Ana sayfa Dünya Mutfağı Belçika Yemekleri BELÇİKA MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

BELÇİKA MUTFAĞINDA ÖNE ÇIKAN LEZZETLER

3079
0

Belçika’nın önde gelen yemekleri arasında midye, frites (patates kızartması), waffle ve hindiba bulunmaktadır. Ülkenin kuzey şehirlerinde popüler olan yemek; midyenin yanında patates kızartması ve sebze, et ya da balık ile yapılmış Waterzooi‘dir.

Waffle, Belçika asıllı bir hamur tatlısıdır. Üzerinde erimiş çikolata (pralin), krem şanti ve taze meyveler ile servis edilen waffle, Belçika’da Brüksel usulü olarak adlandırılır. Yine Belçika’nın bir kenti olan Liege ise waffle hamurunun tek başına fırından çıktığı haline verilen addır. Hamuru biraz daha altın sarısıdır, kremalize şekerin gevrekliği hamurun üstünde tadılabilir. Belçika usulü waffle hamuru dikdörtgen, Liege usulü ise uçları erimiş dikdörtgen görünümündedir. Her ikisi de kare şeklindeki derin çukur gözenekleri ile meşhurdur.

Sebze yemekleri arasında Chou Rouge A La Llamande meşhurdur. Elma, soğan, kırmızı şarap ve sirkeyle pişirilen kırmızı kabak ve chicon (ağır ateşte hindiba) genellikle Gratinee Au Four (peynir ve salamla fırınlanarak) sunulur. Eritilmiş tereyağ ve çok pişmiş yumurta parçalarıyla sunulan kuşkonmaz Asperges de Malines’i ve genellikle kestane ve pastırma parçalarıyla hazırlanan ve kaz yağında pişirilen Choux de Bruxelles (Brüksel lahanası) de Belçika’nın öne çıkan lezzetlerindendir.

Moules (midyeler) muhtemelen Belçika yemekleri arasında en ünlüsüdür. Büyük kazanlarda buharda haşlanır ve çeşitli soslarla birlikte sunulur.

Caricoles (deniz salyangozu) da bir sokak yıldızıdır. İçinde pişirildiği baharatlı et suyuyla birlikte yenir. Geniş bir yelpazede sandviç çeşitlerini de çok sık tüketilmektedir. Sandviçler en popüler yerel ekmek olan küçük, kabuklu  yuvarlak ekmek pistolet‘de sunulur.

Patates kızartması konusunda da ustalaşmış olan Belçika’da şehrin her yerinde patates kızartması satılmaktadır. Değişik soslarla servis edilen patates kızartması genelde Belçika birasıyla birlikte yenilmektedir.

 

Kuru üzümle yapılan tatlı bir ekmek çeşidi olan Couque de Brussels, patates püresiyle yapılan özel bir sebze yemeği Stoemp, özel soslarla sunulan yılan balığı Eel ve beyaz şarap ve safranın ayrı bir lezzet kattığı Balık Çorbası da Belçika’nın yerel lezzetlerindendir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here