça çeşitlidir. Nevruz’da Semeni, Hızır Nebi bayramında Kuvut, çocuğun ilk dişi çıktığında hedik ve kavurga hazırlanır. Ayrıca doğum, sünnet, nişan-düğün, ölüm vb. hayatın dönüm noktalarında da çeşitli yemekler yapmak adettendir.

Kavut
Kavut

İlgili İçerikler

DOVĞA TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 1 adet yumurta 1/2 demet dereotu 1,5 çorba kaşığı un 2 çorba kaşığı pirinç 3 su bardağı yoğurt 6 su bardağı su 1 ba...
ŞEKERBURA (SHAKERBURA) TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 50 gram tereyağı 100 gram yoğurt Bir tutam tuz 1 yumurta 1 gram vanilya 500 gram un 15 gram maya 350 gram fındık...
PİTİ TARİFİ, NASIL YAPILIR? Malzemeler: 150 g koyun eti 1 su bardağı nohut 150 g patates Yarım kuru soğan 10 g kuru erik 1 tablet et bulyon 0,1 g safran ve...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here